Szybki kontakt

Sztukateria wewnętrzna: Powrót do korzeni

25.04.2024 7 min

Sztukateria wewnętrzna, choć dziś często kojarzy się z barokowymi salami balowymi lub bogato zdobionymi wnętrzami w stylu rococo, to swoje korzenie ma już w antyku. Wykorzystywana była do podkreślania majestatu i piękna najważniejszych budowli, co czyni ją jednym z najbardziej klasycznych elementów dekoracyjnych w historii architektury. Mimo że mogłoby się wydawać, iż sztukateria jest reliktem przeszłości, to jednak nieustannie znajduje swoje miejsce również w nowoczesnych przestrzeniach.

Listwy ścienne MDD316 i MD388 Mardom Decor

Jak to się stało, że te z pozoru nieaktualne elementy dekoracyjne pomimo upływu lat nadal goszczą w naszych domach? Sztukateria wewnętrzna przetrwała próbę czasu, adaptując się do nowoczesnych trendów i technologii, co umożliwiło jej wykorzystanie we współczesnym projektowaniu wnętrz. Obecnie designerskie podejście do sztukaterii pozwala na tworzenie unikalnych, personalizowanych przestrzeni, które łączą historyczną elegancję z nowoczesnym minimalizmem. To sprawia, że sztukateria jest daleka od bycia przeżytkiem, stając się ponadczasowym połączeniem funkcji i formy, które wciąż znajduje swoje miejsce w nowoczesnych przestrzeniach mieszkalnych jak i komercyjnych.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Sztukateria wewnętrzna – skąd powrót do zainteresowania tym elementem dekoracji?

Ponowne zainteresowania sztukaterią może wynikać z naturalnie powracających motywów i mody z ubiegłych lat. Współczesne trendy w projektowaniu wnętrz często czerpią z przeszłości, przystosowując i interpretując klasyczne motywy na nowo. Sztukateria z bogactwem form i zdobień stanowi doskonałe połączenie nowoczesności z tradycyjnym pięknem, wprowadzając elementy luksusu i wyrafinowania do nowoczesnych przestrzeni.

Biała sztukateria wewnętrzna w formie ramek ściennych MD002 Mardom Decor

Kolejnym czynnikiem jest popularyzacja modern classic we współczesnej stylistyce wnętrz. To styl, który łączy klasyczne elementy architektury z nowoczesnymi rozwiązaniami, co sprawia, że naturalnym wyborem staje się zastosowanie sztukaterii, dla podkreślenia klimatu wnętrza. Dzięki niej wnętrza zyskują na elegancji i wyrafinowaniu, co jest nieodzownym elementem tego stylu.

1E7A2318_Original
Listwa ścienna MD002 oraz MD413 w formie podwójnych ekranów ściennych

Nowoczesna sztukateria zyskała na popularności również w środowisku mediów społecznościowych. Jest stylowa, elegancka i doskonale prezentuje się w każdej przestrzeni, co czyni ją doskonałym tłem – zarówno do zdjęć, jak i nagrań. Obecność w takich serwisach jak Instagram, YouTube, TikTok, czy Twitch sprawia, że sztukateria jest nie tylko elementem dekoracyjnym, ale staje się również narzędziem marketingowym, który dodaje przestrzeniom charakteru i sprawia, że stają się one „instagramowe”, co tylko potęguje jej popularność wśród młodszych pokoleń i projektantów wnętrz.

Elementy sztukaterii wewnętrznej w aranżacji wnętrz – od antyku po współczesność

Zmiany w sztukaterii wewnętrznej odzwierciedlają ewolucję gustów, technologii i społecznych oczekiwań co do wnętrz mieszkalnych i użyteczności publicznej. Każda epoka wnosiła coś nowego, zmieniając funkcję i wygląd sztukaterii na przestrzeni wieków.

Antyk

 • Elementy: Gzymsy (współcześniej listwy przysufitowe), kolumny — fryzy i kapitele.
 • Motywy zdobień: Akant, woluty, liście laurowe.
 • Materiały: Kamień, marmur.

W starożytności, zarówno w Grecji, jak i w Rzymie, elementy sztukateryjne wykonywane z kamienia i marmuru były nie tylko ozdobą, ale i symbolem majestatu. Wzory takie jak akant, woluty czy liście laurowe, często trójwymiarowe i masywne, podkreślały zamiłowanie do monumentalizmu. Elementy te były duże, widoczne, z wyraźnymi, trójwymiarowymi zdobieniami. Wówczas sztukateria była głównie wykorzystywana do zdobienia świątyń i ważnych budowli publicznych. Elementy takie jak kolumny i kapitele były bogato zdobione, często z motywami roślinnymi i geometrycznymi.

Średniowiecze

 • Elementy: Belki stropowe, wsporniki.
 • Motywy zdobień: Motywy religijne, geometryczne wzory.
 • Materiały: Drewno, kamień.

W średniowieczu dominowała architektura sakralna, więc sztukateria jeśli już się pojawiała, to często miała charakter religijny. Ozdobne kolumny zastąpiły belki stropowe i wsporniki, używane do wzmacniania konstrukcji w kościołach i katedrach, z naciskiem na surowość i funkcjonalność formy.

Renesans

 • Elementy: Wszelkiego rodzaju sztukateria sufitowa jak rozety, medaliony, kasetony sufitowe.
 • Motywy zdobień: Motywy roślinne, portrety, sceny mitologiczne.
 • Materiały: Gips, stiuk.

Odrodzenie zainteresowania sztuką i kulturą antyku, zdobienia stały się bardziej wyrafinowane i zróżnicowane. Renesans przyniósł odrodzenie klasycznych form i proporcji, z dużym naciskiem na symetrię i harmonię. Sztukateria stała się bardziej złożona i ozdobna, często z inspiracjami mitologicznymi.

Barok i Rococo

 • Elementy: Bogato zdobiona sztukateria ścienna, listwy sufitowe, gzymsy.
 • Motywy zdobień: Rocaille (muszle), kręcone linie, obfite roślinne ornamenty.
 • Materiały: Stiuk, złoto, gips.

Barok i Rococo przeszły do historii jako epoki przepychu, gdzie sztukateria była zdominowana przez dynamiczne rocaille, kręcone linie i obfite roślinne ornamenty, często złocone, które wzbudzały zdumienie i zachwyt. Bardzo bogate i dynamiczne zdobienia, miały zachwycać i zaskakiwać, nadając wnętrzom przepychu i dramatyzmu. Barok i Rococo były epokami przepychu i ekstrawagancji.

Neoklasycyzm

 • Elementy: Pilastry, gzymsy, kolumny.
 • Motywy zdobień: Grecja i Rzym, proste geometryczne wzory.
 • Materiały: Gips, marmur.

Powrót do prostszych form i harmonii, inspirowane antykiem. Neoklasycyzm powrócił do bardziej surowych, symetrycznych form z antyku, z mniejszym naciskiem na dekoracyjność w porównaniu do baroku i rococo.

Wiktoriańska era (styl angielski)

 • Elementy: Rozety, listwy przypodłogowe i sufitowe, listwy ścienne, panele ścienne.
 • Motywy zdobień: Kwiaty, liście, owoców.
 • Materiały: Gips, drewno.

Era wiktoriańska, znana także jako styl angielski, kontynuowała tradycję bogatych zdobień, używając gipsu i drewna do tworzenia rozet, listew przypodłogowych i sufitowych oraz paneli ściennych z motywami kwiatów, liści i owoców. Charakteryzują go dość ciężkie i złożone zdobienia, często malowane na jaskrawe kolory.

Modernizm (XX wiek)

 • Elementy: Minimalistyczne listwy (sztukateria wewnętrzna styropianowa druga połowa XX wieku).
 • Motywy zdobień: Brak zdobień lub bardzo subtelne.
 • Materiały: Beton, plastik, nowoczesne kompozyty.

Modernizm XX wieku zrewolucjonizował podejście do sztukaterii, ograniczając zdobienia do minimum i wprowadzając nowe materiały jak beton, plastik, listwy styropianowe i nowoczesne kompozyty, co zaowocowało minimalistycznymi listwami i brakiem tradycyjnych ornamentów, gdzie funkcjonalizm i forma podążały za funkcją. Absolutny minimalizm w zdobieniach.

Współczesność

 • Elementy: Listwy, panele ścienne, sztukateria oświetleniowa, lamele.
 • Motywy zdobień: Minimalistyczne lub inspirowane naturą.
 • Materiały: Poliuretan, PVC, nowoczesne gipsy.

Dostosowanie do nowoczesnych wnętrz, funkcjonalność połączona z estetyką, technologicznie zaawansowane materiały umożliwiające łatwą instalację i konserwację. Współczesne wnętrza często rezygnują z nadmiaru zdobień na rzecz czystych linii i form. Sztukateria jest używana bardziej do dyskretnego podkreślenia geometrii przestrzeni niż jako główny element dekoracyjny.

Sztukateria wewnętrzna dzisiaj – jak nowoczesne technologie odmieniają tradycyjne wzornictwo?

W dzisiejszych czasach sztukateria wewnętrzna wykorzystuje różnorodne materiały, aby sprostać zarówno estetycznym, jak i funkcjonalnym potrzebom współczesnego projektowania wnętrz. Tradycyjne materiały takie jak drewno, gips, czy styropian mają swoje mocne i słabe strony. Drewno, cenione za swoją trwałość i ciepło naturalnego wyglądu, może być podatne na działanie wilgoci i szkodniki. Gips, z kolei, oferuje gładką teksturę i łatwość formowania, ale jest kruchy i ciężki. Listwy ozdobne styropianowe to materiał, który pozwala na tworzenie bogatych, precyzyjnych zdobień. Jednak sztukateria styropianowa, choć lekkie i łatwe w instalacji, są mniej trwałe i łatwe do uszkodzenia. W odpowiedzi na te wyzwania, nowoczesne rozwiązania takie jak polimery, zastępują tradycyjne materiały, oferując wytrzymałość, lekkość oraz odporność na czynniki zewnętrzne.

Nie przegap inspirujących nowości na naszej stronie!

Zapisz się do newslettera Mardom Decor

Mardom Decor wykorzystuje w swojej produkcji ekstrudowany duropolimer o dużej gęstości. Dzięki technologii ScratchShield® sztukateria jest odporna na uderzenia i kopnięcia, co czyni ją idealnym rozwiązaniem do intensywnie użytkowych przestrzeni. Autorski materiał PolyForce jest odporny na wodę i promieniowanie UV, co pozwala na montaż w każdym pomieszczeniu, od kuchni po łazienki. Dodatkowo listwy sztukateryjne są kompatybilne z nowoczesnymi systemami oświetleniowymi LED dzięki technologii LightGuard®, co umożliwia tworzenie wyjątkowych aranżacji świetlnych. Wszystkie elementy sztukaterii Mardom Decor mogą być również malowane, co daje projektantom wnętrz jeszcze większą swobodę w dostosowywaniu wyglądu do indywidualnych potrzeb i preferencji klientów.

Jak wprowadzić elementy sztukaterii do współczesnych wnętrz?

Współczesne wnętrza, zwłaszcza te utrzymane w minimalistycznej stylistyce, często preferują proste formy i ograniczoną ilość zdobień. Style takie jak japandi, soft loft czy skandynawski charakteryzują się dewizą „im mniej, tym lepiej”. W takich przestrzeniach sztukateria wewnętrzna może przyjąć formę subtelnych listew, które należy pomalować na dowolny kolor farbą ścienną, aby harmonijnie współgrały z resztą wnętrza (listwy należy pomalować farbą na bazie wody). Elementy te nie dominują w przestrzeni, ale dyskretnie podkreślają jej charakter, dodając elegancji bez nadmiaru ozdób. Sztukaterię wewnętrzną traktuje tutaj jako element funkcjonalny — zabezpieczenie dylatacji w podłodze, zamaskowanie karnisza czy element wprowadzający dodatkowe oświetlenie do wnętrza.

Nie wiesz, jaka sztukateria będzie pasować do Twojego domu? Zamów darmowe próbki i przekonaj się sam!

Zamów bezpłatne próbki

Chociaż dominuje trend minimalizmu, nie brakuje również wnętrz, które celebrują bogactwo form i przepych. Projektanci nadal chętnie sięgają po sztukaterię, by dodać wnętrzom wyjątkowego charakteru i niepowtarzalnego stylu, wykorzystując jej potencjał do tworzenia luksusowych i eleganckich przestrzeni. Współczesne wzornictwo nie stroni od klasyki, przekształcając ją i dostosowując do nowoczesnych potrzeb i trendów.

Sztukateria styl francuski – elegancja i rokokowy przepych we współczesnym wydaniu

Sztukateria we francuskim stylu przynosi do współczesnych wnętrz elegancję i klasyczne piękno dawnej architektury wnętrz. Charakterystyczne dla tego stylu są bogate zdobienia i przepych formy. w tej stylistyce można stworzyć zarówno eleganckie ramki jak i całe aranżacje ścienne z wykorzystaniem sztukaterii. Ramki dekoracyjne często kończą się zdobnymi narożnikami, dodając wnętrzom wyrafinowanego charakteru (warto pamiętać wówczas o wykorzystaniu odpowiedniego kleju np. do instalacji łączeń elementów sztukaterii NMC konieczne jest użycie dedykowanego kleju). Sztukateria występuje zwykle w kolorach białym i czarnym albo w monochromatycznych odcieniach, idealnie współgrając z resztą wnętrza i podkreślając jego luksusowy charakter.

Sztukateria w stylu angielskim – subtelna elegancja i funkcjonalność

W angielskim stylu sztukateria łączy subtelność z funkcjonalnością. Zdobione listwy są eleganckie, lecz nie przesadnie bogate, co odpowiada klasycznemu podejściu do angielskiej dekoracji wnętrz. Dekoracyjne ekrany ścienne składają się z wyrazistych, grubych i dobrze widocznych listew, które są często zakończone dekoracyjnymi narożnikami. Paleta kolorystyczna obejmuje stonowane biel, głębokie odcienie granatu czy ciemnej zieleni, co dodatkowo wzbogaca aranżację.

Sztukateria wewnętrzna w dekoracji wnętrz modern classic

W stylu modern classic sztukateria wnętrza charakteryzuje się subtelnymi, ale zarazem eleganckimi i klasycznymi zdobieniami. Dekoracyjne ramki są zazwyczaj pojedyncze, wykonane z cienkich listewek i zakończone najczęściej pod kątem 45 stopni (końce listew należy przyciąć pod kątem 45 stopni i połączyć ze sobą). Kolorystyka sztukaterii, taka jak beże czy szarości, jest starannie dopasowana do odcienia ścian, co umożliwia harmonijną integrację z resztą wnętrza, podkreślając jego nowoczesny i minimalistyczny charakter.

Zobacz więcej inspiracji na naszym Instagramie!

Instagram Mardom Decor
Wpisz np. rodzaj, styl, kolor lub skorzystaj z podpowiedzi poniżej

Wystąpił błąd podczas zmiany ilości, prosimy spróbować ponownie.

Powiadom mnie o dostępności tego produktu

Zapisaliśmy Twój adres.
Jesteśmy w kontakcie!

Dziękujemy za Twój czas!

Twoja odpowiedź jest dla nas bardzo cenna.