Szybki kontakt

Listwa karniszowa — co warto o niej wiedzieć przed montażem?

18.05.2023 7 min

Maskownica sufitowa to szybkie i proste rozwiązanie aranżacyjne, dzięki któremu można z łatwością zakryć nieestetyczny karnisz i nadać wnętrzu nowego wyrazu. Nic więc dziwnego, że zabudowy karnisza cieszą się dużą popularnością wśród architektów wnętrz, ale również miłośników estetycznych pomieszczeń. Listwa karniszowa to doskonały wybór do każdego pomieszczenia, bez względu na wybrany styl czy wielkość pokoju.

Listwa do zabudowy karnisza — aranżacja z wykorzystaniem sztukaterii Mardom Decor
Listwy maskujące karnisz w aranżacji sypialni

Jak dobrać karnisz do listwy maskującej?

Wybór karnisza sufitowego powinien być uwarunkowany dwoma rzeczami: pierwszą jest jego dobór względem stylistyki wnętrza, drugą postawienie na wysoką funkcjonalność. Karnisz zabudowany sztukaterią (lub inną maskownicą) nie będzie widoczny w naszej aranżacji, dlatego w tym przypadku możemy się w pełni skupić na praktycznym aspekcie tego rozwiązania.

Jakie są rodzaje karniszy?

Karnisz schowany za maskownicą można podzielić na dwie podstawowe opcje:

 1. Karnisz drążkowy
 2. Szyna sufitowa

Każdy z modeli można zainstalować zarówno w wersji pojedynczej jak i podwójnej. Systemy nośne występują również w różnych wykończeniach i materiałach — aluminiowe, drewniane czy PCV. Wybór zależy od ciężkości materiału, który chcemy wieszać, wykończenia wnętrza oraz wybranego stylu wnętrzarskiego.

Karnisz szynowy i drążkowy — wady i zalety

Karnisze drążkowe i szyny sufitowe są dwoma popularnymi rozwiązaniami stosowanymi przy dekoracji okien. Oba rodzaje mają swoje unikalne cechy, które wpływają na wygląd i funkcjonalność wnętrza oraz możliwość stosowania z listwą karniszową. Przed zakupem warto więc zapoznać się z wadami, jak i zaletami obu systemów, aby pomóc w podjęciu świadomej decyzji przy wyborze odpowiedniego rozwiązania.

Karnisz szynowy — listwa sufitowa karniszowa zastąpiona obniżonym sufitem
Karnisz szynowy

Szyny karnisza

 • + Minimalistyczna, delikatna i płaska forma, którą z łatwością można zakryć maskownicą karnisza,
 • + Łatwy i szybki montaż,
 • + Możliwość obróbki, docinania wymiaru szyny na wybraną długość i łączenia elementów,
 • + Możliwość dostosowania do niestandardowych kształtów mieszkania i nieregularnych ścian,
 • – Nie utrzymają ciężkich firan lub zasłon.

Karnisz listwa sufitowa — drążek zamontowany bezpośrednio nad oknem w bezpośrednim ułożeniu karnisz — listwa
Karnisz sufitowy drążkowy

Karnisz drążkowy

 • + Wytrzymały i solidny — można na nim wieszać ciężkie firany lub zasłony,
 • + Doskonale sprawdzi się do każdego typu dekoracji oraz aranżacji wnętrz,
 • – Wypukła, trójwymiarowa forma — utrudnione maskowanie karnisza, wymaga dopasowania listew karniszowych odpowiedniej długości, które zakryją drążek,
 • – Można montować tylko w linii prostej.

Jakie karnisze można mocować do sufitu?

Zarówno drążek jak i szyna sprawdzą się zamocowane do sufitu. Ze względu na minimalistyczny design, bardzo długo to właśnie karnisze szynowe były stosowane do montażu na suficie. Jednak wraz ze zmianą trendów oraz zasad projektowania wnętrz na suficie zaczęto montować również karnisze drążkowe. Instalacja na suficie (zamiast bezpośrednio nad linią okna) sprawia, że wnętrze wygląda schludnie, czysto i nowocześnie.

Jakiej długości powinien być karnisz sufitowy?

Karnisz powinien być zdecydowanie dłuższy od szerokości okna — podczas montażu powinniśmy doliczyć około 5-10 cm szyny lub drążka na każdą ze stron.

Zabudowa karnisza — co lepsze karnisz czy szyna?

Każdy z wybranych systemów nośnych ma swoje wady jak i zalety, dlatego warto wybrać model dopasowany do naszych potrzeb jak i oczekiwań aranżacyjnych. Jednak jeśli chcemy postawić na ukryty karnisz, wówczas dużo łatwiejsze do zakrycia będą szyny sufitowe.

Uwaga

Więcej informacji na temat szyn znajdziesz w artykule Szyny sufitowe aluminiowe czy PCV? Które wybrać?

Maskownica Karnisza Sufitowego

Listwy karniszowe sufitowe to posty sposób na niechciany karnisz — zabudowa zamaskuje szyny lub drążek, a do tego będzie stanowiła doskonały element aranżacyjny wnętrza, który sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądało na nowoczesne i dopracowane. Listwy do zabudowy karnisza to jednak nie wszystko, na rynku istnieją inne rozwiązania, które równie skutecznie maskują nieestetyczne drążki lub szyny.

Listwa maskująca karnisz MD111 Mardom Decor w nowoczesnej aranżacji salonu
Listwa karniszowa MD111 w aranżacji salonu

Z czego maskownica karnisza?

Zabudowa karnisza sufitowego może zostać wykonana z płyt kartonowo-gipsowych, gotowych elementów g-k ze styropianowym wypełnieniem, listew sufitowych (ukryty karnisz), a także można zastosować dedykowane rozwiązanie — listwy karniszowe.

 • Konstrukcja wykonana z płyt kartonowo-gipsowych jest trwała i stabilna. Pozwala na dowolne docinanie elementów i idealne dopasowanie do wymiarów wnętrza. Wymaga jednak czasu i umiejętności technicznych. Tego rodzaju maskownica w swojej formie przypomina estetyczną, ale prostą bryłę, która może nie sprawdzić się do wszystkich rodzajów wnętrz.
 • Zabudowany karnisz, wykonany z gotowych elementów g-k jest prosty i szybki w montażu. Jednak użyty materiał jest bardzo podatny na uderzenia i zarysowania, dlatego wymaga precyzji podczas montażu. Tak samo jak poprzedni przykład w formie przypomina prostą bryłę, która sprawdzi się do nowoczesnych wnętrz.
 • Listwy maskujące karnisz — to proste i szybkie rozwiązanie, które pozwala na dużą dowolność pod względem aranżacyjnym. Szeroki wybór wzorów dostępny na rynku umożliwia idealne dopasowanie sztukaterii do naszego wymarzonego stylu architektonicznego. Jeśli zależy nam na efekcie ukrytego karnisza, to możemy zastosować ten sam model na całym obwodzie pomieszczenia w formie listew sufitowych. Wówczas karnisz pozostanie ukryty, a nasze pomieszczenie będzie spójne.

W ofercie Mardom Decor znajdują się dedykowane listwy karniszowe, dopasowane wysokością do każdej szerokości szyny lub drążka. Wykonane z wysokiej jakości polimeru zapewniają odporność na działanie promieni słonecznych jak i wody. Mogą być bez obaw montowane w towarzystwie okna — nie zżółkną, nie odbarwią się ani nie odkształcą nawet po wielu latach. Tworzywo PolyForce, z którego została wykonana maskownica karnisza, cechuje się wytrzymałością i niewielką wagą, co znacząco ułatwia i przyspiesza proces montażu.

Zabudowy karnisza — listwy sztukateryjne czy konstrukcje wykonane z karon-gipsu pozwalają na szybkie zamaskowanie często nieestetycznego karnisza. To prosty sposób, który pozwala na estetyczne wykończenie wnętrza i nadanie mu nowego charakteru, bez konieczności ponoszenia dużych kosztów.

Jaka listwa maskująca karnisz?

Wybierając listwy do zabudowy karnisza, powinniśmy kierować się kilkoma aspektami:

 • Kształtem listwy — te o prostym przekroju będą doskonale pasować do nowoczesnych wnętrz, subtelnie fazowane podkreślą styl skandynawski czy hamptons, a dekoracyjne można zastosować w aranżacji glamour.
 • Długość listwy — karnisz schowany za listwami sufitowymi to podstawowy warunek skutecznego maskowania drążka lub szyn, wybrana przez nas sztukateria nie tylko musi być ładna, ale również praktyczna.
 • Dopasowanie kolorystyczne — większość maskownic występuje w białym kolorze, dlatego jeśli chcemy postawić na mocny akcent kolorystyczny, warto sprawdzić, czy produkt nadaje się do malowania. Listy Mardom Decor pokryte są specjalnym primerem, który zwiększa przyczepność pigmentu i ułatwia malowanie. Listwy można przemalować na dowolny kolor farbą na bazie wody.
 • Zabudowy karnisza LED — oświetlenie LED to coraz popularniejsze rozwiązanie aranżacyjne, stosowane niemal w każdym pomieszczeniu. Tania sztukateria wymaga podczas instalacji dodatkowego owinięcia paska LED taśmą aluminiową. Listwy karniszowe Mardom Decor posiadają innowacyjną technologię LightGuard®, dzięki której diody nie przebijają punktowo przez materiał, zapewniając doskonałe rozproszenie światła.

Listwy maskujące karnisz Mardom Decor model QL035 w aranżacji sypialni z innowacyjną technologią LightGuard®
Listwy maskujące karnisz QL035 z technologią LightGuard®

Listwa maskująca karnisz — skutecznie ukryte karnisze sufitowe

Listwa do zabudowy karnisza nie może dotykać firanki lub wybranej przez nas zasłony, ale jednocześnie powinna w pełni zakrywać szyny karnisza lub drążki. Maskownica do karnisza powinna zostać zamontowana w odległości kilku-kilkunastu centymetrów od okna, wymiar ten jest indywidualny dla każdego wnętrza. Polecamy zmierzyć szerokość wybranej dekoracji okiennej po rozsunięciu, gdy jej objętość jest największa (uwzględniając objętość materiału oraz ewentualne marszczenia) i dodać do tego wymiaru około 2 cm.

Karnisz sufitowy zamontowany w takiej odległości nie powinien sprawiać żadnych problemów podczas wymiany zasłon czy firanek. Jednak aby maskowanie karnisza było w pełni efektowne, warto pamiętać o doborze odpowiedniej wysokości listew karniszowych. Powinny one być kilka centymetrów dłuższe niż wybrany karnisz.

Uwaga

Jeśli nie jesteś pewien, jakie listwy karniszowe maskujące sprawdzą się w Twoim wnętrzu, to zachęcamy do zamówienia darmowych próbek. Dzięki temu rozwiązaniu będziesz mógł przetestować nie tylko czy kształt sztukaterii pasuje do aranżacji, ale również czy wybrana listwa sufitowa karniszowa jest odpowiedniej długości do zakrycia drążków lub szyn.

Maskownica karnisza sufitowego — montaż

Poprawna instalacja zabudowy karnisza jest kluczowa, aby uzyskać trwały i estetyczny efekt, który będzie cieszył oko przez lata. Mocowanie na suficie powinno być stabilne, dlatego warto zadbać o każdy etap montażu sztukaterii. Dzięki temu listwa karniszowa będzie pięknie prezentować się w aranżacji przez wiele lat.

Jak zamontować listwę do zabudowy karnisza?

Pierwszym etapem jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Listwy karniszowe Mardom Decor mocowane są bezpośrednio do sufitu, dlatego przed ich instalacją należy zadbać o to, by płaszczyzna była sucha, czysta, odtłuszczona i nie kruszyła się. Każdy z tych elementów może wpłynąć na trwałość i stabilność mocowania.

Jak zamontować karnisz bez wiercenia?

Tradycyjne mocowanie karnisza przez wiercenie w ścianie może być czasochłonne i powodować trwałe ślady na powierzchni. Jednak istnieje alternatywne rozwiązanie, które pozwala uniknąć naruszania struktury ściany – montaż karnisza przy użyciu specjalnego kleju.

Listwa karniszowa QL027 z technologią LightGuard dostosowana do oświetlenia LED
Listwa do zabudowy karnisza Mardom Decor model QL027

Sztukaterię polecamy przymocować do powierzchni za pomocą bardzo mocnego kleju. W ofercie Mardom Decor dostępny jest dedykowany klej Mardom Max o dużej sile wiązania. Wystarczy zaledwie kilka sekund, aby listwa karniszowa przykleiła się do sufitu.

Ile cm od ściany powinna być mocowana listwa karniszowa?

Odległość uzależniona jest od umiejscowienia drążka lub szyny. Listwa maskująca nie może dotykać zasłon lub firan. Po rozsunięciu materiału (gdy jego objętość jest największa) należy zmierzyć jego szerokość. Do uzyskanego wymiaru należy dodać około 2 cm — w ten sposób uzyskamy optymalną odległość, w jakiej należy zainstalować maskownicę od karnisza.

Zobacz więcej inspiracji na naszym Instagramie!

Instagram Mardom Decor
Wpisz np. rodzaj, styl, kolor lub skorzystaj z podpowiedzi poniżej

Wystąpił błąd podczas zmiany ilości, prosimy spróbować ponownie.

Powiadom mnie o dostępności tego produktu

Zapisaliśmy Twój adres.
Jesteśmy w kontakcie!

Dziękujemy za Twój czas!

Twoja odpowiedź jest dla nas bardzo cenna.