Montaż lameli ściennych Mardom Decor

30.05.2023 4 min

Lamele ścienne ponownie cieszą się dużą popularnością wśród miłośników aranżacji wnętrz. Zupełnie nas to nie dziwi — nowoczesne modele są wytrzymałe, wodoodporne i wykonane z ekologicznych materiałów. Gwarantują doskonały wygląd i ponadczasową trwałość. Jednak wraz z popularnością lameli pojawiło się bardzo ważne pytanie — jak zamontować lamele ścienne? W odpowiedzi na potrzeby użytkowników stworzyliśmy poniższy artykuł, w którym znajduje się instrukcja krok po kroku jak wykonać poprawny montaż lameli ściennych. Zapraszamy do czytania!

IMG_0621x
Lamele montaż paneli ściennych Mardom Decor

Na czym zamontować lamele?

Zanim przejdziemy do szczegółowego poradnika montażu lameli, warto najpierw zapoznać się ze specyfikacją produktu oraz tym gdzie tak naprawdę mogą zostać zamontowane panele ścienne Mardom Decor.

Lamelli to kolekcja dekoracji ściennych stworzona z tego samego materiału i technologii, w której wykonywane są nasze najbardziej wytrzymałe listwy przypodłogowe. Autorski materiał PolyForce zapewnia wysoką odporność na wodę oraz promieniowanie UV, dzięki czemu można je montować w każdym pomieszczeniu — wysoko nasłonecznionych przestrzeniach jak salon, ale również wnętrzach o podwyższonym poziomie wilgotności. Lamele ścienne zostały wykonane w innowacyjnej technologii ScratchShield®, która maksymalnie utwardza powierzchnię, czyniąc ją odporną na uszkodzenia mechaniczne, w tym zarysowania, uderzenia czy odkształcenia. To opcja, która świetnie sprawdzi się w domach z małymi dziećmi czy zwierzętami.

Lamelli by Mardom Decor

Pomimo doskonałych parametrów technicznych, warto pamiętać, że lamele przeznaczone są do montażu wewnątrz pomieszczeń.

W ofercie Mardom Decor znajdują się lamele drewniane w pięciu nowoczesnych odcieniach oraz jeden innowacyjny panel ścienny w kolorze białym. Inspiracje z wykorzystaniem naszych lameli znajdziesz na Pintereście Mardom Decor.

largo L0301 bialy 2
Lamele białe L0301 Largo
largo L0302 dab jasny 2
Lamele drewniane Dąb Jasny L0302 Largo
largo L0303 dab szary 2
Lamele drewniane Dąb Szary L0303 Largo
largo L0304 dab ciemny 2
Lamele drewniane Dąb Ciemny L0304 Largo
largo L0305 dab naturalny 2
Lamele drewniane Dąb Naturalny L0305 Largo
largo L0306 dab klasyczny 2
Lamele drewniane Dąb Klasyczny L0306 Largo

Dodatkowym atutem materiału PolyForce, z którego wykonywane są nasze lamele, jest jego niewielka waga, co pozwala na szerokie możliwości aranżacyjne. Odpowiedź na pytanie, na co przykleić lamele jest więc bardzo prosta — wszędzie tam, gdzie będziemy mieli na to ochotę 🙂 Panele ścienne sprawdzą się zarówno na całej szerokości ściany, jako element ścianki telewizyjnej w salonie, zagłówek łóżka w sypialni, dekoracja łazienkowa na wysokości 1/3 ściany, element dekoracyjny mebli czy efektowny, sufit 3D. Możliwości aranżacyjnych jest wiele i miejsce montażu zależy wyłącznie od nas. Niezależnie od naszej decyzji lamele na pewno podniosą walory estetyczne naszego wnętrza, dodając do pomieszczenia designerskiego szyku.

Co jest potrzebne do wykonania ściany z lameli? Materiały i narzędzia

Lamele Mardom Decor nie wymagają zakupu specjalistycznego sprzętu czy profesjonalnych produktów montażowych. Można je zamontować bezpośrednio do ściany za pomocą dobrej jakości kleju montażowego. To najważniejszy element instalacji, jednak warto również przygotować:

  • miarka
  • poziomica
  • ołówek
  • narzędzia do cięcia — jednakowo sprawdzi się piła ręczna, pilarka ukosowa, czy wyrzynarka
  • klej montażowy wysokiej jakości

Czym przykleić lamele?

Wybierając klej montażowy, warto zdecydować się na produkt wysokiej jakości. W ofercie Mardom Decor posiadamy dedykowane produkty do mocowania dekoracji ściennych wykonanych z polimeru — Mardom Max oraz Fix Pro. Obydwa rodzaje doskonale sprawdzą się do instalacji lameli ściennych, gwarantując trwałe i stabilne mocowanie ze ścianą. Jednak klej Mardom Max to produkt o bardzo dużej sile wiązania, dlatego szczególnie zalecamy go do problematycznych powierzchni.

Lamele montaż bezpośrednio na ścianie — przygotowanie powierzchni

Proces montażu lameli warto zacząć od odpowiedniego przygotowania powierzchni klejenia. Przestrzeń powinna zostać odpowiednio wyrównana, odkurzona i wyczyszczona. Obecność tłustych plam czy drobinek nieczystości może znacząco wpłynąć na trwałość mocowania i powodować odpadanie elementów z czasem użytkowania. To samo dotyczy ściany — łuszcząca się farba, odchodząca tapeta lub sypiący się tynk trzeba przed montażem wygładzić i odpowiednio zagruntować.

Jak zamontować lamele ścienne

Jak montuje się lamele? Samodzielnie lub z drobną pomocą drugiej osoby 😉 Lamelli by Mardom Decor to nie pojedyncze lamele, a innowacyjne panele ścienne, które umożliwiają przyklejenie całego fragmentu na raz do powierzchni. Nie wymagają żmudnego wyznaczania odległości pomiędzy kolejnymi listwami — klocki dystansujące są tutaj całkowicie zbędne. Nowoczesna forma panela ściennego umożliwia szybki i prosty montaż, który bez problemu można wykonać nawet samodzielnie.

Jak zamontować lamele od podłogi do sufitu?

Na początek warto sprawdzić, czy lamele ścienne będą pasować do danego pomieszczenia i pokryją całą ścianę na jej szerokości. Polecamy ułożyć je na podłodze i porównać wymiary — w razie konieczności można odjąć lamele (zmniejszając tym samym szerokość) lub dołożyć zakończenia (prawe lub lewe) poszerzając tym samym wzór.

1
1. Lamele montaż — wyznaczanie szerokości paneli ściennych

Kolejnym krokiem jest ustalenie odpowiedniej wysokości. Lamele Mardom Decor występują w dwóch wymiarach – 200 cm oraz 270 cm. Jeśli lamele są za długie, można je skrócić za pomocą wybranego narzędzia do cięcia. Natomiast jeśli są za krótkie, wystarczy dociąć brakujący fragment z innego panela. W przypadku niewielkich braków można skorzystać z listwy wykończeniowej — w ofercie posiadamy dedykowane modele m.in. MD359 w tradycyjnym białym kolorze oraz listwę wykończeniową MD359B w czerni, która doskonale sprawdzi się we wnętrzu w stylu industrialnym czy loftowym.

2
2. lamele montaż — wyznaczanie wysokości paneli ściennych

Wybór listwy montażowej przypodłogowej

W ofercie Mardom Decor znajduje się szeroki wybór listew montażowych. Wejdź na naszą stronę, dopasuj odpowiedni rozmiar i kształt do stylu swojego wnętrza. Skorzystaj z opcji zamówienia darmowych próbek i przekonaj się sam o naszej jakości!

Jak montowane są lamele?

Gdy wszystkie wymiary się zgadzają, można już kłaść lamele na ścianę. Sprawdź pion za pomocą poziomicy i narysuj linię ołówkiem. Ten prosty rysunek będzie linią pomocniczą, która ułatwi idealne przyklejenie lameli do powierzchni.

3
3. Jak montować lamele — wyznaczanie pionu

Jeśli zdecydowałeś się na dodatkowe użycie dedykowanych listew montażowych przypodłogowych, to doskonały moment na ich instalację. Listwę montażową należy przymocować do ściany jeszcze przed klejeniem lameli ściennych. Nasza rada — aby mocowanie było trwałe i stabilne przyklej listwę na wybrany klej Mardom Max lub Fix Pro (ten sam którym zamocowane zostały lamele).

4
4. Jak zamontować lamele na klej — poradnik klejenia

Następnie nałóż klej montażowy na tylną stronę lameli. Produkt nakładaj paskami, dbając o to, by był rozłożony równomiernie i w odpowiedniej ilości — najlepiej w kilku miejscach. Następnie przyłóż panel do ściany, dociśnij i przytrzymaj przez kilka-kilkanaście sekund. Powtarzaj proces dla kolejnych paneli ściennych, aż do uzyskania pożądanego efektu.

5
5. Lamele ścienne montaż bezpośrednio do ściany

Uwaga!

Jeśli w procesie montażu używasz zakończeń, to zalecamy rozpoczęcie pracy od przyklejenia zakończenia prawego. Znacząco przyspieszy to i ułatwi późniejszą pracę.

Zobacz więcej inspiracji na naszym Instagramie!

Instagram Mardom Decor
Wpisz np. rodzaj, styl, kolor lub skorzystaj z podpowiedzi poniżej

Wystąpił błąd podczas zmiany ilości, prosimy spróbować ponownie.

Powiadom mnie o dostępności tego produktu

Zapisaliśmy Twój adres.
Jesteśmy w kontakcie!

Dziękujemy za Twój czas!

Twoja odpowiedź jest dla nas bardzo cenna.