Maskownica i karnisz do kuchni — jak i co wybrać?

24.05.2024 5 min

Wybierając odpowiednie wyposażenie do domu, często skupiamy się na elementach, które są nie tylko estetyczne, ale i praktyczne. Wybór karnisza i odpowiedniej listwy do salonu najczęściej nie stanowi żadnego problemu, jednak schody zaczynają się przy wyborze elementów do problematycznych pomieszczeń, narażonych na wilgoć i brud. Jaka więc maskownica i karnisz do kuchni będą najlepsze?

Listwy karniszow QL026 Mardom Decor w projekcie kuchni autorstwa @blogostudio

Maskownica i karnisz do kuchni stanowią szczególnie ważne elementy, biorąc pod uwagę specyficzne warunki panujące w tym pomieszczeniu. Kuchnia to miejsce, gdzie mamy do czynienia z parą wodną i zabrudzeniami, będącymi efektami mniej lub bardziej udanego gotowania, co sprawia, że wybór odpowiednich akcesoriów może okazać się wyzwaniem. Dziś postaramy się przybliżyć, jakie cechy powinny posiadać maskownica i karnisz do kuchni, aby w pełni sprostać wymaganiom kuchennego wnętrza.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Karnisze szynowe i maskownice do kuchni — co oferuje Mardom Decor?

Karnisze są podstawą w procesie budowania aranżacji okiennej. Może się wydawać, że ich wybór to decyzja, którą można odłożyć na później. Z naszej strony jednak zalecamy, aby dobrze przemyśleć wybór karnisza na wczesnym etapie projektowania wnętrza, ze względu na to, że przy jego wyborze należy wziąć pod uwagę nie tylko estetykę, ale również funkcjonalność wnętrza i rodzaj tkanin, które mają być na nim zawieszone.

Maskownica i karnisz do kuchni MD213 Mardom Decor w projekcie autorstwa @osom_group

Mardom Decor oferuje dwa rodzaje zestawów: karnisz pojedynczy oraz karnisz podwójny. Karnisze pojedyncze sprawdzą się w prostszych aranżacjach, gdzie wystarczy zawieszenie jednego typu materiału — zasłony, firan lub rolet. Karnisze podwójne są idealne, gdy chcemy zawiesić więcej tkanin np. zasłony, jak i firanki, co zwiększa ich funkcjonalność, ale również wpływa na wrażenia estetyczne. Karnisze podwójne sprawdzą się do wszystkich styli architektonicznych stawiających na elementy dekoracyjne, takie jak glamour, klasyczny, nowojorski czy francuski. Wszystkie zestawy zawierają niezbędne elementy do montażu, co gwarantuje łatwą i szybką instalację.

Przy wyborze karnisza ważne jest, czy będzie on montowany w oknach narożnych lub wnękach wykuszowych. W tych przypadkach niezbędne jest użycie szyn giętych pod kątem 90 stopni. Mardom Decor oferuje gotowe rozwiązanie — specjalnie zaprojektowane szyny, które umożliwiają montaż w tych trudnych przestrzeniach i idealnie łączą się z tradycyjnymi, prostymi profilami, oferując spójną wizualnie całość i co ważniejsze — płynne przesuwanie zasłon. W ten sam sposób można przedłużać długość listew, dopasowując je do dowolnych wymiarów pomieszczenia.

Maskownice karniszy to nie tylko funkcjonalny, ale i estetyczny element dekoracji okien. W Mardom Decor opracowaliśmy dedykowane rozwiązanie — listwy karniszowe, które występują w wielu wzorach i wykończeniach, od minimalistycznych, modnych opcji, aż po dekoracyjne, odwołujące się do klasyki. Są one nie tylko funkcjonalne, bo można je tak dopasować, by zakrywały niemal każdy karnisz, ale i estetyczne, dzięki nowoczesnym technologiom produkcji, które pozwalają na kreowanie różnorodnych stylów od nowoczesnego przez art déco, aż po nowojorski.

Listwy karniszowe Mardom Decor posiadają opatentowaną technologię LightGuard® oraz specjalną budowę, która uwzględnia przestrzeń na bezproblemowy montaż paska LED. Innowacyjna technologia eliminuje efekt punktowego przebijania światła przez powierzchnię sztukaterii, gwarantując estetyczny efek aranżacji, bez konieczności obklejania taśmą aluminiowa wewnętrznej ścianki maskownicy. Specjalnie zaprojektowana struktura i kształt wewnętrzny listwy maksymalizują efekt rozproszenia światła, zapewniając elegancki i subtelny efekt. Dodanie oświetlenia LED na linii karnisza w roli światła dodatkowego, sprawia, że wnętrze wygląda nastrojowo i przytulnie.

Wszystkie listwy karniszowe Mardom Decor są fabrycznie pokryte matowym primerem, który przygotowuje powierzchnię do dalszego malowania. Ta dodatkowa powłoka nie tylko zabezpiecza listwę przed zabrudzeniem, ale również ułatwia nakładanie wybranych kolorów farb, pozwalając na idealne dopasowanie do wystroju wnętrza — w kolorze czarnym, odcieniach szarości czy klasycznie białym.

Na co zwracać uwagę decydując się na karnisz w kuchni?

Czym kierować się przy wyborze karnisza? Estetyką — owszem. Jednak najważniejsze, żeby był funkcjonalny. Wybierając szyny sufitowe do kuchni, najlepiej unikać drewna ze względu na jego tendencję do wchłaniania wilgoci i tłustych plam, co może prowadzić do pęcznienia i deformacji. Zamiast tego, należy zdecydować się na materiały odporne na wilgoć i łatwe w czyszczeniu, takie jak karnisze metalowe, aluminiowe profile lub stal nierdzewna. Te materiały nie tylko są trwałe, ale również nie absorbują zapachów i są odporne na warunki panujące w kuchni. Wybór aluminiowych profili to również większa łatwość montażu ze względu na niewielką wagę produktu.

Maskownica i karnisz QL027 Mardom Decor w aranżacji kuchennej w stylu modern classic, projekt autorstwa @deja__design

Podobnie jak karnisze, maskownice wybierane do kuchni powinny być wykonane z materiałów, które nie pochłaniają wilgoci i są łatwe w utrzymaniu w czystości. Listwy karniszowe Mardom Decor wykonane są z autorskiego tworzywa PolyForce — ekstrudowanego polistyrenu o wysokiej gęstości. To materiał w 100% wodoodporny, który bez problemu można zamocować w wilgotnych przestrzeniach nie tylko kuchni, ale również łazienek. Gładka, nieporowata powierzchnia sprawia, że listwy są łatwe w czyszczeniu, a nieczystości nie osadzają się na powierzchni.

Wybierając karnisze i maskownice do kuchni, warto postawić na te, które oferują łatwy montaż. Produkty Mardom Decor można szybko zainstalować bez konieczności wiercenia dzięki prostym systemom montażowym. Karnisze montuje się w kilku prostych krokach, a maskownice można przykleić specjalnym klejem, co minimalizuje czas instalacji i nie wymaga specjalistycznych narzędzi.

Przekonaj się sam o naszej jakości

Zamów darmowe próbki

Wybierając karnisz, warto również zwrócić uwagę na rozmiary kuchni. W pomieszczeniach, gdzie przestrzeń jest ograniczona, idealnie sprawdzą się karnisze montowane do sufitu. Są one nie tylko dyskretne, ale także pozwalają na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, co jest szczególnie ważne w mniejszych kuchniach. Sufitowe szyny karniszowe umożliwiają też łatwe zamaskowanie za pomocą dedykowanych listew, co dodatkowo wpływa na estetykę i funkcjonalność wnętrza.

Karnisze apartamentowe Mardom Decor — jak zamontować karnisz?

Montaż karnisza może wydawać się skomplikowany, ale odpowiednie przygotowanie i wybór narzędzi znacznie ułatwiają ten proces. Możliwość montażu karniszy we własnym domu to nie tylko oszczędność kosztów związanych z wynajęciem specjalisty, ale także szansa na indywidualne dostosowanie elementów do osobistych potrzeb i preferencji estetycznych. W poniższej instrukcji krok po kroku przedstawiamy, jak samodzielnie zamontować karnisze apartamentowe Mardom Decor maskownicę, by cieszyć się ich funkcjonalnością i elegancją w każdym wnętrzu.

Nie przegap inspirujących nowości na naszej stronie!

Zapisz się do newslettera Mardom Decor

Krok 1: Przygotowanie narzędzi i elementów – Przed rozpoczęciem montażu karnisza, upewnij się, że masz wszystkie niezbędne narzędzia, takie jak wiertarka, śrubokręt, poziomica oraz elementy zestawu karnisza. Przygotowanie narzędzi i elementów z góry ułatwi i przyspieszy cały proces.

Krok 2: Zmierzenie i oznaczenie miejsca montażu – Zmierz miejsce instalacji karnisza i upewnij się, że przestrzeń jest odpowiednia – zbyt mała przestrzeń może uniemożliwić prawidłowy montaż. Jeśli nie jesteś pewny ile miejsca przeznaczyć, to przyłóż uchwyty wraz z szyną do sufitu i zaznacz jego umiejscowienie ołówkiem. Użyj poziomicy, aby skorygować linię. Dzięki temu karnisz będzie zamontowany równo. Zaznacz ołówkiem miejsca na otwory na kołki z wkrętami.

Krok 3: Wiercenie otworów — Na podstawie oznaczeń wykonaj otwory przy pomocy wiertarki. Upewnij się, że otwory są dostosowane do kołków, które będą użyte do zamocowania karnisza.

Krok 4: Montaż wsporników — Zamontuj wsporniki (uchwyty) karnisza, korzystając ze śrub dostarczonych w zestawie. Wsporniki powinny być mocno przymocowane do ściany lub sufitu, aby zapewnić stabilność całej konstrukcji.

Krok 5: Montaż karnisza — Po zamocowaniu wsporników możesz przystąpić do zamontowania samego karnisza. Upewnij się, że karnisz jest dobrze osadzony we wspornikach. To kluczowy moment, ponieważ od tego zależy trwałość i stabilność zamontowanego karnisza.

Krok 5: Zamocowanie żabek lub agrafek — Wsuń w szynę dołączone do zestawu agrafki lub żabki. Następnie zamocuj na końcu blokadę, która uniemożliwi zsunięcie się tkaniny z karnisza.

Krok 7: Montaż maskownicy — Maskownica pomoże ukryć elementy montażowe, co zwiększy estetykę całej konstrukcji. Przed instalacją wyznacz linię na ścianie — pomoże ona w równym montażu listew. Pamiętaj, żeby zostawić odpowiednio dużo miejsca na zasłony. Zazwyczaj stosuje się ok. 7 cm, jednak dopasuj te wymiary do swojego wnętrza i indywidualnych potrzeb.

Aranżacja kuchni z wykorzystaniem karnisza — inspiracje

Aranżacja kuchni może znacząco zyskać na wyglądzie dzięki odpowiednio dobranemu karniszowi i estetycznym listwom karniszowym. Odpowiednie umieszczenie i wybór karnisza nie tylko podnosi funkcjonalność przestrzeni, ale również wprowadza element dekoracyjny, który może całkowicie zmienić charakter wnętrza. Mamy nadzieję, że artykuł okazał się przydany i już wiesz wszytko o tym, jak dobrać odpowiedni karnisz do swojej kuchni. W ramach inspiracji przedstawiamy zdjęcia wnętrz naszych klientów, na których zobaczysz, jak różnorodnie można wykorzystać listwy karniszowe w kuchniach i aneksach kuchennych. Każde zdjęcie to przykład na to, jak kreatywnie można podejść do tematu aranżacji okien, dopasowując styl karnisza i maskownicy do ogólnej koncepcji wnętrza.

Zobacz więcej inspiracji na naszym Instagramie!

Instagram Mardom Decor
Wpisz np. rodzaj, styl, kolor lub skorzystaj z podpowiedzi poniżej

Wystąpił błąd podczas zmiany ilości, prosimy spróbować ponownie.

Powiadom mnie o dostępności tego produktu

Zapisaliśmy Twój adres.
Jesteśmy w kontakcie!

Dziękujemy za Twój czas!

Twoja odpowiedź jest dla nas bardzo cenna.