Oświetlenie LED do kuchni — możliwości i inspiracje

28.05.2024 4 min

Kuchnia to serce domu, miejsce, gdzie spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi, przygotowując posiłki i ciesząc się wspólnymi chwilami. Aby stworzyć przestrzeń, która jest nie tylko przytulna, ale i funkcjonalna, kluczowe jest dobranie odpowiedniego oświetlenia. Jednym z takich rozwiązań jest oświetlenie LED do kuchni.

Listwa LED karniszowa QL002 Mardom Decor w projkecie kuchni autorstwa @osom_group

Wykorzystując taśmę LED w oświetleniu, można stworzyć różnorodne i kreatywne, ale również bardzo przydatne i praktyczne rozwiązania do podświetlenia Twojej kuchni. Stosując ledy możemy uzyskać efektowne i energooszczędne źródło światła, które doskonale sprawdzi się zarówno jako główne oświetlenie, jak i subtelne akcenty świetlne.

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się zaletom oświetlenia LED w kuchni oraz ofercie Mardom Decor, która obejmuje różnorodne rozwiązania LED, idealne do każdej kuchni. Omówimy, jak zastosowanie oświetlenia LED może odmienić wygląd i klimat tego pomieszczenia, tworząc niepowtarzalną atmosferę. Zaproponujemy kilka rozwiązań i pomysłów na wykorzystanie taśmy LED, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie i dopasować oświetlenie do swoich indywidualnych potrzeb i gustów.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Zalety oświetlenia LED w kuchni

Ledowe oświetlenie to idealne rozwiązanie do kuchni, szczególnie w blokach, gdzie często w bardzo małych pomieszczeniach musimy zmieścić wszystkie sprzęty AGD, odpowiednią długość blatu roboczego, a w dodatku chcemy, żeby to jeszcze estetycznie wyglądało i było maksymalnie użytkowe. Właśnie dlatego ważne jest, aby oświetlenie było kompaktowe i nie zajmowało cennej przestrzeni. Taśmy LED i profile LED mogą być łatwo zamontowane pod szafkami, nad blatami czy we wnękach, zapewniając jasne i równomierne oświetlenie bez zajmowania dodatkowego miejsca. Dzięki temu można optymalnie wykorzystać każdy centymetr kuchni, nie rezygnując z jej funkcjonalności.

Kolejną istotną zaletą ledowego oświetlenia jest jego ekologiczny charakter. Nowoczesne lampy LED zużywają znacznie mniej energii niż tradycyjne źródła światła, co przekłada się na mniejsze rachunki za prąd i mniejszy wpływ na środowisko. Dodatkowo diody LED mają dłuższą żywotność, co oznacza rzadszą konieczność ich wymiany i tym samym mniej odpadów.

Listwy karniszowe oświtleniowe w aneksie kuchenny w strefie jadalnianej, sztukateria QL002 Mardom Decor w projekcie autorstwa @osom_group

Oświetlenie LED pozwala również na tworzenie efektownych i praktycznych projektów. Dzięki różnorodnym opcjom kolorystycznym i możliwości regulacji intensywności światła, można dopasować oświetlenie do każdej sytuacji i nastroju. Taśmy LED mogą być stosowane jako akcenty świetlne, podkreślając wybrane elementy kuchni, jak np. półki z dekoracjami czy nowoczesne urządzenia kuchenne.

Dużą zaletą ledowego oświetlenia jest także możliwość samodzielnego montażu. Zestawy oświetlenia kuchennego LED są proste w instalacji, co pozwala na szybkie i łatwe dostosowanie oświetlenia do własnych potrzeb. Montaż taśmy LED czy profilu LED nie wymaga specjalistycznych narzędzi ani umiejętności, co sprawia, że każdy może cieszyć się nowoczesnym i funkcjonalnym oświetleniem w swojej kuchni. Dzięki tym wszystkim zaletom ledowe oświetlenie staje się nieodzownym elementem nowoczesnych aranżacji kuchennych, łącząc w sobie estetykę, funkcjonalność i ekologię.

Jakie oświetlenie LED oferuje Mardom Decor?

W ofercie Mardom Decor można znaleźć taśmy LED, które dzielą się na dwa główne typy: SMD (punktowe) i COB (liniowe). Każdy z tych rodzajów występuje w dwóch kolorach światła – o barwie białej ciepłej oraz dziennej, naturalnej. Dzięki temu można dobrać odpowiednie oświetlenie LED do kuchni, które najlepiej spełni nasze oczekiwania zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki.

Oprócz taśm LED na stronie Mardom Decor znajdziesz również dedykowany zasilacz LED (moc 100W, 200W i 320W) oraz elementy montażowe, takie jak złączki. Dzięki temu możesz stworzyć indywidualny zestaw LED, dopasowany do projektu Twojego wnętrza. Dostępność wszystkich elementów w jednym miejscu daje pewność, że wszystkie elementy będą do siebie pasować, umożliwiając samodzielny montaż bez konieczności poszukiwania dodatkowych akcesoriów. To rozwiązanie pozwala na pełną personalizację projektu oświetleniowego, dostosowując go do specyficznych potrzeb danego wnętrza.

Mardom Decor to jednak przede wszystkim efektowna sztukateria, która w połączeniu z taśmami LED tworzy nowoczesne i estetyczne aranżacje wnętrz. Listwy oświetleniowe Mardom Decor wyposażone są w innowacyjną technologię LightGuard®, która polega na zagęszczeniu materiału związkami polimerowymi, aby zapobiec przebijaniu światła diod przez materiał. Dzięki temu nie ma konieczności oklejania wewnętrznej strony listew taśmą aluminiową, co znacząco skraca proces instalacji. Listwy oświetlenie dedykowane są do samodzielnego montażu — do stabilnego mocowania z powierzchnią wystarczy jedynie wysokiej jakości klej.

Dodatkowo listwy oświetleniowe Mardom Decor posiadają specjalny design, dedykowany do stosowania z taśmami LED. Specjalna przestrzeń do montażu taśmy LED pozwala na idealne rozproszenie światła pod optymalnym kątem, zapewniając najbardziej efektywne rozwiązanie oświetleniowe i doskonały efekt wizualny.

Zastosowanie oświetlenia LED w kuchni

W sklepach znajdziemy różnorodne rozwiązania oświetleniowe, które pozwolą na stworzenie efektownych i funkcjonalnych aranżacji w kuchni. Choć tradycyjne lampy z żarówkami LED wciąż mają swoje miejsce w architekturze wnętrz, współcześnie coraz częściej stosuje się taśmy LED. Mogą one być montowane bezpośrednio w suficie w różnych konfiguracjach, jednak często wymagają one obniżenia sufitu. Drugim sposobem jest instalacja ledów na obwodzie pomieszczenia. W tym przypadku warto zastosować również sztukateryjne listwy przysufitowe, które zamaskują taśmy LED, jednocześnie podkreślając wybrany styl aranżacji. Nowoczesna sztukateria oferuje niemal nieograniczone możliwości kształtów i wzorów – od bogato zdobionych, barokowych po proste, minimalistyczne profile, które z pewnością dopasują się do każdego wnętrza, tworząc harmonijną całość.

Przekonaj się sam o naszej jakości!

Zamów bezpłatne próbki

Taśmy LED można również zamontować punktowo, na przykład na linii karnisza. Jest to doskonałe rozwiązanie 2w1, pozwalające na zamaskowanie nieestetycznych szyn lub drążków oraz stworzenie efektownego elementu oświetleniowego. Wszystkie listwy karniszowe Mardom Decor są zintegrowane z systemami oświetleniowymi LED i posiadają technologię LightGuard®, zapewniającą subtelne i równomierne rozproszenie światła wzdłuż zasłon lub firanek, co tworzy nowoczesny i estetyczny wygląd kuchni. Tak zamaskowana taśma LED jest praktycznie niewidoczna, a jednocześnie bardzo funkcjonalna.

Oświetlenie blatu to jedno z najbardziej praktycznych rozwiązań w kuchni, które znacząco ułatwia prace kuchenne, szczególnie wieczorami lub zimą, gdy dostęp do światła słonecznego jest ograniczony. Można to zrealizować na dwa sposoby: montując taśmę LED w przestrzeni nadblatowej, w rogu na linii szafki oraz ściany, i stosując skośne oprawy podszafkowe w celu zamaskowania taśm LED, lub frezując szafki kuchenne od spodu i wpuszczając tam taśmy LED. To drugie rozwiązanie warto rozważyć już na etapie planowania kuchni. Takie oświetlenie szafek od spodu sprawia, że blaty kuchenne stają się jeszcze bardziej funkcjonalne.

Oświtlenie LED w kuchni – różne rozwiązania aranżacyjne

Oświetlenie podszafkowe w cokołach to coraz częściej stosowane rozwiązanie nie tylko w kuchni, ale również w innych częściach domu. Montowane pod dolnymi szafkami kuchennymi oświetlenie zwiększa komfort użytkowania, umożliwiając swobodne poruszanie się nocą bez konieczności włączania ostrego światła górnego. Takie oświetlenie szafek jest praktycznie niewidoczne, a jednocześnie niezwykle funkcjonalne, poprawiając bezpieczeństwo i komfort domowników.

Oświetlenie dekoracyjne może dodatkowo wzbogacić kuchnię, w zależności od stylu wnętrza i projektu. Mardom Decor oferuje dedykowany profil LED, który montuje się pomiędzy poszczególnymi elementami paneli lub lameli ściennych, tworząc efektowne pasy oświetleniowe. Dzięki temu można stworzyć nowoczesne i estetyczne akcenty świetlne, które podkreślą nowoczesny charakter kuchni i dodadzą jej niepowtarzalnego uroku.

Jak zmienić klimat kuchni za pomocą oświetlenia LED?

Taśmy LED z możliwością regulowania temperatury i koloru światła mogą diametralnie zmienić atmosferę wnętrza. Dzięki możliwości zmiany barwy światła, od chłodnego do ciepłego oraz regulacji kolorów, można dostosować oświetlenie do różnych pór dnia i nastrojów. Na przykład, barwa światła dzienna idealnie nadaje się do gotowania i pracy w kuchni, zapewniając jasne i wyraźne światło. Natomiast barwa biała ciepła stworzy przytulny i relaksujący klimat, idealny na wieczorne spotkania przy kolacji. Dodatkowo funkcja ściemniania pozwala na kontrolowanie natężenia światła, co umożliwia stworzenie intymnej i kameralnej atmosfery w kuchni.

Wybór sztukateryjnych listew oświetleniowych jako maskownic dla taśm LED to kolejny sposób na wpływanie na charakter wnętrza. Różne style sztukaterii mogą nadać kuchni zupełnie odmienny wygląd. Bogato zdobione, barokowe listwy wprowadzą do wnętrza element luksusu i elegancji, natomiast proste, minimalistyczne profile idealnie wpasują się w nowoczesne, skandynawskie aranżacje. Dzięki odpowiedniemu doborowi sztukaterii można nie tylko ukryć taśmę LED, ale także podkreślić styl całego wnętrza, tworząc spójną i przemyślaną aranżację.

Zobacz więcej inspiracji na naszym Instagramie!

Instagram Mardom Decor
Wpisz np. rodzaj, styl, kolor lub skorzystaj z podpowiedzi poniżej

Wystąpił błąd podczas zmiany ilości, prosimy spróbować ponownie.

Powiadom mnie o dostępności tego produktu

Zapisaliśmy Twój adres.
Jesteśmy w kontakcie!

Dziękujemy za Twój czas!

Twoja odpowiedź jest dla nas bardzo cenna.