Szybki kontakt

Pilastry w nowoczesnym designie: Nowe podejście do klasycznego elementu

16.04.2024 4 min

Pilastry w nowoczesnym designie stanowią fascynujący przykład tego, jak elementy architektoniczne o długiej historii mogą znaleźć swoje miejsce w estetyce XXI wieku. Swoje początki miały w starożytnej Grecji, ale z powodzeniem stosowano je również w późniejszych epokach. Pełne antycznych zdobień, były niegdyś symbolem luksusu, wyrafinowania oraz wysokiego statusu społecznego. Stosowane były w salach balowych czy dworkach. Te klasyczne elementy, bogate w detale i zdobienia, wnosiły do wnętrz niepowtarzalną klasę i elegancję.

Pilastry w nowoczesnym designie jako obramowanie drzwi

Jednakże, z upływem czasu pilastry, mimo swojego bogatego dziedzictwa, straciły na popularności, stając się elementem niemal zapomnianym w kontekście współczesnego designu. Wiele nowoczesnych projektów wnętrzarskich skłania się ku minimalizmowi i funkcjonalności, pozornie nie pozostawiając miejsca na tak dekoracyjne akcenty. Mimo to chcielibyśmy nieco przypomnieć ten zapomniany już element sztukateryjny. Zapraszamy do dzisiejszego artykuły, który może zainspirować do eksperymentowania z pilastrami nawet we współczesnych przestrzeniach, łącząc w sobie dziedzictwo antycznych zdobień z nowoczesną estetyką.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Czym są pilastry elewacyjne?

Pilastry, choć dawniej mogły pełnić funkcję konstrukcyjną (wbudowane w przegrody ścienne wzmacniały ściany budynku) czy funkcję estetyczną (np. jako elementy nad gzymsami nadokiennymi czy dekoracja drzwi, którą wykańczały bogato zdobione listwy przysufitowe), dziś częściej znajdują zastosowanie jako czysto dekoracyjny aspekt architektury. Ich rola konstrukcyjna, choć nadal obecna w niektórych projektach, ustąpiła miejsca głównie estetycznemu zastosowaniu. Stosowane jako element dekoracyjny, nadają budynkom charakterystyczny, elegancki wygląd.

Pilaster składa się z trzech głównych części, jest to: baza pilastra, trzon pilastra oraz głowica pilastra. Baza, stanowiąca podstawę, zapewnia stabilność i jest zazwyczaj prostokątna lub kwadratowa, dobrze zakorzeniona w podłożu budowli. Trzon pilastra to pionowy, najczęściej płaski element, który wizualnie wspiera konstrukcję lub gzymsy, dodając fasadzie pionowej linii. Na szczycie pilaster wieńczy głowica, często bogato zdobiona, stanowiąca zwieńczenie całej konstrukcji. Zarówno baza, trzon, jak i głowica pilastra mogą przyjmować różnorodne formy i zdobienia, od prostych i minimalistycznych po skomplikowane i detaliczne motywy, co pozwala na szerokie zastosowanie pilastrów w różnych stylach architektonicznych.

Elementy zdobiące lico ściany — czym się różni pilaster od półkolumny?

Wśród elementów zdobiących lico ściany, pilaster i półkolumna często są mylone, jednak kluczowa różnica między nimi leży w ich formie i sposobie integracji ze strukturą budynku. Pilaster to płaski filar, który imituje formę kolumny, ale przylega bezpośrednio do ściany, tworząc wrażenie trójwymiarowości. Zwykle ma prostokątny przekrój i jest wykorzystywany zarówno do celów dekoracyjnych, jak i konstrukcyjnych, dodając ścianie elegancji i charakteru. Z kolei półkolumna jest półokrągła (kolumna przedzielona na pół i przytwierdzona do ściany). To dużo bardziej trójwymiarowa dekoracja, która bardziej przypomina klasyczną kolumnę pod względem formy niż spójny element ściany.

Pilaster
Półkolumna

Główną różnicę stanowi sposób, w jaki pilaster i półkolumna są postrzegane i integrowane ze ścianą – pilaster jako płaski filar przylega ściśle do ściany, podczas gdy półkolumna, będąc bardziej wystającym elementem, oferuje głębszy efekt trójwymiarowości.

Cechy nowoczesnego wystroju

Nowoczesna architektura wnętrz ceni sobie przede wszystkim prostotę formy, minimalizm i świadome kształtowanie przestrzeni. Charakterystyczne dla niej są proste, geometryczne kształty, które współgrają z ideą przestronności – wnętrza są zaprojektowane tak, aby unikać zbytniego zatłoczenia, pozwalając każdemu elementowi „oddychać”. Biel jako baza kolorystyczna wnętrza dominuje, tworząc jasne, otwarte przestrzenie, które doskonale rozpraszają światło. Jednak nowoczesny design nie stroni również od intensywnych kolorów i ekspresyjnych tapet, które pełnią funkcję akcentów przełamujących monochromatyczność i dodających charakteru. Często stosowane są duże, panoramiczne okna, nie tylko ze względu na estetykę, ale i funkcjonalność, zapewniając obfitość naturalnego światła. Ponadto nowoczesne wnętrza cenią sobie inteligentne rozwiązania, takie jak ukryte schowki czy multifunkcyjne meble, które pomagają zachować porządek i maksymalizować użyteczność każdego metra kwadratowego. Warto też zauważyć, że nowoczesna architektura wnętrz nie boi się eksperymentów z nowymi materiałami, formą, dodatkami z różnych styli architektonicznych i technologiami, co pozwala na ciągłe przedefiniowanie tego, co możliwe w kreowaniu przestrzeni. Powyższy opis współczesnych wnętrz wydaje się bardzo sterylny i minimalistycznym jak więc w tym odnajdą się klasyczne pilastry? O tym niżej.

Nie przegap inspirujących nowości na naszej stronie!

Zapisz się do newslettera Mardom Decor

Jak połączyć pilastry z nowoczesnym wystrojem wnętrza?

Pilastry w postaci pionowych pasów mogą być świetnym uzupełnieniem współczesnych paneli ściennych, lameli oraz ryflowanych frontów szafek, wprowadzając modną, stylową i nowoczesną estetykę. Pionowe linie oferują uniwersalne rozwiązanie, dodając trójwymiarowości często płaskim wnętrzom. Warto również zwrócić uwagę na projekt głowic pilastrów lub ich podstaw – zamiast tradycyjnych, bogato zdobionych form w stylu doryckim, lepiej wybierać podłużne, proste kształty bez zbędnych ozdób, a nawet rozważyć całkowitą rezygnację z tych elementów, jeśli projekt na to pozwala. Nowoczesne wykończenie, takie jak mat, zapewni elegancję i nowoczesny wygląd, unikając przy tym wrażenia taniości. Jeśli chodzi o kolorystykę, biel zawsze pozostaje klasycznym wyborem, ale dodanie intensywnego koloru, który już występuje we wnętrzu, może nadać mu nowoczesnego charakteru.

Wszystkie elementy sztukaterii Mardom Decor pokryte są wysokiej jakości primerem o matowym wykończeniu. To dodatkowa warstwa, która wygładza materiał i przygotowuje go do malowania. Dzięki temu dekorację można szybko i łatwo pokryć farbą w dowolnym kolorze bez konieczności wcześniejszego gruntowania.

Pilastry mogą znaleźć zastosowanie w nowoczesnych wnętrzach nie tylko jako obramowanie okna i drzwi, ale także w innych, niekonwencjonalnych kontekstach. Mogą służyć jako eleganckie zakończenie szaf wnękowych, element dekoracyjny ścian telewizyjnych czy jako subtelny detal w aranżacji ściany za łóżkiem w sypialni. Innym pomysłem jest wykorzystanie pilastrów do stworzenia wizualnych podziałów w otwartych przestrzeniach. Można je również zastosować do obramowania kominków czy jako estetyczne zakończenie szaf wnękowych może również wprowadzić retro nutę w nowoczesnych aranżacjach. Innym interesującym pomysłem jest zastosowanie pilastrów jako wsparcie dla nowoczesnych półek ściennych lub jako niebanalne tło dla oświetlenia LED, tworząc efektowne kompozycje świetlne.

Nowoczesne pilastry dekoracyjne

Nowoczesne pilastry dekoracyjne mogą być wykonane z różnorodnych materiałów, dostosowanych do potrzeb i preferencji estetycznych każdego wnętrza. Tradycyjnie stosuje się pilastry gipsowe, ale obecnie dostępne są również dużo przystępniejsze alternatywy jak pilastry drewniane, styropianowe pilastry, a także bardziej nowoczesne rozwiązania, takie jak tworzywa polimerowe. Pilastry styropianowe są cenione za ich lekkość i łatwość montażu, natomiast drewniane dodają wnętrzom ciepła i naturalnego uroku. Jednak to pilastry wykonane z nowoczesnych tworzyw polimerowych reprezentują najnowszą generację w dziedzinie dekoracji, oferując nie tylko estetykę, ale i wyjątkową trwałość.

Polimer Mardom Decor używany do produkcji pilastrów to autorskie tworzywo ProFoam®. To lekka pianka poliuretanowa o dużo większej gęstości niż styropian, co bezpośrednio przekłada się na zwiększoną trwałość produktów (styropian można wgnieść palcem, w przypadku ProFoam® nie ma takiego problemu). Materiał ten jest również bardzo plastyczny podczas produkcji, co pozwala na tworzenie precyzyjnych i wyraźnych zdobień. Materiał ten łączy w sobie lekkość, co umożliwia tworzenie nawet dużych i masywnych dekoracji bez ryzyka odklejenia od ściany czy sufitu. Jest on również odporny na działanie wilgoci, dzięki czemu sprawdzi się zarówno w pomieszczeniach prywatnych jak i we wnętrzach komercyjnych, wymagających trwałości i odporności. Pilastry Mardom Decor wyróżnia również łatwość montażu. Instalacja ogranicza się do przygotowania powierzchni oraz użycia odpowiedniego kleju. Następnie można pomalować powierzchnię na dowolny kolor za pomocą farb na bazie wody.

Zobacz więcej inspiracji na naszym Instagramie!

Instagram Mardom Decor
Wpisz np. rodzaj, styl, kolor lub skorzystaj z podpowiedzi poniżej

Wystąpił błąd podczas zmiany ilości, prosimy spróbować ponownie.

Powiadom mnie o dostępności tego produktu

Zapisaliśmy Twój adres.
Jesteśmy w kontakcie!

Dziękujemy za Twój czas!

Twoja odpowiedź jest dla nas bardzo cenna.