Sztukateria w stylu angielskim jako klucz do ponadczasowej elegancji w Twoim domu

04.06.2024 4 min

Styl angielski to synonim elegancji i dostojności, która pełnymi garściami czerpie inspirację z klasycznego wzornictwa i rozwiązań architektonicznych. Sztukateria w stylu angielskim jest nieodłącznym elementem aranżacji w stylu wiktoriańskim, który dodaje wnętrzom wyrazistości i sprawia, że prezentują się niezwykle luksusowo.

Biała sztukateria ścienna w stylizowanym na aranżację angielską wnętrzu

Wybierając angielską stylistykę, musimy pamiętać, że narzuca ona konkretny sposób ozdabiania domu i określone elementy dekoracyjne. Jakie modele sztukaterii wybrać i jak je zaaranżować, by harmonijnie wpisały się w całość kompozycji? O tym w dzisiejszym poradniku.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Jaką sztukaterię wybrać, aby pasowała do wystroju w stylu angielskim?

Styl angielski charakteryzuje się bogatymi zdobieniami i dbałością o detale, kocha kwieciste wzory na tapetach, pikowane siedziska w stylu Ludwika i wszelkiego rodzaju zdobienia ścienne. We wnętrzach wiktoriańskich dominują neutralne kolory, takie jak beże, écru i odcienie bieli, a także rozbielone pastele. Sztukateria angielska najczęściej występuje w kolorze białym, jednak można ją również pomalować na ten sam kolor co ściana, zachowując spójność i harmonię wnętrza. Przy wyborze listew warto zwrócić uwagę na modele o dekoracyjnych wzorach, zwłaszcza florystycznych, które dodadzą pomieszczeniom lekkości i zamaskują ostre kąty, nadając pomieszczeniu „miękkości”.

Listwy sufitowe

W minimalistycznych, współczesnych wnętrzach dąży się do podkreślenia kątów i surowej architektury, natomiast w stylu angielskim jest wręcz przeciwnie. Listwy sufitowe odgrywają tu ważną rolę, maskując i zakrywając ostre kąty na linii ściany i sufitu, co sprawia, że przestrzeń jest wizualnie łagodniejsza i dużo bardziej elegancka. To również doskonały sposób na zamaskowanie współczesnych kabli, przewodów, wystających rur lub innych, nieestetycznych elementów w przestrzeni sufitu. Do stylu angielskiego doskonale sprawdzą się widoczne, wysokie modele o bogatej ornamentyce, które podkreślą elegancję stylu angielskiego.

Listwa przypodłogowa

Listwy przypodłogowe to standard w każdym wnętrzu. Pełnią funkcje maskujące dylatację oraz ochronne dla ścian. Sztukateria w stylu angielskim powinna mieć jednak dużo bardziej dekoracyjny charakter, dlatego warto wybrać wysokie, wyraziste listwy, które staną się istotnym elementem dekoracyjnym. Należy jednak pamiętać o zachowaniu proporcji wnętrza – w pomieszczeniu o niskim suficie lepiej sprawdzą się listwy o wysokości do maksymalnie 8 cm, bez nadmiernych ornamentów, co pozwoli uniknąć wizualnego przeciążenia. Zamiast tego można wybrać bardziej klasyczne modele o pojedynczym lub podwójnym frezowaniu.

Listwy ścienne

Styl wiktoriański nie może się również obyć bez dekoracyjnych ramek ściennych. Najlepiej prezentują się symetryczne wzory zamontowane na całej szerokości ściany. Te najbardziej klasyczne aranżacje składają się z górnych prostokątnych ramek (duży element) i dolnych kwadratowych (mały element), przedzielonych ozdobną listwą odcinającą. Listwy ścienne świetnie sprawdzą się również w formie boazerii angielskiej, gdzie na wysokości 1/3 ściany stosuje się odcinającą listwę, a poniżej podwójne lub potrójne dekoracyjne ramki. Boazerią można ozdobić zarówno salony, kuchnie jak i niewielkie przejścia, gdzie przestrzeń na dekoracje jest mocno ograniczona. Dzięki temu pomieszczenie będzie wyglądało przytulnie, ale nie zostanie przytłoczone. Aby jeszcze bardziej wzbogacić kompozycję w ekranach ściennych, można wykorzystać zdobione narożniki – dzięki temu w naszej aranżacji pojawi się dodatkowy element dekoracyjny, a ekrany zyskają luksusowy charakter.

Obramowanie okien

Współcześnie często zapominamy o ozdobie okien, ograniczając się najczęściej jedynie do montażu rolet. W stylu wiktoriańskim warto jednak postawić na podwójny karnisz i warstwową aranżację okienną oraz dekoracyjne obramowanie okna. Szczególnie efektownie będą prezentować się wysokie ramy okienne w kamienicach, ale również wnętrza o standardowej wysokości zyskają na elegancji. Obramowanie okienne można stworzyć z pilastrów w połączeniu z dekorami, ale także stosując szerokie listwy ścienne.

A może sztukateria w stylu angielskim w przedpokoju? Elegancja już od wejścia

Przedpokoje są najczęściej wąskie i nie pozostawiają szerokiego pola manewru, jeśli chodzi o zastosowanie dużej ilości elementów dekoracyjnych. Nie oznacza to jednak, że w takich wnętrzach nie da się nic zrobić. Oto kilka pomysłów na zastosowanie sztukaterii w problematycznym, wąskim i małym przedpokoju.

Jednym z efektywnych sposobów na dodanie elegancji do przedpokoju jest zastosowanie obramowań drzwi. Można tu użyć gotowych pilastrów lub szerokich listew podłogowych. Pilastry, w odróżnieniu od kolumn, są płaskimi elementami ściany, które nie zabierają cennego miejsca. Dodatkowo dodanie dekoru w środkowej części ramy nad drzwiami sprawi, że przedpokój będzie prezentował się bardzo luksusowo.

Ramki ścienne z dekoracyjnymi narożnikami

Innym pomysłem jest wykorzystanie boazerii angielskiej, ale w nowoczesnym wydaniu — stworzonej za pomocą lameli ściennych w białym kolorze. Jej montaż jest niezwykle prosty dzięki formie panela ściennego. Lamele można bez problemu zamocować na ścianie w jednym fragmencie, dzięki czemu doskonale nadają się do wąskich i problematycznych przestrzeni. Kolejną zaletą jest możliwość malowania. Panele białe Lamelli występują w dwóch wariantach – wersji Premium, pokrytej lakierem SupremeSatin® o białym, satynowym wykończeniu oraz w wersji dedykowanej do malowania, pokrytej specjalnym, matowym primerem, zwiększającym przyczepność pigmentu. Dzięki temu można ozdobić korytarz, dodając płaskiej ścianie interesującej trójwymiarowości, bez ryzyka tracenia cennego miejsca. Taka boazeria angielska nie tylko będzie bardzo efektowna, ale również trwała dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii ScratchShield®, która utwardza powierzchnie i chroni ją przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Przekonaj się sam o naszej jakości!

Zamów bezpłatne próbki

Kolejnym pomysłem na ozdobienie przedpokoju jest dekoracja sufitu. Oprócz omówionych już listew sufitowych warto rozważyć również dekoracyjne rozety, które zamontowane na środku pomieszczenia jako tło do żyrandola, będą prezentować się szczególnie efektownie. Aby wzbogacić dekorację, można również zastosować listwy ścienne w formie ekranów z dekoracyjnymi narożnikami. Takie rozwiązania nadadzą wnętrzu elegancji i sprawią, że już od samego wejścia przedpokój będzie wyglądał przytulnie i stylowo.

Jak sztukateria będzie pasować do mebli w stylu angielskim?

Dekoracje w stylu wiktoriańskim mogą pojawić się również na meblach. Nie trzeba jednak wymieniać wszystkich elementów i robić kosztownego remontu – wystarczy zastosować sztukaterię do frontów mebli, by te zyskały drugie życie.

Sztukateria w stylu angielskim na frontach mebli, projekt autorstwa @tyszkiewicz.design

Do tworzenia efektownych żłobień, które obecnie są bardzo modne, ale niestety kosztują krocie, można wykorzystać panele ścienne. Kolekcja Lumio sprawdzi się doskonale do tworzenia wklęsłych wzorów, natomiast kolekcje Duna lub Vivid są idealne do uzyskania efektownych wypukłości. Dzięki nim można łatwo odmienić wygląd starych mebli, nadając im unikalny charakter.

Do dekoracji mebli sprawdzą się również niewielkie rozety. Dzięki nim można dodać eleganckie akcenty na frontach szafek, drzwiach czy szufladach. Rozety można umieszczać w centralnych punktach mebli, tworząc symetryczne i harmonijne kompozycje, które podkreślają styl angielski. Takie dekoracje dodają subtelności i wyrafinowania przestrzeni, jednocześnie nie przytłaczając jej.

Nie przegap inspirujących nowości na naszej stronie!

Zapisz się do newslettera Mardom Decor

Ekrany wykonane z listew sztukateryjnych, to kolejne elementy, które można wykorzystać do dekoracji frontów mebli. Stosując subtelne i małe listewki, można stworzyć subtelne ramki na drzwiach szafek, dodając im wyjątkowego uroku. Dzięki tym prostym, ale efektownym zabiegom, sztukateria angielska może stać się integralną częścią mebli, podkreślając elegancję i klasyczny styl przestrzeni.

Sztukateria w stylu angielskim- podsumowanie

Sztukateria w stylu angielskim jest kluczowym elementem aranżacji, dodającym wnętrzom wyrazistości i luksusu. Wybierając ten styl, warto postawić na dekoracyjne listwy sufitowe, przypodłogowe i ścienne, a także obramowania okien, które podkreślą elegancję wnętrza. Nawet w wąskich przedpokojach czy na meblach sztukateria może dodać klasy i stylu, harmonijnie wpisując się w całość kompozycji. Dzięki odpowiedniemu doborowi elementów, każde pomieszczenie może zyskać ponadczasową elegancję.

Zobacz więcej inspiracji na naszym Instagramie!

Instagram Mardom Decor
Wpisz np. rodzaj, styl, kolor lub skorzystaj z podpowiedzi poniżej

Wystąpił błąd podczas zmiany ilości, prosimy spróbować ponownie.

Powiadom mnie o dostępności tego produktu

Zapisaliśmy Twój adres.
Jesteśmy w kontakcie!

Dziękujemy za Twój czas!

Twoja odpowiedź jest dla nas bardzo cenna.