Obramowanie drzwi jako element integracji przestrzeni wewnętrznych: Otwieranie się na otoczenie

23.02.2024 4 min

Czy drzwi mogą być elementem ozdobnym wnętrza? Oczywiście, że tak! Ale to nie tylko skrzydło drzwiowe ma znaczenie. Jednak bardzo często nasze planowanie wyglądu aranżacji kończy się na ich wyborze, a zdecydowanie nie powinno jeśli zależy nam, aby każdy detal miał znaczenie. Obramowanie drzwi, często niedoceniane i pomijane w procesie projektowania, a może stać się ozdobnym elementem, który dopełnia i wzbogaca wnętrze.

Ozdobne obramowanie drzwi

Ozdobne obramowanie drzwi stanowi estetyczne ramy dla skrzydła drzwiowego, ale również wpływa na sposób, w jaki przestrzeń jest postrzegana i użytkowana. Otwieranie się na otoczenie, płynne przejścia między pomieszczeniami czy harmonijne połączenie wnętrza z przestrzenią zewnętrzną — to wszystko może być osiągnięte poprzez przemyślany wybór i projektowanie obramowań drzwi. W ten sposób, każdy detal naszego domu, nawet ten najmniejszy, może mieć znaczenie, przyczyniając się do stworzenia spójnej, funkcjonalnej i estetycznie atrakcyjnej przestrzeni mieszkalnej.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Jak nazywa się obramowanie drzwi?

Ościeżnica, często niewidoczna na pierwszy rzut oka, pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu drzwi. Jest to rama osadzana w ościeży, czyli specjalnie przygotowanym otworze drzwiowym w ścianie budynku, na której montowane są zawiasy skrzydła drzwiowego. Prawidłowy montaż ościeżnicy jest fundamentalny dla bezproblemowego otwierania i zamykania drzwi.

Wśród dostępnych rodzajów ościeżnic wyróżniamy:

 • ościeżnicę stałą,
 • ościeżnice ukryte,
 • ościeżnice regulowane.

  Ościeżnice regulowane dzielą się dodatkowo na przylgowe i bezprzylgowe, co pozwala na dokładne dopasowanie do różnorodnych wymagań technicznych i estetycznych pomieszczeń. Każdy z tych rodzajów charakteryzuje się specyficznymi cechami, odpowiadając na potrzeby zarówno w zakresie funkcjonalności, jak i integracji wizualnej drzwi z resztą przestrzeni.

  Listwy maskujące jako obramowanie drzwi — ważny element integracji przestrzeni

  Drzwi z ościeżnicą, po zainstalowaniu, są z technicznego punktu widzenia gotowe do użytku – w pełni sprawne i bezpieczne. Mimo to, dla wielu osób ten etap montażu nie jest w pełni satysfakcjonujący, zwłaszcza gdy chodzi o aspekty estetyczne. To właśnie w takich momentach na scenę wkraczają listwy maskujące, oferując doskonałe wykończenie otworu drzwiowego. Pełniąc funkcję obramowania drzwi, stanowią doskonały element wykończeniowy, dodając ostatniego szlifu designowi wnętrza, subtelnie podkreślając i wzbogacając wygląd drzwi.

  Ozdobne obramowanie drzwi

  Co to jest opaska maskująca do drzwi?

  Opaska maskująca do drzwi to element wykończeniowy, który pełni funkcję estetyczną oraz praktyczną w każdym wnętrzu. Służy ona głównie do maskowania przestrzeni na linii styku ościeżnica-ściana, zapewniając płynne i estetycznie przejście pomiędzy płaszczyznami. Opaska drzwiowa sprawia, że ościeżnica jest elegancko zakryta, co pozytywnie wpływa na ogólny wygląd drzwi i harmonię całego wnętrza. Zazwyczaj opaski do drzwi są dołączane do zamówienia, utrzymując jednolitą kolorystykę, stylistykę oraz fakturę (szczególnie popularne rozwiązanie w przypadku drzwi naśladujących wyglądem drewno). Jeśli jednak standardowe opaski nie spełniają oczekiwań, na rynku dostępne są liczne alternatywne wzory, które pozwalają na idealne dopasowanie do stylistyki wnętrza. Wśród nich znajdują się opaski sztukateryjne, oferujące unikalne wzornictwo i możliwość dopasowania kształtu oraz wyglądu opaski do indywidualnych preferencji.

  Dekoracyjne listwy zamontowane przy ościeżnicy sprawdzą doskonale, jednak dla tych, którzy poszukują kompleksowych rozwiązań, proponujemy obramowanie drzwi Mardom Decor, wykonywane z listew sztukateryjnych o zwiększonych wymiarach. Standardowa długość listew przypodłogowych wynosi 200 cm, natomiast listwy maskujące do drzwi Mardom Decor mają długość 240 cm, co ułatwia montaż i minimalizuje liczbę łączeń, przyspieszając cały proces montażu. Taka opaska drzwiowa nie tylko skraca instalację, ale także zapewnia estetyczne i ozdobne obramowanie drzwi, doskonale wpisujące się w każdy projekt wnętrzarski.

  Jak zrobić opaskę do drzwi?

  Montaż opaski do drzwi wewnętrznych jest procesem, który wymaga precyzji i odpowiedniego przygotowania, bardzo podobnie do tradycyjnego montażu sztukaterii. Pierwszym krokiem jest dokładne wymierzenie odległości na bokach oraz u góry otworu drzwiowego, z uwzględnieniem przyszłych łączeń w narożnikach, a następnie precyzyjne docięcie listew. Opaski maskujące Mardom Decor produkowane są z tego samego tworzywa, które wykorzystujemy do naszych najtrwalszych listew podłogowych — gęsty duropolimer PolyForce, wzbogacony technologią ScratchShield®, która znacząco zwiększa udarność materiału oraz jego odporność na uszkodzenia mechaniczne, takie jak uderzenia czy zarysowania ostrym narzędziem. Biorąc pod uwagę, że obramowanie drzwi wewnętrznych jest równie narażone na uszkodzenia mechaniczne co sztukateria podłogowa, wybór listwy o odpowiednich parametrach technicznych jest kluczowy dla zapewnienia wysokiej trwałości i estetyki. Nawet jeśli wybór padnie na inne listwy wykończeniowe niż dedykowane obramowania, polecamy wykończenie skrzydła drzwiowego listwami przypodłogowymi, ze względu na ich wysoką trwałość.

  Narożniki listew wykończeniowych należy dociąć pod kątem 45 stopni, aby zapewnić idealne i płynne połączenie na narożnikach. Do montażu opasek maskujących używa się wysokiej jakości, mocnego kleju, który należy nałożyć na wewnętrzne krawędzie listwy.

  Uwaga!

  Listwy polecamy docinać za pomocą piły ręcznej i skrzynki uciosowej lub za pomocą ukośnicy. Koniecznie za pomocą nowej, tarczy o ostrych i drobnych ząbkach. Na wolnych obrotach, żeby nie doprowadzić do uszkodzenia materiału.

  Warto wspomnieć, że sztukateria Mardom Decor jest wyposażona w specjalne rowki, które ułatwiają równomierne rozprowadzenie kleju. Po nałożeniu kleju listwę należy przycisnąć do ściany i przytrzymać w tej pozycji przez kilka sekund, aby klej zdążył się zawiązać. Taki sposób montażu gwarantuje nie tylko estetyczne wykończenie otworu drzwiowego, ale również zwiększa funkcjonalność obramowania, chroniąc je przed potencjalnymi uszkodzeniami mechanicznymi.

  Otwieranie przestrzeni: listwy drzwiowe w projektowaniu

  W kontekście projektowania nowoczesnych wnętrz otwieranie przestrzeni za pomocą odpowiednio dobranych listew drzwiowych jest elementem, który zasługuje na szczególną uwagę. Szerokość listew drzwiowych w ościeżnicy można dopasować do stylu i wielkości pomieszczenia, co pozwala na osiągnięcie harmonijnego wyglądu oraz funkcjonalności każdego wnętrza. Pomimo powszechnego przekonania, dekoracyjne listwy nie są opcją, która sprawdzi się jedynie w przestronnych wnętrzach. Odpowiednio dobrane mogą znacząco poprawić estetykę nawet mniejszych przestrzeni.

  Sztukateria drzwiowa, w zależności od wysokości pomieszczenia może być dobierana w ten sam sposób co listwy przypodłogowe:

  • dla wnętrz niskich, do 260 cm, zalecane są listwy o szerokości 7 cm,
  • dla pomieszczeń o standardowej wysokości, 270-280 cm, optymalne będą listwy o szerokości 12 cm,
  • w przestrzeniach wysokich, powyżej 280 cm, najlepiej sprawdzą się listwy o szerokości 15 cm.

  Taki dobór gwarantuje, że obramowanie drzwi wewnętrznych będzie proporcjonalne do skali wnętrza, co jest kluczowe dla zachowania spójności i harmonii aranżacji.

  Obramowanie drzwi wewnętrznych w minimalistycznym stylu

  Wykorzystanie elementów wykonanych z tego samego materiału w całym domu, pozwala na stworzenie płynnego i jednolitego wrażenia wizualnego. W szczególności, w pomieszczeniach o danej stylistyce wnętrzarskiej np. modern classic czy glamour, gdzie estetyczne detale odgrywają kluczową rolę w ogólnym postrzeganiu przestrzeni. Ostatecznie, zharmonizowane obramowanie drzwi wewnętrznych z listwami przypodłogowymi, obok swojej podstawowej funkcji dekoracyjnej, przyczynia się do wizualnego powiększenia i otwarcia przestrzeni, co jest esencją współczesnego projektowania wnętrz.

  Po co opaska do drzwi?

  Opaski do drzwi to estetyczne elementy dekoracyjne. Dzięki możliwości wyboru spośród wielu dostępnych modeli mogą zostać z łatwością zamontowane niemal w każdej wnęce drzwiowej i co więcej, dopasowane do stylistyki danego pomieszczenia – od bardziej ozdobnych wariantów idealnych dla pomieszczeń utrzymanych w klasycznym stylu, po proste i geometryczne formy, które doskonale komponują się ze stylem skandynawskim.

  Jedną z praktycznych funkcji opasek jest zamaskowanie przestrzeni między ościeżnicą a murem, przykrywając w ten sposób wszelkie szczeliny drzwiowe i piankę montażową. Dzięki opasce wszystkie niezbędne, ale niezbyt estetyczne elementy pozostają niewidoczne, zapewniając schludny i estetyczny efekt końcowy.

  Obramowania do drzwi są również niezbędne w ochronie ścian przed zachlapaniem i uszkodzeniami mechanicznymi, działając na tej samej zasadzie co listwy przypodłogowe. Chronią krawędzie ścian w najbliższym otoczeniu drzwi, zwiększając trwałość i estetykę przestrzeni.

  Dodatkowo niektóre modele opasek zostały zaprojektowane z myślą o ukryciu nieestetycznego okablowania. Dzięki specjalnie zaprojektowanemu profilowi listwy, możliwe jest dyskretne przeprowadzenie kabli wewnątrz opaski, co pozwala na utrzymanie maksymalnej estetyki wnętrza przy jednoczesnym zachowaniu pełnej funkcjonalności. W ten sposób obramowania do drzwi staje się nie tylko elementem dekoracyjnym, ale również praktycznym rozwiązaniem, umożliwiającym eleganckie i efektywne zarządzanie przestrzenią.

  Zobacz więcej inspiracji na naszym Instagramie!

  Instagram Mardom Decor
  Wpisz np. rodzaj, styl, kolor lub skorzystaj z podpowiedzi poniżej

  Wystąpił błąd podczas zmiany ilości, prosimy spróbować ponownie.

  Powiadom mnie o dostępności tego produktu

  Zapisaliśmy Twój adres.
  Jesteśmy w kontakcie!

  Dziękujemy za Twój czas!

  Twoja odpowiedź jest dla nas bardzo cenna.