5 pomysłów na dekoracje sufitowe

30.01.2024 5 min

Czy planując remont w swoim pomieszczeniu, pomyśleliście o aranżacji również sufitu? Tradycyjnie traktowany jako tło dla głównych elementów dekoracyjnych, w nadchodzących trendach 2024 roku zyskuje on na znaczeniu. Dekoracje sufitowe przestają być jedynie dodatkiem, a stają się istotnym elementem, spójnym z całą stylistyką pomieszczenia.

Rozeta B2021 Mardom Decor w wykonaniu @sbancerek

Większy fokus kładziony na dekoracje sufitowe otwiera nowe możliwości dla kreatywnych rozwiązań architektonicznych. W nadchodzącym sezonie, projektanci wnętrz coraz śmielej eksplorują możliwości, jakie oferuje sufit, wykorzystując go do wyrażenia stylu i osobowości danego miejsca. W tym artykule przedstawiamy pięć modnych propozycji, które w odpowiedzi na nadchodzące trendy, z pewnością podkręcą look każdego pomieszczenia.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Czym można ozdobić sufit?

Jeśli wysokość Waszego sufitu nie jest zbyt pokaźna, albo po prostu — macie obawy przed odważnymi zmianami, które nie pozwalają na duże eksperymenty, istnieją liczne, łatwo dostępne i szybkie rozwiązania. Dla tych, którzy wolą subtelne zmiany lub dopiero rozpoczynają swoją przygodę z aranżacją wnętrz, idealne będą farby, tapety czy strukturalne tynki. Te metody umożliwiają odświeżenie wyglądu sufitu, nie dominując reszty aranżacji.

1.Kolorowy sufit, dekoracyjne tapety oraz farby i tynki strukturalne

Wybierając kolor sufitu, warto pamiętać, że intensywne odcienie nie są zarezerwowane tylko dla wysokich wnętrz. Tradycyjnie, wybór pada na biel w stylu skandynawskim, której celem jest optyczne podwyższenie pomieszczenia. Jednak, w nowoczesnych aranżacjach 2024 roku, odchodzimy od chłodnych bieli na rzecz cieplejszych barw. Instytut Pantone ogłosił kolorem roku odcień 13-1023 Peach Fuzz, który wpisuje się w ciepłą i przytulną stylistykę, nadając wnętrzom wyrazisty akcent. Taki kolor na suficie i jednej ze ścian, połączony w monochromatyczny zestaw różnych odcieni, stworzy harmonijne, spójne wizualnie wnętrze.

Monochromatyczne wnętrze z wykorzystaniem koloru odcień 13-1023 Peach Fuzz

Wybór kolorowej tapety na sufit to kolejny sposób na odświeżenie aranżacji. Ważne jest, aby dobrać wielkość wzoru względem wymiarów pomieszczenia – zbyt małe mogą przytłaczać niewielkie pomieszczenie, jeszcze bardziej je zmniejszając, a zbyt duże stwarzać dysproporcje. Odcienie tapety nieco ciemniejsze od barwy ścian mogą dodać wnętrzu głębi, unikając jednocześnie efektu optycznego zmniejszenia przestrzeni.

Nie przegap inspirujących nowości na naszej stronie!

Zapisz się do newslettera Mardom Decor

Stosowanie farb i tynków strukturalnych to krok w kierunku dodania pewnej trójwymiarowości na suficie, jednak to nadal bezpieczna opcja dla osób niepewnych większych zmian. Takie rozwiązanie wprowadza ciekawą teksturę do górnej części wnętrza, nie przytłaczając jej, a jednocześnie wnosząc nowy element do aranżacji. Szczególnie w surowych, męskich stylizacjach, jak loft, tynki strukturalne mogą być atrakcyjnym wyborem, dodającym charakteru.

Co można położyć na sufit?

Dekoracja sufitu to nie tylko kwestia kolorów, ale także możliwość zastosowania bardziej wyrazistych i trójwymiarowych rozwiązań. Elementy 3D mocowane na sufitach to zdecydowanie odważniejszy krok, który może całkowicie zmienić odbiór danego wnętrza. Decydując się na takie rozwiązania, kluczowe jest dopasowanie ich do ogólnego stylu pomieszczenia, aby zachować spójność aranżacji. Nawet subtelne, pojedyncze elementy 3D, jeśli są odpowiednio dobrane, mogą nadać pomieszczeniu unikalnego charakteru i sprawić, że stanie się ono jeszcze bardziej przestrzenne i interesujące.

2.Sztukateria sufitowa i nie tylko

Sztukateria przysufitowa stanowi pierwszy i najbardziej intuicyjny wybór w dekoracji sufitu. Montowane na granicy ściany i sufitu, listwy sufitowe pozwalają na subtelne „zmiękczenie” bryły pomieszczenia, nadając mu bardziej zaokrąglony i przyjazny wygląd. W trendach na ten rok dużą rolę odgrywają obłości, zaokrąglenia oraz eliminacja ostrych kątów, co sprzyja tworzeniu przytulnych i bezpiecznych przestrzeni, idealnych do odpoczynku i regeneracji. W obliczu aktualnych trendów, skupiających się na obłościach, zaokrągleniach i eliminacji kątów prostych, listwy przysufitowe idealnie wpisują się w te kierunki, nadając wnętrzu organiczny charakter. Oprócz walorów estetycznych, listwy te skutecznie maskują niedoskonałości, takie jak nierówności ścian czy niedokładnie pomalowany kolor.

Wybierając sztukaterię, warto zastanowić się nad naszymi potrzebami — dekoracje sufitowe styropianowe mogą być montowane również w formie maskownicy karnisza ze względu na swoją wagę, ale są podatne na uszkodzenia mechaniczne, sztukateria MDF za to jest ciężka i może wymagać dodatkowego stworzenia ścianki z płyt gipsowo-kartonowych, a dekoracje sufitowe gipsowe to najczęściej proste profile o nieskomplikowanej budowie, czasochłonne w montażu. Dobrym i nowoczesnym rozwiązaniem jest wówczas materiał polimerowy. Sztukateria Mardom Decor, wykonana z innowacyjnego materiału PolyForce, jest nie tylko wodoodporna i odporna na promieniowanie UV, ale często wyposażona również w technologię LightGuard®, która pozwala na bezproblemowy montaż sztukaterii z oświetleniem LED.

Przekonaj się sam o jakości naszych produktów

Zamów darmowe próbki

W 2024 roku szczególny nacisk położony zostanie na detale, które mają przyciągnąć uwagę wysoką jakością i unikalnością. Stąd wzrastające znaczenie rozet sufitowych, które odchodzą od klasycznych i glamour stylizacji, na rzecz bardziej współczesnych rozwiązań. Rozety sufitowe dostępne w ofercie Mardom Decor są dostępne w różnorodnych kształtach i rozmiarach, pozwalając na zastosowanie ich zarówno jako pojedynczych elementów dekoracyjnych (np. abażur lamp), jak i w postaci mniejszych, florystycznych motywów, tworzących rozbudowane kompozycje ścienne.

Sztukateria nie ogranicza się tylko do sufitu. Doskonale sprawdzi się również sztukateria ścienna, którą można zainstalować w formie subtelnych ekranów, uzupełniając je dekoracyjnymi narożnikami. Taka dekoracja, choć dyskretna, wprowadza do wnętrza interesujący akcent. Aby jeszcze bardziej zintegrować aranżację, można pokryć sztukaterię tym samym kolorem co sufit. Listwy Mardom Decor posiadają specjalny primer o właściwościach wygładzających i przygotowujących powierzchnie do malowania na dowolny kolor, umożliwiając personalizację i spójność z resztą wnętrza.

Listwa ścienna MDC236 Mardom Decor

3.Obrazy nie tylko jako dekoracja ścienna

Nawiązując do trendu na rok 2024, który stawia na detale wysokiej jakości jako elementy „robiące robotę”, warto zwrócić uwagę na niekonwencjonalne zastosowanie sztuki w aranżacji wnętrz – obrazy na suficie. Ten odważny i innowacyjny pomysł, wykorzystany między innymi przez Hotel Arche Geologiczna, przekształca sufit w artystyczne płótno, tworząc wyjątkowy i awangardowy efekt wnętrza. Umiejętnie dobrane dzieła sztuki na suficie mogą całkowicie zmienić odbiór pomieszczenia, wprowadzając w nim atmosferę luksusu i niepowtarzalności, co bezpośrednio nawiązuje do trendu zwanego „dyskretnym luksusem”.

Wnętrze Hotelu Arche Geologiczna – obrazy jako dekoracje sufitowe

Taka dekoracja sufitu staje się wyrazistym akcentem, który może odzwierciedlać osobowość właściciela i spełniać jego oczekiwania co do unikatowości przestrzeni. Obrazy na suficie są nie tylko śmiałym zabiegiem estetycznym, ale również świadczą o poszukiwaniu nowych, niebanalnych rozwiązań w aranżacji wnętrz. To doskonały sposób na to, by salony, sypialnie czy przestrzenie komercyjne zyskały na indywidualnym charakterze i stały się miejscem, w którym sztuka spotyka się z codziennością, tworząc harmonijną całość.

4.Lamele

Kolejnym kreatywnym pomysłem na dekoracje sufitu w kuchni oraz w salonie są lamele, zwłaszcza w ciepłych odcieniach drewna. W kontekście rosnącego znaczenia stylu Vintage oraz Eko Jungle ciepłe barwy i drewniane akcenty odgrywają kluczową rolę. Rok 2024 zwiastuje odejście od błyszczącej, eleganckiej i pełnej blichtru estetyki stylu glamour, na rzecz ciepłych, nieco surowych i „posiadających duszę” elementów dekoracyjnych jak i użytkowych. Lamele idealnie wpisują się w ten trend — mogą być elementem dekoracji mebli jak i sufitu.

Wykonane przy użyciu technologii embossing, lamele Mardom Decor doskonale imitują naturalną strukturę drewna, łącząc w sobie estetykę naturalnych materiałów z zaletami nowoczesnych technologii. Wytworzone z innowacyjnego tworzywa PolyForce, są nie tylko wodoodporne i odporne na uszkodzenia, ale również w pełni recyklingowane, co czyni je przyjaznym środowisku rozwiązaniem aranżacyjnym. Takie połączenie sprawia, że lamele Mardom Decor są idealne dla tych, którzy w swoich wnętrzach szukają harmonii między stylem a ekologicznym podejściem do projektowania.

Lamele Dąb Jasny Medio L0202 Mardom Decor

Sufity zdobione lamelami to nie tylko estetyczne, ale także świadome wybory, które podkreślają indywidualny charakter przestrzeni i jej związek z naturą.

5.Panele ścienne

W kontekście dekoracji całego pomieszczenia, panele ścienne Lumio oraz Duna od Mardom Decor oferują nie tylko dodatkową trójwymiarowość, ale również estetyczną spójność, dzięki swoim zaokrąglonym kształtom, które idealnie wpisują się w najnowsze trendy i modę na zaokrąglenia i organiczne kształty. Współczesne detale, takie jak ryflowane szafki czy inne elementy meblowe, znajdują swoje odbicie w tych panelach, tworząc harmonijną całość.

Panele te mogą być z powodzeniem zastosowane na suficie, tworząc unikalny akcent i dodając pomieszczeniu nowego wymiaru. Taka sztukateria sufitowa nie tylko znacząco wzbogaca wygląd sufitu, ale również przyczynia się do tworzenia spójnego, przemyślanego designu całego wnętrza.

Zobacz więcej inspiracji na naszym Instagramie!

Instagram Mardom Decor
Wpisz np. rodzaj, styl, kolor lub skorzystaj z podpowiedzi poniżej

Wystąpił błąd podczas zmiany ilości, prosimy spróbować ponownie.

Powiadom mnie o dostępności tego produktu

Zapisaliśmy Twój adres.
Jesteśmy w kontakcie!

Dziękujemy za Twój czas!

Twoja odpowiedź jest dla nas bardzo cenna.