Oświetlenie LED – 6 sposobów na aranżację wnętrza

14.04.2023 6 min

Odpowiednie oświetlenie wnętrza znacząco wpływa na komfort użytkowania mieszkania, ale także na jego finalny wygląd. Chcemy, żeby źródło światła było nie tylko praktyczne, ale również prezentowało się estetycznie na tle naszej aranżacji. Nic więc dziwnego, że to właśnie na wybór idealnego typu oświetlenia poświęcamy najwięcej czasu. Oto kilka sposobów na oświetlenie LED, które bez problemu dopasujesz do każdego stylu wnętrza.

13
Aranżacja z wykorzystaniem listew oświetleniowych LED

Sposoby na wykorzystanie taśm LED

W ostatnich latach nie tylko żarówki LED zyskały na ogromnej popularności, ale również dużo bardziej użytkowe taśmy LED. Cechuje je prostota montażu oraz wysoka funkcjonalność — bez problemu dopasujesz je do dowolnej aranżacji wnętrz, oświetlając całe pomieszczenie lub podświetlając tylko wybrane obszary, meble czy sprzęty. To właśnie na nich skupimy się w dzisiejszym artykule.

1.Oświetlenie LED za telewizorem

Oświetlenie LED montowane za monitorami komputerów to popularna metoda od dawna znana w środowisku gamingowym. Na myśl od razu przychodzą intensywne kolory światła — czerwony, niebieski, fioletowy czy zielony. Sposób ten można jak najbardziej przenieść do dziennej strefy naszego mieszkania. Wystarczy zmienić barwę światła na ciepłą oraz ekrany monitorów na telewizor, aby stworzyć przytulny nastrój w każdym salonie.

Naszą pierwszą propozycją jest zastosowanie taśmy LED na krawędziach ścianki z tyłu telewizora, stworzonej z lameli. Równomierne oświetlenie z każdej strony sprawi, że światło będzie w subtelny sposób okalało ekran, stając się centralnym punktem pomieszczenia. Pasek LED można również zainstalować punktowo, na wybranej krawędzi, dzięki czemu efekt świetlny będzie dużo subtelniejszy. Do przytulnych wnętrz w stylu rustykalnym, boho, japandi czy vintage doskonale sprawdzi się połączenie drewnianych lameli z ciepłym światłem. Natomiast wnętrza w stylu hampton, francuskim, glamour czy art deco zostaną pięknie podkreślone za pomocą białej lameli ściennej.

Kolejnym sposobem na kreatywne wykorzystanie źródeł światła LED jest stworzenie wyrazistej ramy do telewizora z listew dekoracyjnych. Sztukateria doskonale zamaskuje taśmy LED, tworząc efektowne, świetliste obramowanie. Wykorzystanie paska LED w dużej mierze zależy od naszej kreatywności. Sposób ten doskonale sprawdzi się również, gdy chcemy wykorzystać światło do podkreślenia obrazu, fragmentu wyrazistej fototapety na ścianie, a nawet jako dodatkowe oświetlenie lustra.

Listwa oświetleniowa LED Mardom Decor pokryta jest zabezpieczającym primerem, który wygładza powierzchnię i przygotowuje ją do malowania. Dzięki temu można dowolnie zmieniać barwę naszej ramy i dopasować ją do wybranego stylu wnętrza. Jedynym warunkiem jest to, by farba nie posiadała rozpuszczalników (była na bazie wody).

2.Oświetlenie dekoracyjne — nowoczesne rozety

Następny, zdecydowanie bardziej dekoracyjny rodzaj oświetlenia to połączenie LED z rozetą sufitową. Najczęściej to właśnie lampy sufitowe oraz lampy wiszące stanowią główne źródło światła, a ozdobne rozety pełnią funkcję jedynie ładnego dodatku. W tym przypadku jednak mowa o rozetach zaprojektowanych z myślą o oświetleniu LED. Ten rodzaj sztukaterii prezentuje się bardzo efektownie zarówno jako dekoracja ścienna czy sufitowa. Stosując ją, warto jednak pomyśleć o dodatkowym źródle światła — zamontowana pojedynczo może okazać się niewystarczająca. Natomiast jako dodatkowe oświetlenie salonu sprawdzi się znakomicie.

Rozeta
Oświetlenie LED — rozeta QR002 w aranżacji ściennej

W ofercie Mardom Decor znajdują się dwie designerskie rozety oświetleniowe, zaprojektowane przez projektanta Tomka Rygalika. Prosta, geometryczna forma i minimalistyczny styl sprawią, że każde wnętrze nabierze wyjątkowego blasku.

3.Oświetlenie karniszy

Listwy karniszowe doskonale sprawdzają się, gdy chcemy w subtelny sposób zakryć drążek lub szynę, która niszczy wygląd misternie zaplanowanej aranżacji. Jednak maskownica karnisza w połączeniu z taśmą LED może stać się również kolejnym, wysoce estetycznym elementem oświetleniowym w naszym wnętrzu.

karnisz fanajlo
Litwa oświetleniowa karniszowa QL036 w aranżacji wykonanej przez @fanajlo_pl

To dodatkowe światło, które doskonale sprawdzi się w każdej wielkości pomieszczenia, nie zajmując dodatkowej przestrzeni. Taśmę LED wystarczy przykleić za listwą, dzięki czemu jest całkowicie niewidoczna. Sztukateria karniszowa Mardom Decor została zaprojektowana z myślą o stosowaniu z elementami oświetleniowymi, dlatego posiada innowacyjną technologię LightGuard®, która dzięki zastosowaniu specjalnych związków polimerowych zagęszcza listwę, zapobiegając prześwitywaniu diod przez materiał. Tak rozproszone światło wokół listwy LED zapewnia estetyczny wygląd i gwarantuje niesamowity klimat. Mardom Decor jako pierwsza firma na rynku opracowała system eliminowania efektu przebijania światła LED przez powierzchnię listwy.

Listwa LED sufitowa Mardom Decor jest odporna na żółknięcie, dlatego może być bez obaw montowana w bezpośrednim towarzystwie okien. Dzięki zastosowaniu w procesie produkcji specjalnych komponentów, eliminujących ryzyko niszczenia materiału, sztukateria Mardom Decor przez wiele lat zachowuje nienaganny wygląd.

4.Oświetlenie górne, czyli jak dobrać oświetlenie sufitu — listwy LED sufitowe

sufit Monika Antropik biele @biele
Listwa oświetleniowa LED sufitowa — aranżacja wykonana przez @biele.pl

Główne źródło światła zazwyczaj umiejscowione jest na suficie, dlatego to właśnie jemu powinnyśmy poświęcić najwięcej uwagi i zadbać o wysokiej jakości, równomierne oświetlenie. Jednym ze sposobów jest zastosowanie oświetlenia LED wraz z listwą sufitową. Ten rodzaj sztukaterii montowany jest wokół całego pomieszczenia, dlatego świetlnie sprawdzi się jako oświetlenie sufitowe.

obniżony sufit osom
Listwa oświetleniowa sufitowa i obniżony sufit

W przypadku tego umiejscowienia ledów warto pamiętać o tym, jak ważna jest barwa światła — żółte, ciepłe tony sprawią, że pokój będzie dużo bardziej przytulny i komfortowy w codziennym użytkowaniu, zimna natomiast spowoduje, że pomieszczenie zostanie idealnie rozjaśnione, jednak po dłuższym czasie efekt ten może męczyć nasz wzrok.

Oświetlenie ledowe również doskonale sprawdzi się zamontowane w podwieszanym suficie. To popularne rozwiązanie, które pięknie prezentuje się na wysokich sufitach, a efekt świetlny tylko dodaje temu rozwiązaniu charakteru. Oświetlenie LED można zainstalować na brzegach płyty kartonowo-gipsowej lub wykorzystać do tego celu listwy dekoracyjne, które skutecznie zakryją diody, efektownie rozpraszając światło po pomieszczeniu. Listwa przysufitowa LED Mardom Decor jest lekka i prosta w montażu, więc doskonale sprawdzi się przy podwieszanym suficie.

Idealne światło to takie, które w pełni odpowiada na nasze potrzeby — w którym czujemy się komfortowo i idealnie pasuje do naszego projektu aranżacji wnętrz. Zastanawiając się nad głównym źródłem światła w pomieszczeniu warto zadbać o jego równomierne rozmieszczenie – polecamy łączyć ze sobą różne pomysły i tworzyć własne, nietypowe rozwiązania, dopasowane do swoich potrzeb.

5.Dekoracja regałów — listwy ledowe na meble

Oświetlenie LED to doskonały pomysł na aranżację garderoby lub punktowe podkreślenie półek na naszych regałach. To praktyczne rozwiązanie, które przydaje się zwłaszcza zimą, podczas długich wieczorów. Listwa ledowa również będzie prezentować się bardzo efektownie na półkach, dodając aranżacji „tego czegoś”.

szafki Andrea Jagicza
Oświetlenie LED w szafkach — projekt kliniki kosmetycznej autorstwa @jad_luxembourg_interior_design

6.Oświetlenie przypodłogowe — listwa przypodłogowa LED

Nasza ostatnia propozycja to zastosowanie taśm LED wraz z dedykowaną listwą sztukateryjną. Stworzone w ten sposób lampy podłogowe nie tylko wprowadza odpowiedni nastrój do pomieszczenia, ale również będą bardzo praktycznym rozwiązaniem, które ułatwi nam przemieszczanie się po mieszkaniu. Listwa przypodłogowa LED w subtelny sposób oświetli wieczorem drogę np. do kuchni. My nie oceniamy. 😉

przypodłogowe @kati_mat13
Listwa LED podszafkowa, podłogowe oświetlenie LED w kuchni, aranżacja autorstwa @kati_mat13

Listwy LED Mardom Decor tworzone są z wysoce odpornego tworzywa polimerowego, które cechuje się wysoką odpornością na wodę. Bez problemu mogą być montowane w kuchni czy łazience, będąc nieustannie narażone na działanie wilgoci czy zalania. Nowoczesna technologia produkcji gwarantuje, że nasza sztukateria zachowa doskonały wygląd przez wiele lat, stając się pięknym i bardzo funkcjonalnym dodatkiem wnętrzarskim.

Zobacz więcej inspiracji na naszym Instagramie!

Instagram Mardom Decor
Wpisz np. rodzaj, styl, kolor lub skorzystaj z podpowiedzi poniżej

Wystąpił błąd podczas zmiany ilości, prosimy spróbować ponownie.

Powiadom mnie o dostępności tego produktu

Zapisaliśmy Twój adres.
Jesteśmy w kontakcie!

Dziękujemy za Twój czas!

Twoja odpowiedź jest dla nas bardzo cenna.