Panele ścienne w nowoczesnych wnętrzach — sposoby i przykłady zastosowania
Niegdyś znane ze sztucznego, plastikowego błysku, dziś wysokiej jakości o eleganckim, matowym wykończeniu. Panele ścienne w nowoczesnych wnętrzach prezentują się doskonale, przełamując zimny charakter pomieszczeń i wnosząc ciekawą trójwymiarowość i odrobinę przytulności.
Współczesne panele dekoracyjne są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale także funkcjonalne, oferując różnorodność wzorów i możliwości zastosowania. Od pełnych ścian po subtelne akcenty — panele ścienne umożliwiają szybką metamorfozę każdego pomieszczenia. Prezentujemy kilka inspiracji, które, jak mamy nadzieję, zachęcą Was do eksploracji tego rozwiązania i odświeżenia swojego wnętrza z wykorzystaniem nowoczesnych paneli ściennych.
Czego dowiesz się z tego artykułu?
Nowoczesne panele ścienne — zastosowanie we współczesnych przestrzeniach
We współczesnych aranżacjach wnętrz panele ścienne 3D zyskują nowe oblicze, dostępne w różnorodnych wykończeniach i kształtach — od naturalnie wyglądających drewnianych lameli, przez obłe półkola, aż po dynamiczne wzory trójkątów i chaotyczne asymetryczności. Sztuka wykorzystania paneli ściennych polega na ich umiejętnym dopasowaniu do wnętrza, tak by nie tylko stanowiły element dekoracyjny, ale i podkreślały nowoczesny charakter pomieszczeń. Panel dekoracyjny oferuje niezliczone możliwości aranżacji każdego wnętrza, stanowiąc doskonały wybór dla miłośników estetycznych i funkcjonalnych rozwiązań.
Zaczynamy od największego klasyka aranżacji wnętrz! Panel ścienny to idealne rozwiązanie na ściankę TV. Obszary telewizyjne nie muszą być nudne i „technologiczne” w swoim wyglądzie. Stosując panel ścienny do dekoracji tej przestrzeni, można stworzyć efektowną, ale co ważniejsze spójną i nowoczesną kompozycję, która idealnie wpisuje się w klimat wnętrza. W zależności od potrzeb i preferencji panele ścienne mogą pokrywać całą ścianę, tworzyć wnękę na telewizor lub stanowić tło, na którym znajdzie się dodatkowa płyta i to na niej zostanie bezpośrednio zamontowany sprzęt RTV.
Panele ścienne świetnie sprawdzają się także jako element dekoracyjny na fragmencie ściany — za sofą lub toaletką. Ich subtelne użycie pozwala na delikatne podkreślenie charakteru przestrzeni bez dominowania nad nią, co czyni je uniwersalnym rozwiązaniem dla różnorodnych stylów aranżacji — sprawdzą się zarówno w stylu loftowym (beton architektoniczny i lamele to doskonałe duo!) jak i glamour.
Wykorzystując w ten sposób panel ścienny, można również podzielić wizualnie mieszkanie i wyznaczyć w nim strefy. To ważny trik, który może się przydać w nowym budownictwie — aneks kuchenny można przedzielić, stosując panele ścienne w strefie jadalnianej — przy stole lub w strefie odpoczynku — za sofą. To również doskonały sposób na wydzielenie osobnej strefy w dużych pomieszczeniach lub w pokojach, które mają pełnić kilka funkcji np. duży pokój i biuro lub sypialnia i toaletka ze strefą beauty. Tak zamontowane panele nie tylko będą prezentować się niezwykle estetycznie, ale również dodadzą wnętrzom funkcjonalności.
Zastosowanie paneli ściennych nie ogranicza się jednak tylko do ścian. To innowacyjne rozwiązania, które oferują szerokie możliwości aranżacji w niemal każdym pomieszczeniu. Z powodzeniem można montować je na wyspach kuchennych, drzwiach, frontach szafek, ale również w przyczepie kempingowej!
Dzięki temu stare pomieszczenia mogą zyskać blasku, a z pozoru zupełnie nieestetyczne na pierwszy rzut oka przestrzenie, stylu i klasy. To również doskonały sposób na odświeżenie wyglądu starych mebli. Jest to ekonomiczne i efektowne rozwiązanie na odświeżenie wnętrza, które pozwala na indywidualne dostosowanie przestrzeni do własnych potrzeb i gustów.
Panele ścienne zamontowane punktowo sprawdzą się również jako „sztuka” w zestawieniu z dekoracyjnymi ramkami ściennymi wykonanymi ze sztukaterii. Co mamy na myśli? Ekrany ścienne na ścianach tworzone są zazwyczaj symetrycznie – każdy kolejny powiela swoje wymiary, a na ścianie znajduje się ich najczęściej od trzech do kilku-kilkunastu (zależy od szerokości ściany oraz wielkości sztukateryjnych ramek ściennych). Pomijając jeden ekran i montując w jego miejsce panel ścienny, można stworzyć ciekawą i bardzo stylową dekorację wnętrza.
Nie potrzeba wcale obrazów ani dekoracyjnych tapet – tak zastosowany panel ścienny, będzie prezentował się niezwykle efektownie i zdobił wnętrze niczym prawdziwe dzieło sztuki.
Jakie panele ścienne dekoracyjne wybrać, by wnętrze zachowało nowoczesny charakter?
Nowoczesny styl aranżacji wnętrz ceni sobie minimalizm, funkcjonalne rozwiązania oraz proste linie i geometryczne kształty. Dlatego, gdy decydujemy się na montaż paneli ściennych na całej ścianie lub jej znaczącym fragmencie, warto wybrać pionowe wzory. Takie ozdobne płyty są bardzo uniwersalne — nie tylko wprowadzają porządek i harmonię do przestrzeni, ale także optycznie podnoszą wysokość sufitu, co sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe. W przypadku, gdy panele ścienne mają stanowić pojedynczy, dekoracyjny akcent, można pozwolić sobie na bardziej ekspresyjne i chaotyczne wzory, które stworzą wyjątkowy „obraz” w pomieszczeniu.
Przekonaj się o naszej jakości!
Zamów bezpłatne próbkiŁad i monochromatyczna paleta barw – to jest to, w czym nowoczesne wnętrza prezentują się najpiękniej. Najczęściej możemy w takich pomieszczeniach zobaczyć biel, jasne beże, szarości oraz czerń w ramach dodatków. Jednak współczesne wnętrza wcale nie są takie nudne, możemy spotkać w nich intensywne nasycone zielenie, żółcie czy czerwienie, ale jedynie w formie akcentów i dodatków. W ten sam sposób należy wybierać panele ścienne. Doskonale sprawdzą się te w kolorze białym – w Mardom Decor znajdują się białe panele ścienne o satynowym wykończeniu, pokryte lakierem SupremeSatin®. Alternatywą są panele ścienne dopasowanie kolorystycznie do ściany. Idealne dobranie odcienia jest niemal niemożliwe, dlatego warto zdecydować się na panele dedykowane do malowania. Te od Mardom Decor pokryte są matowym primerem, który umożliwia bezproblemowe przemalowanie materiału dowolną farbą na bazie wody. Dzięki temu można w prosty sposób dopasować wszystkie odcienie na ścianie. Panele ścienne pełniące rolę subtelnego akcentu można natomiast przemalować na wybrany intensywny odcień, który będzie charakternym dodatkiem wnętrza. Panele ścienne Mardom Decor można wielokrotnie przemalowywać, dopasowując do zmieniającej się wraz z czasem aranżacji i kolorystyki wnętrza, tworząc tym samym różne aranżacje bez konieczności robienia kosztownych i pracochłonnych remontów.
Panele ścienne — przegląd możliwości i technologii tworzenia Mardom Decor
Nowoczesne panele ścienne dekoracyjne od Mardom Decor są synonimem nie tylko estetyki, ale i wyjątkowej trwałości. Wykonane z innowacyjnego duropolimeru o dużej gęstości charakteryzują się dużą twardością, a co za tym idzie odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Autorska technologia ScratchShield® zastosowana w procesie produkcji polega na maksymalnym utwardzeniu powierzchni specjalnymi związkami polimerowymi. Ich wytrzymałość na uderzenia i zadrapania w porównaniu do konkurencyjnych produktów jest o 40% większa. Materiał PolyForce użyty w produkcji sprawia, że panele sa odporne na wilgoć oraz promieniowanie UV. To idealna alternatywa względem dekoracyjnych, ceramicznych mozaik oraz tapet, która sprawdzi się do różnych rodzajów pomieszczeń, w tym łazienek i kuchni. To duża zaleta, która ma ogromne znaczenie dla szerokich możliwości aranżacyjnych wnętrz.
W naszej ofercie panele ścienne Mardom Decor dostępne są w dwóch głównych kategoriach produktowych. Pierwszą stanowią lamele – nowoczesne panele o klasycznym, podłużnym wzorze, idealnie komponujące się z każdym wnętrzem dzięki subtelnemu i eleganckiemu wyglądowi. Drugą kategorię tworzą panele ścienne o różnych wzorach i bardziej zdecydowanych, geometrycznych kształtach, takich jak wklęsłe oraz wypukłe półkola czy trójkąty, które dodają wnętrzom nowoczesnego charakteru i są doskonałym sposobem na wprowadzenie dynamicznego akcentu w przestrzeni.
Panele ścienne Lamelli od Mardom Decor oferują również wykończenie imitujące drewno, dzięki zaawansowanej technologii tłoczonej laminacji oraz embossingu. Te metody pozwalają na wierną imitację zarówno wzoru, jak i tekstury naturalnego drewna. Dzięki temu lamele są nie tylko praktycznym, ale i estetycznym rozwiązaniem, idealnie sprawdzającym się w różnorodnych aranżacjach wnętrz, gdzie wytrzymałość i piękno idą w parze z funkcjonalnością.