Szybki kontakt

Najlepszy klej do sztukaterii polimerowej

13.12.2022 5 min

Nawet najpiękniejsza aranżacja wnętrza może zostać zepsuta przez niedokładny montaż, błędy instalacyjne i niewłaściwe przygotowanie pomieszczenia. Listwy dekoracyjne to wyjątkowy element wykończeniowy, który staje się kropką nad „i” w kwestii aranżacji naszego domu. Jednak po niewłaściwym przyklejeniu, sztukateria może wyglądać niechlujnie i nie być trwała. Jak w takim razie przygotować się do poprawnego montażu sztukaterii, aby uniknąć aranżacyjnej katastrofy? Należy przestrzegać podstawowych zasad montażu oraz postawić na sprawdzony i wysokiej jakości klej do sztukaterii.

Listwy ścienne Mardom Decor zamontowane na kształt klasycznych ramek

Zanim zaczniesz klejenie listew przypodłogowych, ściennych i karniszowych

Montaż sztukaterii należy poprzedzić odpowiednimi przygotowaniami powierzchni pionowych. Ściany muszą być czyste oraz odtłuszczone, dlatego przed montażem warto je odkurzyć i przetrzeć szmatką. Powinny być również suche. W razie czyszczenia na mokro należy poczekać aż do całkowitego wyschnięcia i odparowania wody z powierzchni. Nawet najlepszy klej montażowy może nie poradzić sobie z mocowaniem do zakurzonej, wilgotnej ściany.

Kolejnym aspektem na, który należy zwrócić uwagę, jest aklimatyzacja sztukaterii. Nigdy nie ma pewności, czy produkty były magazynowane lub przewożone w odpowiednich warunkach, dlatego należy je na jakiś czas zostawić w pomieszczeniu, w którym będą montowane. Dla sztukaterii Mardom Decor to przynajmniej 24 godziny. Dzięki temu listwy zaaklimatyzują się i przyjmą temperaturę pokojową. Następnie można przejść do wyboru odpowiednich klejów i oczywiście montażu dekorów.

Czym kleić listwy z polimeru?

Do instalacji sztukaterii ściennej, wykonanej z polimeru sprawdzi się klej Mardom Decor Fix Pro. To produkt przeznaczony do montażu listew wykonanych z tworzyw sztucznych — służy do mocowania produktów ściennych, wykonanych z PolyForce, jak i ProFoam. Fix Pro jest doskonałym wyborem w przypadku niewprawionych użytkowników — jego standardowy czas wiązania wynosi kilka godzin, co pozwala na wprowadzanie niewielkich poprawek podczas montażu wybranej sztukaterii. Sprawdzi się on do instalacji zarówno listew przypodłogowych, ściennych oraz sufitowych.

Klej do sztukaterii Mardo Fix Pro to doskonały klej do mocowania listew i sztukaterii z polistyrenu PolyForce oraz poliuretanu ProFoam, a także do tworzenia łaczeń pomiędzy listwami z ProFoam
Klej do sztukaterii Fix Pro

Aby zapewnić najlepszą stabilność oraz przyczepność kleju do sztukaterii, zalecamy nakładanie produktu na płaskiej części listwy ruchem falującym. Częstym problemem odpadającej sztukaterii jest niewłaściwa aplikacja kleju na powierzchni lub jego zbyt mała ilość.

Uwaga!

Przed montażem zalecamy namalowanie linii pomocniczych ołówkiem lub zaznaczenie miejsc, w których planujemy zamocować listwy. Pomoże to w szybszym i precyzyjnym montażu elementów sztukateryjnych do ściany.

Więcej porad montażowych znajdziesz w dziale Porady – Filmy instruktażowe

Jaki klej sprawdzi się do listew karniszowych?

Ten rodzaj listew ze względu na małą powierzchnię klejenia i mocowanie jedynie do sufitu wymaga specjalistycznego produktu. Doskonale sprawdzi się tutaj klej szybkoschnący, hybrydowy Mardom Max. Cechuje go wysoka przyczepność i bardzo krótki czas schnięcia — jedynie 8 sekund. Ze względu na dużą siłę wiązania klej do sztukaterii Mardom Max można stosować na gładkich oraz porowatych powierzchniach. To produkt przeznaczony do stosowania przez wprawionych monterów, gdyż nie pozwala na żadne poprawki po przyklejeniu do ściany lub sufitu. Sprawdzi się on do listew karniszowych, ale także rozet oraz innych polimerowych elementów sztukaterii mocowanych na dużych wysokościach. Dostosowany do produktów wykonanych z PolyForce i ProFoam.

Klej do sztukaterii Mardom Max sprawdzi się do natychmiastowego mocowania sztukaterii na wysokościach oraz na trudnych powierzchniach jak lustro czy nierówna ściana
Klej do sztukaterii Mardom Max

Zasady maskowania łączeń listew Mardom Decor

Podczas instalacji sztukaterii bardzo ważnym czynnikiem jest wybór odpowiedniego kleju do łączenia listew i wypełniania szczelin. Zapewnia on lepszą przyczepność do ściany, a maskowanie pozwala ukryć połączenia pomiędzy poszczególnymi elementami i nadać aranżacji ściennej jednolity i gładki wygląd. W przypadku sztukaterii Mardom Decor bardzo ważne jest dopasowanie odpowiedniego kleju do materiału, z którego została wykonana sztukateria.

Więcej porad montażowych w zakładce Porady – Filmy Instruktażowe

Zobacz porady montażowe

Fix Pro — klej montażowy, o którym wspominaliśmy już w kontekście mocowania dekoracji ściennych. Produkt ten również doskonale sprawdzi się do maskowania i tworzenia trwałych łączeń pomiędzy produktami wykonanymi z PolyForce. Świetnie się sprawdzi również do maskowania niewielkich nierówności ściany. Wystarczy zastosować klej na brzegach zamontowanej już listwy, a następne usunąć nadmiar. Dzięki białemu kolorowi produkt skutecznie zakamufluje wszelkie szczeliny pomiędzy ścianą a listwą.

Fix Extra — klej do sztukaterii na bazie poliuretanu, nie zawiera rozpuszczalników. Produkt przeznaczony do spoinowania oraz tworzenia szczelnych łączeń pomiędzy profilami dekoracyjnymi wykonanymi z ProFoam. Klej jest przezroczysty, dzięki czemu po wyschnięciu staje się zupełnie niewidoczny.

Klej do sztukaterii Mardom Fix Extra doskonały do tworzenia łączeń pomiędzy listwami z poliuretanu ProFoam
Klej do sztukaterii Mardom Fix Extra

Masa szpachlowa w procesie montażu listew przypodłogowych

To dodatkowy element montażowy, poza klejem, który pozwoli uzyskać nienaganny wygląd listew. Masa szpachlowa najczęściej jest stosowana w przypadku listew przypodłogowych. Służy do maskowania dużych ubytków powstałych w materiale lub pomiędzy profilami listew przypodłogowych. Masę szpachlową należy w niewielkiej ilości nałożyć na dziury, których nie przykrył klej. Następnie należy odczekać aż do całkowitego zaschnięcia masy i delikatnie zeszlifować nadmiar materiału wygładzając strukturę. Powstałą aranżację wystarczy pomalować na dowolny kolor.

Masa szpachlowa Mardom doskonale sprawdzi się do uzupełniania dziur i uszczerbień w materiale w listwach przypodłogowych.
Masa szpachlowa Mardom Decor

Zobacz więcej inspiracji na naszym Instagramie!

Instagram Mardom Decor
Wpisz np. rodzaj, styl, kolor lub skorzystaj z podpowiedzi poniżej

Wystąpił błąd podczas zmiany ilości, prosimy spróbować ponownie.

Powiadom mnie o dostępności tego produktu

Zapisaliśmy Twój adres.
Jesteśmy w kontakcie!

Dziękujemy za Twój czas!

Twoja odpowiedź jest dla nas bardzo cenna.