Listwa maskująca karnisz — Jak narodził się projekt, który pokochali użytkownicy w swoich wnętrzach?

01.03.2024 3 min

Według sztuki aranżacji wnętrz, każde okno w naszym domu powinno zostać ozdobione jakąś formą dekoracji okiennej. Zasłony, żaluzje, firanki czy kotary to popularne rozwiązania, które znajdują swoje zastosowanie nie tylko w estetyce pomieszczenia, ale są również bardzo funkcjonalne. Jest jednak pewien minus — widoczne i mało estetyczne elementy montażowe, czy szyny karnisza, które mogą zepsuć wrażenie nawet najlepiej zaprojektowanej aranżacji. Właśnie w takich miejscach doskonale sprawdzą się listwy karniszowe maskujące.

Maskownica karnisza – czym jest i jaką pełni funkcję?

Zabudowa karnisza sufitowego wykonana z listw sztukateryjnych, zamontowana w okolicy karnisza skutecznie maskuje mechanizm, wszelkie uchwyty, śruby czy kołki. Można ją zastosować zarówno do wersji drążkowej jak i szynowej. Dzięki temu nieestetyczne miejsce montażu karnisza nie tylko zostaje skutecznie zakryte, ale również rama okienna zyskuje kolejną dekorację w formie efektownej sztukaterii.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Firma Mardom Decor jako pierwsza na świecie wprowadziła na rynek dedykowaną listwę karniszową. Wcześniej do tego celu stosowało się zwykłą listwę sufitową, a jej montaż wymagał stworzenia dodatkowej ścianki z płyt GK. Było to konieczne, ze względu na niewielką powierzchnię styku sztukaterii z sufitem i ryzyko odpadnięcia. Dedykowana maskownica karnisza sufitowego to specjalny projekt, który pozwala na całkowite pominięte tej procedury i umożliwia trwałe i stabilne mocowanie sztukaterii od razu do sufitu.

Listwa karniszowa QL035 Mardom Decor o minimalistycznym designie

Skąd pomysł na stworzenie nowej kategorii produktowej, jaką są listwy karniszowe?

Inspiracje czerpiemy wprost od naszych klientów i architektów wnętrz. Potrzeba stworzenia kompleksowego rozwiązania, które skutecznie zamaskuje karnisz ścienny, zrodziła się w głowie Pani architekt z Lublina, która skontaktowała się z naszą firmą w celu opracowania dogodnego rozwiązania do maskowania szyny karniszowej.

Dedykowana listwa karniszowa miała na celu skrócenie czasu poświęcanego na wykonanie projektu i realizację inwestycji. Znacząco przyspieszyła montaż i wyeliminowała konieczność każdorazowego rozrysowywania zabudowy z karton gipsu do wykonania przez instalatorów. Listwy maskujące karnisz pozwoliły dodatkowo zmniejszyć koszty i skrócić czas instalacji – wykonanie zabudowy GK trwa od 2 do 3 dni roboczych, a instalacja listew karniszowych to kwestia kilku godzin. Przy rosnących kosztach instalatorów takie rozwiązanie pozwala na duże oszczędności dla inwestorów zarówno indywidualnych jak i obiektowych.

Instalacja listew karniszowych krok po kroku

Instrukcja montażu

Współpracujący z nami architekci często wspominają, że mniej doświadczone ekipy montażowe często mają problem z estetycznym wykonaniem zabudowy do karnisza z wykorzystaniem płyt GK, a efekt po przyklejeniu listwy karniszowej jest znacznie lepszy od finalnego wyglądu wnętrza z wykorzystaniem zabudowy z karton gipsu. Listwy karniszowe sufitowe sprawiają, że instalacja nie tylko jest dużo szybsza i prostrza, ale również gwarantuje doskonały efekt wizualny.

Pierwszą listwą karniszową, jaką wprowadziliśmy na rynek światowy była listwa QL016 – geometryczny projekt, w minimalistycznym stylu, który doskonale sprawdzał się w różnych stylistykach architektonicznych. Sztukateria szybko zyskała na popularności, a z nami kontaktowali się kolejni architekci z prośbą o wprowadzenie mniejszego odpowiednika. Niedługo później świat ujrzał model QL026 o wysokości 10 cm, która idealnie wpasowywała się w nowoczesne wnętrza. 

Jakie wymiary mają nasze listwy karniszowe?

Obecnie w ofercie posiadamy już 14 wzorów, co jest największą ofertą na rynku. Wymiary sztukaterii zaczynają się już od 200 x 8,1 x 8,1 cm, aż do 200 x 17,9 x 5,5 cm.

W naszej ofercie znajdują się również listwy multifunkcyjne (osłona karnisza i nie tylko) – produkty, które mają wiele zastosowań i sprawdzą się również jako listwy ścienne czy oświetleniowe. To listwy dekoracyjne o numerach:

Co wyróżnia oryginalne listwy Mardom Decor?

W Mardom Decor dbamy o rozwój, ulepszanie procesów produkcyjnych i innowacyjne technologie, które sprawiają, że użytkowanie sztukaterii ale również jej montaż jest coraz łatwiejszy. Nieustannie nasłuchujemy głosów z rynku i przyglądamy się potrzebom użytkowników, właśnie dlatego na potrzeby naszych klientów opracowaliśmy kilka innowacyjnych rozwiązań.

1. Listwa maskująca karnisz, a technologia LightGuard®

Bardzo często nasze produkty wykorzystywane były do ambientowego oświetlenia wnętrz, co nie sprawdzało się przy standardowej technologii produkcji sztukaterii. Materiał „zwykłych” listew miał inną strukturę, która sprawiała, że diody LED prześwitywały przez powierzchnię. Rozwiązaniem było oklejanie profili od środka taśmą aluminiową, natomiast wiązało się do z dodatkową pracą dla montażysty i zwiększeniem kosztów dla inwestora. Rynek jasno zdefiniował  potrzebę, a my odpowiedzieliśmy. Nasz dział R&D potrzebował 18 miesięcy oraz niezliczonej ilości prób i testów, aby opracować odpowiednią technologię. LightGuard® zapobiega przebijaniu diod przez listwę, gwarantując subtelne rozproszenie światła. Najlepiej ten efekt widać na zdjęciach albo krótkim filmiku, który prezentujemy poniżej. Doskonale zaprezentowany na nim został sposób w jaki zabudowy karnisza LED Mardom Decor doskonale współpracują ze światłem LED.

Obecnie technologia LightGurad® używana jest we wszystkich produktach Mardom Decor dedykowanych do stosowania z oświetleniem LED. Pamiętajcie, aby sprawdzić, czy produkt, który kupujecie ma zadrukowaną informację o technologii o produkcie. W przypadku naszej strony internetowej szukajcie etykiety w lewym górnym rogu z napisem MULTIFUNKCYJNA.

2. Poszerzone elementy do mocowania

Listwy karniszowe Mardom Decor posiadają specjalną konstrukcję, która ułatwia bezpośredni montaż sztukaterii do sufitu. Górny element listwy został specjalnie wydłużony, tak by ułatwić aplikację kleju i zapewnić stabilne i trwałe mocowanie z płaszczyzną.

3. Wysoka jakość

Listwy karniszowe Mardom Decor to produkty o doskonałych parametrach technicznych. Produkowane z autorskiego tworzywa PolyForce o dużej gęstości. Ich jakość jest wyczuwalna – listwy są solidne i cięższe w porównaniu do produktów konkurencyjnych. Zapewniają odporność na wodę i promieniowanie UV, co jest szczególnie ważne w kontekście montażu w bezpośrednim towarzystwie okna.

Sprawujemy kontrolę na każdym etapie produkcji sztukaterii. Wszystkie linie produkcyjne są sprawdzane co godzinę, co pozwala na szybkie wykrycie ewentualnych wad fabrycznych na małej partii produktowej. Dzięki temu listwa maskująca karnisz Mardom Decor zawsze prezentuje się nienagannie.

4. Matowa powłoka

Listwy karniszowe Mardom Decor pokryte są wysokiej jakości matową powłoką UltraPrime. To specjalna farba o wysokiej adhezji, która ułatwia pomalowanie produktu farbą i daje lepszy, gładszy efekt na sztukaterii

5. Specjalny projekt umożliwiający maskowanie kabli

Nasze maskownice karniszy posiadają specjalnie zaprojektowaną przestrzeń na ukrycie przewodów i zamontowanie paska LED. Umiejscowienie dedykowanej przestrzeni nie było przypadkowe – projekt rozwijaliśmy i nadal rozwijamy w przypadku nowych modeli listew oświetleniowych wspólnie z projektantami wnętrz oraz dekoratorami okien. Dużą rolę w opracowaniu tej metody odegrał Darek Podkowa, który specjalnie dla naszych listew oświetleniowych zaprojektował miejsce do taśmy LED, aby światło mogło w efektowny sposób rozchodzić się po zasłonach.  

Nieustanny rozwój – czemu zastosowaliśmy listwy dekoracyjne jako maskowanie karnisza?

Do kolejnego kroku w rozwoju kategorii produktowej listew karniszowych popchnęła nas kolejna potrzeba architektów i projektantów wnętrz. Zgłosiły się do nas Panie architektki, które chciały, aby listwa użyta do wykończenia sufitu harmonijnie przechodziła na wykończenie okna. Właśnie tak powstała pierwsza listwa karniszowa o takim przeznaczeniu – MD105, a niedługo później kolejne:

Wnętrza z wykorzystaniem takich listew wyglądają oszałamiająco: 

Biała maskownica karniszy — listwa sztukateryjna karniszowa MD137 Mardom Decor
Listwa maskująca karnisz MD137 Mardom Decor w salonie zamontowane zarówno jako osłona karnisza i listwa ścienna

Jaka listwa karniszowa jest najlepsza?

Wybór idealnej listwy karniszowej może znacząco wpłynąć na estetykę i funkcjonalność każdego wnętrza, zarówno pod względem dekoracyjnym, jak i praktycznym. Kluczowe jest znalezienie takiego rozwiązania, które harmonijnie łączy w sobie ekologiczność materiałów, ergonomiczny design, innowacyjne technologie i lokalną produkcję.

Po wielu próbach, badaniach, przeprowadzanych testach udało nam się stworzyć produkt, który spełnia wszystkie powyższe cechy i jeszcze więcej. Jaka więc jest listwa karniszowa Mardom Decor?

Ekologiczna

  • Materiał PolyForce wykorzystywany w procesie produkcji w pełni nadaje się do recyklingu
  • Produkcja w obiegu zamkniętym pozwala maksymalnie zredukować odpady oraz dużo efektywniej wykorzystywać dostępne zasoby poprzez ich ponowne użycie, naprawę, odnawianie i recykling
  • Produkowana przy wsparciu energii z paneli słonecznych pozwala ograniczyć zużycie zasobów nieodnawialnych i generowanie zanieczyszczeń powstających przy spalaniu paliw kopalnych
  • Woda wykorzystywana w procesie produkcyjnym jest uzdatniana i ponownie wykorzystywana w produkcji w obiegu zamkniętym

Ergonomiczny kształt

  • Specjalnie zaprojektowane kanały do podświetlenia produktu 
  • Szersza powierzchnia klejenia, ułatwiająca montaż i zapewniająca stabilne mocowanie
  • Specjalne rowki na wewnętrznej stronie listew, ułatwiające rozprowadzanie kleju montażowego

Powłoka UltraPrime

  • Listwa pokryta specjalną powłoką umożliwia bezproblemowe pomalowanie powierzchni na dowolny kolor za pomocą farby wodnej

Efekt Ambient w przypadku podświetlenia diodami LED

  • Technologia LightGuard® zapobiegająca nieestetycznemu przebijaniu diod LED przez powierzchnię listwy

Polska Produkcja

  • Listwy karniszowe produkowane są w pełni w Polsce w naszej siedzibie w Łodzi. Dzięki temu sprawujemy kontrolę nad każdym z etapów produkcji, od projektu, aż po produkt końcowy.

Czy jest możliwość zakupu innej długości niż standardowa?

Jesteśmy otwarci na nowe projekty i wyznania. Długość naszych profili została dostosowana do możliwości logistycznych, aby móc dostarczać Państwu zamówione produkty już w 24h po zamówieniu. Natomiast jeżeli posiadacie Państwo większy projekt (powyżej 300mb) prosimy o kontakt z naszym działem handlowym, aby ustalić możliwość wyprodukowania sztukaterii pod Państwa indywidualne potrzeby. Produkcja w naszym zakładzie w Łodzi daje nam takie możliwości. 

Zobacz więcej inspiracji na naszym Instagramie!

Instagram Mardom Decor
Wpisz np. rodzaj, styl, kolor lub skorzystaj z podpowiedzi poniżej

Wystąpił błąd podczas zmiany ilości, prosimy spróbować ponownie.

Powiadom mnie o dostępności tego produktu

Zapisaliśmy Twój adres.
Jesteśmy w kontakcie!

Dziękujemy za Twój czas!

Twoja odpowiedź jest dla nas bardzo cenna.