Szybki kontakt

Panel ścienny jako element akustyczny w przestrzeni

11.03.2024 6 min

W nowoczesnych aranżacjach wnętrz coraz częściej poszukujemy rozwiązań, które łączą w sobie estetykę z funkcjonalnością. Panel ścienny jako element akustyczny zyskuje na znaczeniu równie dużym, co jego rola w estetycznym wykończeniu przestrzeni. Zaprojektowane z myślą o łatwości instalacji, panele ścienne mogą stanowić idealne rozwiązanie dla osób poszukujących maksymalnych efektów wizualnych przy minimalnym nakładzie pracy. Co więcej, ich montaż często jest na tyle prosty, że poradzą sobie z nim nawet osoby bez doświadczenia montażowego, co czyni je atrakcyjnym wyborem w kontekście domowych projektów wykończenia wnętrz.

Panele ścienne WP001 Duna Mardom Decor w białym odcieniu przedpokoju urządzonym w minimalistycznym stylu
Panele ścienne WP001 Duna Mardom Decor w przedpokoju

Jednak to, co wyróżnia panel ścienny jako element akustyczny, to nie tylko jego walory dekoracyjne. Panele te mają również istotny wpływ na dźwięk w pomieszczeniu, pomagając redukować echo i poprawiając jakość słyszalnego dźwięku. Dzięki różnorodności materiałów i struktur panele ścienne mogą absorbować fale dźwiękowe, przyczyniając się do lepszej akustyki pomieszczeń. Czy to w domowym zaciszu, eleganckim biurze czy przestrzeni publicznej. O tym, w jaki sposób panele wpływają na dźwięk w pomieszczeniu i jak można je efektywnie wykorzystać, opowiemy w dzisiejszym wpisie!

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Czym są panele ścienne wygłuszające?

Panele ścienne wygłuszające to specjalistyczne rozwiązania zaprojektowane z myślą o poprawie akustyki w pomieszczeniach. Odpowiedni dobór materiałów tych paneli akustycznych jest kluczowy dla osiągnięcia pożądanych efektów. Wykorzystuje się do tego celu różnorodne materiały, takie jak pianka akustyczna, panele z drewna czy panele polimerowe, które różnią się między sobą zdolnością do absorpcji dźwięku w różnych zakresach częstotliwości. Dzięki temu możliwe jest efektywne tłumienie niepożądanych odgłosów i redukcja rewerberacji w pomieszczeniu. Charakterystyki takie jak gęstość, porowatość oraz twardość materiału mają bezpośredni wpływ na jego właściwości akustyczne, co umożliwia dopasowanie paneli do specyficznych potrzeb danego miejsca.

Z pewnością kojarzycie panele ścienne w postaci szarych gąbek w trójkąty, często spotykane w studiach nagrań. Ich główną rolą jest tłumienie wysokich tonów, dla których materiały o większej porowatości są bardziej efektywne. W profesjonalnym zastosowaniu takie materiały są idealnym rozwiązaniem, pozwalającym na osiągnięcie optymalnych warunków akustycznych.

Panele akustyczne WP001 Duna Mardom Decor w sypialni pomalowane na kolor beżowy w aranżacji glmaour
Panele akustyczne WP001 Duna Mardom Decor w sypialni

Jednak ta profesjonalna opcja niekoniecznie znajduje zastosowanie w naszych domach, biurach czy pomieszczeniach użytku publicznego. To tutaj wkraczają panele ścienne dekoracyjne — nie tylko wzbogacają estetykę wnętrz, ale również skutecznie poprawiają akustykę. Takie panele doskonale radzą sobie z niskimi częstotliwościami, które są najczęściej spotykane w codziennym użytkowaniu, takimi jak dźwięki rozmów, odgłosy natury czy ryk silnika. W przestrzeniach biurowych, gdzie priorytetem jest ograniczenie hałasu tła i poprawa zrozumiałości mowy, panele ścienne dekoracyjne mogą stanowić idealne rozwiązanie do osiągnięcia tych celów. Cięższe i bardziej zbite materiały, z których wykonane są panele, takie jak drewno, korek czy polimer efektywniej blokują niskie częstotliwości.

Odpowiedni dobór materiałów paneli dla poprawy akustyki

Panele ścienne mogą być podzielone na te przeznaczone do użytku profesjonalnego i domowego. W profesjonalnych przestrzeniach, takich jak studia nagraniowe czy sale koncertowe, kluczową rolę odgrywają panele akustyczne wykonane z materiałów o wysokiej absorpcji dźwięku, jak wełna mineralna czy pianka akustyczna. Dla przemysłu istotne są panele odporne na wilgoć i łatwe do utrzymania w czystości, zapewniające izolację od hałasu i wysoką higieniczność.

Dla domowych wnętrz zalecane są panele o dużej gęstości, które zapewniają znaczną redukcję dźwięków niepożądanych na co dzień. Sprawdzą się takie materiały jak panele tapicerowane, drewniane, korkowe, winylowe (polichlorek winylu), a nawet te wykonane z tworzyw sztucznych. Te ostanie są najbardziej uniwersalne — występują w wielu kształtach, kolorach, stylach, a także są odporne na różne warunki atmosferyczne. Warto jednak unikać paneli PCV – cienkie panele PCV mogą służyć głównie jako element dekoracyjny, bez większych właściwości akustycznych.

Przekonaj się sam o naszej jakości!

Zamów bezpłatne próbki

Jakie więc tworzywo sztuczne zagwarantuje nie tylko piękny wygląd, ale również doskonałą akustykę? Gęsty, nieporowaty i wysokiej jakości polimer. Dokładnie takie są panele ścienne Mardom Decor. To wysokiej jakości duropolimer PolyForce, które gwarantuje odporność na wilgoć, ale także wytrzymałość na uszkodzenia dzięki technologii ScratchShield®. Ich nieporowata, gładka powierzchnia chroni przed zabrudzeniami i ułatwia utrzymanie czystości, ale także odpowiada na potrzeby estetyczne, funkcjonalne i praktyczne pomieszczeń. Panele ścienne Mardom Decor doskonale sprawdzą się w Twojej kuchni czy łazience — możesz zamontować je nad blatem lub przymocować na frontach szafek. Ogromne znaczenie ma również ich przestrzenna forma. Trójwymiarowy design pozytywnie wpływa na akustykę wnętrza, redukując pogłos i hałas, a pomieszczenie zyskuje efektowną dekorację w nowoczesnej stylistyce.

Efektywne wykorzystanie paneli ściennych — w jaki sposób wpływają na codzienne użytkowanie?

Panel ścienny stanowi nie tylko element dekoracyjny wnętrza, ale również może znacząco wpłynąć na codzienne użytkowanie pomieszczenia, zwłaszcza pod kątem akustyki. Odpowiednio dobrane panele mogą znacznie poprawić komfort życia i pracy, dzięki:

  • Absorpcja dźwięku: Pomaga redukować hałas i poprawia klarowność dźwięku w pomieszczeniu.
  • Redukcja pogłosu: Minimalizują poziom pogłosu przez zmniejszenie odbicia dźwięków od twardych powierzchni.
  • Izolacja dźwiękowa: Grubsze i gęstsze panele mogą skutecznie blokować przenikanie dźwięków z zewnątrz oraz między różnymi pomieszczeniami.
  • Rozproszenie dźwięku: Panele o nierównych lub trójwymiarowych powierzchniach pomagają w równomiernym rozpraszaniu fali dźwiękowych, co zapewnia bardziej naturalny i zrównoważony dźwięk.
  • Wpływ na środowisko pracy i życia: Poprawa akustyki pomieszczenia przyczynia się do lepszego samopoczucia, koncentracji oraz efektywności w pracy, nauce i relaksie.

Estetyka i akustyka idą w parze, gdy mowa o panelach ściennych. W Mardom Decor znajdziemy panele zaprojektowane tak, by łączyć walory wizualne z doskonałymi właściwościami akustycznymi. Dostępne są dwa rodzaje: specjalnie dedykowane panele ścienne i innowacyjne lamele, które mogą pełnić funkcję paneli ściennych.

Lamele Lamelli Mardom Decor to innowacyjne rozwiązanie w formie panela ścienne, które zapewnia szerokie możliwości aranżacji. Występują w dwóch wykończeniach — gładkim, białym oraz w ultra realistycznej strukturze i wyglądzie litego drewna. Szeroki wybór naturalnych dekorów lub nowoczesnej bieli doskonale komplementuje różne aranżacje — elegancka biel sprawdzi się w stylu klasycznym, a naturalne drewno w stylu loftowym.

Panele ścienne występują w różnych wzorach — od trójwymiarowych łuków, aż po dekoracyjne trójkąty. Dzięki temu można stworzyć różne aranżacje od nowoczesnego szaleństwa, aż po łagodny styl skandynawski. Panel sprawdzi się zamontowany na każdej płaskiej i równej powierzchni, a jego właściwości akustyczne pomogą wyciszyć niemal każdą przestrzeń.

Każdy biały panel ścienny, jak i lamele dostępne są w dwóch wykończeniach:

  • Matowym — powierzchnia pokryta primerem, który pozwala w prosty sposób przemalować powierzchnię na dowolny odcień, dzięki zwiększonej przyczepności pigmentu do powierzchni. Można więc wybierać zarówno z kolorów neutralnych, jasnych jak i ciemnych i intensywnych. Ważne by wybrana farba była na bazie wody.
  • Satynowym — powierzchnia pokryta lakierem SupremeSatin® w odcieniu RAL 9003. Dzięki temu nie ma konieczności dodatkowego malowania paneli, a produkt jest od razu gotowy do montażu.

Techniki instalacyjne paneli ściennej w celu redukcji dźwięku

Techniki instalacyjne paneli ściennej w celu redukcji dźwięku wymagają starannego planowania i wykonania, aby osiągnąć optymalne efekty akustyczne. Pierwszym krokiem jest dokładne zbadanie przestrzeni pod kątem akustycznym, aby zidentyfikować obszary, które wymagają poprawy, takie jak miejsca z nadmiernym echem. Następnie, należy wybrać odpowiedni rodzaj paneli akustycznych, zwracając szczególną uwagę na ich gęstość i materiał. Przy montażu, panele powinny być rozmieszczone strategicznie: na ścianach miejsca najbardziej narażonych na odbicia dźwięku oraz, w niektórych przypadkach, na suficie, aby maksymalnie zredukować hałas i poprawić jakość dźwięku.

Po więcej szczegółów zapraszamy do naszego szczegółowego wpisu o montażu paneli ściennych krok po kroku na przykładzie lameli

Montaż paneli ściennych

Istotne jest, aby panele były montowane z odpowiednią precyzją, z zachowaniem równych odstępów (to szczególnie ważne w przypadku pojedynczych elementów montowanych do płyty MDF) i, w zależności od potrzeb, tworząc wzory zapewniające równomierną absorpcję dźwięku z różnych kierunków. W przypadku paneli ściennych Mardom Decor jednak nie musisz przejmować się odległością. Nasze produkty to gotowe elementy, które pozwalają na łatwy montaż i szybkie łączenie poszczególnych elementów.

Panel ścienny jako designerski element akustyczny: Inspiracje i trendy

Panele ścienne i lamele Mardom Decor to nie tylko wyrafinowane rozwiązania estetyczne, ale także funkcjonalne dodatki poprawiające akustykę pomieszczeń. Ich zastosowanie jest niezwykle szerokie – mogą stanowić eleganckie tło dla domowego biura, wzbogacić wizualnie i akustycznie przestrzeń salonu czy też nadać charakterystycznego klimatu w sypialni. Instalacja paneli na ścianie za telewizorem lub systemem audio w swoim domu pozwala nie tylko na zredukowanie odbicia dźwięku, ale także staje się dekoracyjnym punktem centralnym pomieszczenia. Dzięki swojej trójwymiarowej formie, lamele Mardom Decor skutecznie rozpraszają fale dźwiękowe, co znacząco wpływa na komfort akustyczny w pomieszczeniach.

Panele ścienne Lamelli L0306 Mardom Decor Largo w odcieniu drewna zamontowane na suficie
Panele ścienne Lamelli L0306 Mardom Decor Largo

W 2024 roku trendy aranżacji wnętrz skupiają się na łączeniu funkcjonalności z designerskim wyglądem, gdzie panele ścienne i lamele Mardom Decor idealnie wpisują się w te oczekiwania. Naturalne motywy, geometryczne wzory oraz innowacyjne podejście do tekstur i materiałów, jakie oferuje Mardom Decor, harmonizują z nowoczesnymi koncepcjami wnętrzarskimi, promując pomieszczenia, które są nie tylko estetycznie urządzone, ale także zapewniają lepsze warunki akustyczne. Stosowanie paneli na ścianie w swoim domu to krok w kierunku tworzenia przestrzeni, która jest nie tylko wizualnie atrakcyjna, ale również funkcjonalna, odpowiadając na rosnące potrzeby komfortowego życia w harmonii z otoczeniem.

Zobacz więcej inspiracji na naszym Instagramie!

Instagram Mardom Decor
Wpisz np. rodzaj, styl, kolor lub skorzystaj z podpowiedzi poniżej

Wystąpił błąd podczas zmiany ilości, prosimy spróbować ponownie.

Powiadom mnie o dostępności tego produktu

Zapisaliśmy Twój adres.
Jesteśmy w kontakcie!

Dziękujemy za Twój czas!

Twoja odpowiedź jest dla nas bardzo cenna.