Sztukateria ścienna a optyczne powiększanie przestrzeni: Jak stworzyć iluzję większego pomieszczenia

15.03.2024 6 min

Wielki, przestrzenny dom o idealnych proporcjach to marzenie większości z nas. Niestety, rzeczywistość często maluje inny obraz — nasze domy lub mieszkania nie zawsze są idealne: za niskie, zbyt wąskie lub niesymetryczne. Ograniczenia te jednak nie są niczym, czego nie można wizualnie skorygować. Współczesne metody dekoracji wnętrz oferują szereg rozwiązań, które mogą zatuszować niedoskonałości architektoniczne. Jednym z takich rozwiązań, które zasługuje na szczególną uwagę, jest sztukateria ścienna — element dekoracyjny, który od wieków upiększa wnętrza, dodając im charakteru i elegancji.

Listwy przypodłogowe w kolorze ścian MD094 Mardom Decor

Sztukateria ścienna nie jest tylko świadectwem gustu estetycznego jej właścicieli, ale także praktycznym narzędziem w optycznym modelowaniu przestrzeni. W połączeniu z odpowiednio dobranym kolorem, wzorem, tapetom i dodatkom możemy „oszukać oko” i sprawić, że nasze wnętrza wydadzą się większe, wyższe czy jaśniejsze.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Sztukateria wewnętrzna: Optyczne sztuczki na osiągnięcie efektu przestrzenności

Optyczna zmiana proporcji przestrzeni nie jest zarezerwowana wyłącznie dla prywatnych domów i mieszkań. W rzeczywistości te same uniwersalne metody mogą zostać zastosowane zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i w obiektach użytku publicznego, gwarantując doskonały efekt wizualny. Można je stosować osobno lub łączyć, aby zmaksymalizować pożądany efekt i sprawić, że wnętrze zyska na przestronności. Takie podejście w aranżacji wnętrz pozwala na przemyślane korygowanie niedoskonałości architektonicznych i optyczną zmianę proporcji pomieszczenia.

Sztukateria ścienna MD003 i MD325 oraz sztukateria sufitowa MD346 i MDB117 Mardom Decor

Pierwszym, i może najbardziej oczywistym aspektem, który wpływa na odbiór i wygląd wnętrza, są kolory. Wpływają na nasze samopoczucie, a także na percepcję przestrzeni. Przemyślane zastosowanie kolorów, ich tonacja i zestawienie na wybranych ścianach mogą powiększyć pomieszczenie, podczas gdy nieodpowiednio dobrane mogą sprawić, że przestrzeń wyda się mniejsza. Szczególnie istotne jest również rozumienie „ciężkości kolorów”. Ciemne, kontrastujące ze sobą barwy tworzące skośne linie są wizualnie cięższe i trudniej za ich pomocą stworzyć otwarte, duże pomieszczenie – jest to jak najbardziej możliwe, ale zdecydowanie trudniejsze dla niewprawionych osób. Jasne kolory, zimne odcienie o delikatnych kontrastach optycznie powiększają pomieszczenie. Łato je połączyć ze sobą, tworzyć spójną i lekką aranżację. Właśnie dlatego tak często zaleca się ich stosowanie do małych pomieszczeń.

Nie przegap inspirujących nowości na naszej stronie!

Zapisz się do newslettera Mardom Decor

Kolejnym aspektem są linie wiodące w pomieszczeniu – to niewidoczne linie we wnętrzu, za pomocą których prowadzi się wzrok w określone miejsce np. do punktu centralnego, jakim jest łóżko w sypialni. Linie tworzy układ paneli (w stronę okna wydłużają pomieszczenie, w poprzek poszerzają je), czy sposób zamontowania płytek (małe o dużej ilości fug mogą dodać przytulności wnętrzu, ale również je przytłoczyć, wieloformatowe płytki ułożone w karo podkreślą przestrzeń, czyniąc je bardziej otwartym). Innymi sposobami na stworzenie linii wiodących wzrok są dodatki ścienne w pomieszczeniu – obrazy, plakaty, półki ścienne czy sztukateria. Dzięki nim można nie tylko podkreślić charakter pomieszczenia, ale także optycznie zmodyfikować jego proporcje.

Podwyższanie sufitu

Niskie pomieszczenia mogą stwarzać wrażenie klaustrofobicznych, przyczyniając się do dyskomfortu i nieprzyjemnego odczucia podczas przebywania w nich. Problem ten szczególnie dotyka mieszkańców bloku — w końcu nie przebijemy się do sąsiada na górze, żeby podwyższyć swój sufit. Mimo fizycznych ograniczeń istnieją skuteczne sztuczki aranżacyjne, które mogą optycznie „podnieść” sufit, tworząc iluzję większej przestronności.

Sztukateria sufitowa i podłogowa

Listwy przypodłogowe to „must have” każdego wnętrza, w którym podłoga została zamontowana z zastosowaniem szczelin dylatacyjnych. Coraz większą popularnością cieszą się również listwy sufitowe, które w płynny sposób łączą linię ściany z sufitem, tym samym zmiękczając architekturę pomieszczenia, czyniąc ją bardziej przytulną. W jaki sposób jednak biała, elegancka sztukateria ma podwyższyć sufit? A kto powiedział, że musi być biała?

Listwa sufitowa i karniszowa QL026 Mardom Decor pomalowana na ten sam kolor co ściana

Sztukateria na suficie i podłodze, pomalowana na kolor ścian stanowi jeden z bardziej przydatnych sposobów optycznego podwyższenia sufitu. Taki zabieg sprawia, że granica między ścianą a sufitem staje się mniej wyraźna, co wizualnie go „podnosi”. Jeśli nie jesteś fanem listew sufitowych, to zawsze można wybrać jedną opcję i pomalować jedynie listwy przypodłogowe (w końcu i tak są niezbędne we wnętrzu). Dzięki temu ściana będzie wyższa, co wizualnie podniesie też sufit. Przy tym sposobie warto wybierać sztukaterię dedykowaną do malowania. Sztukateria przysufitowa (i nie tylko!) Mardom Decor występuje w kolorze białym, dedykowanym do malowania. Oznacza to, że wszystkie produkty zostały fabrycznie pokryte matowym primerem, który umożliwia szybkie i bezproblemowe pokrycie powierzchni na dowolny kolor.

Sztukateria w Twoim stylu!

W naszym sklepie internetowym znajdziesz szeroki wybór sztukaterii sufitowej, dopasowanej do każdego stylu aranżacyjnego! Wybierz ulubiony model, zamów darmowe próbki i sprawdź, czy dany model pasuje do Ciebie i Twojego wnętrza.

Zamów bezpłatne próbki

Kolejnym elementem, który ma znaczący wpływ na percepcję wysokości pomieszczenia, jest odpowiedni dobór kolorów. Jasny sufit w połączeniu z ciemniejszymi ścianami sprawia, że wnętrze wydaje się wyższe. Choć często stosujemy białe sufity, nie jest obligatoryjne. Kluczowe jest to, aby kolor sufitu był jaśniejszy niż farby na ścianach. Takie rozwiązanie optycznie podwyższy sufit, ale również wprowadzi wrażenie przestronności i lekkości do pomieszczenia.

Sztukateria oświetleniowa

Optyczne powiększenie przestrzeni można również osiągnąć poprzez minimalizację zwisających żyrandoli i wystających elementów oświetleniowych, co sprawia, że sufit wydaje się bardziej równy i gładki. Tutaj z pomocą przychodzą listwy oświetleniowe z technologią LightGuard®, montowane na obwodzie pomieszczenia. Dzięki równomiernemu rozproszeniu światła LED pomieszczenie staje się jaśniejsze, a sufit wydaje się wyższy. Technologia LightGuard® sprawia, że diody LED nie prześwitują nieestetycznie przez materiał, rozpraszając delikatnie światło wokół sztukaterii. Dzięki temu listwa sufitowa doskonale sprawdzi się w roli głównego oświetlenia wnętrza czy elementu nastrojowego.

Minimalizacja elementów dekoracyjnych na suficie oraz dbałość o spójność wykorzystanej sztukaterii to również ważne elementy przy wizualnym podwyższaniu sufitu. W nowoczesnych aranżacjach często stosuje się listwy karniszowe, które służą do maskowania nieestetycznych szyn lub drążków, dzięki czemu wnętrze prezentuje się estetycznie i jednolicie. Jednak wybór osobnego modelu przysufitowego i karniszowego może przy montażu listew na obwodzie pomieszczenia sprawiać problemy i prezentować się mało estetycznie. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na multifunkcyjne listwy karniszowe Mardom Decor, które zaprojektowano tak, aby można było je łatwo zamontować zarówno na linii karnisza, jak i na ścianie, zapewniając tym samym spójny i uporządkowany wygląd całego pomieszczenia. Wszystkie listwy karniszowe Mardom Decor posiadają również technologię LightGuard®.

Optyczne wydłużenie pokoju

Dzięki odpowiednio dobranym rozwiązaniom możemy sprawić, że nasze pokoje staną się wizualnie większe i bardziej przestronne. Kolory, wzory, kształty i starannie dobrane elementy dekoracyjne pozwalają na stworzenie iluzji optycznej, która może całkowicie odmienić percepcję wnętrza.

Panel ścienny Duna WP001 zamontowany w pionie w jadalni

Lamele i panele ścienne

Do wizualnego wydłużenia pomieszczenia doskonale sprawdzą się paski. Poziome paski są świetnym rozwiązaniem, aby wizualnie poszerzyć ściany horyzontalnie, co sprawia, że pomieszczenie wydaje się dłuższe. Natomiast wertykalne paski mają zdolność optycznego „podnoszenia” ścian, czyniąc wnętrze bardziej przestronnym. Paski można namalować farbą lub wykorzystać gotowe rozwiązania i elementy dekoracyjne, takie jak panele ścienne, lub lamele. Nie tylko wpływają one na wygląd wnętrza, maskując nierówności ścian, ale również mogą poprawić komfort akustyczny, redukując pogłos i hałas.

Więcej o panelach akustycznych w naszym ostatnim wpisie na blogu

Panele ścienne Mardom Decor

Co więcej, panele ścienne i lamele Mardom Decor dzięki innowacyjnej formie panela są niezwykle łatwe w montażu. Wyglądają jak listwy wykończeniowe zamontowane obok siebie, jednak forma panela pozwala za jednym razem zamontować kilka rzędów naraz. Pionowe dekoracje sufitowe w tej formie to dużo szybszy sposób na dekorację nawet dużych przestrzeni. Dodatkowo dzięki prostej formie montażu jedynie na klej, można je zainstalować zarówno w pionie, poziomie, jak i na skos, dając pełną swobodę w kształtowaniu przestrzeni.

Listwy ścienne

Listwy dekoracyjne w kształcie klasycznych ekranów również mogą przyczynić się do wizualnego zwiększenia rozmiarów przestrzeni. Wysokie, pionowe ramki ścienne pozwolą powiększyć wizualnie pomieszczenie, stając się jednocześnie elementem linii wiodących, o których pisaliśmy wyżej. Dzięki nim można również poprowadzić wzrok do tzw. focal point czyli punktu, który ma bezpośredni wpływ na równowagę wnętrza i kieruje wzrok do najważniejszego, wyróżniającego się elementu w pomieszczeniu — jadalni może to być stół, a w salonie kanapa. Natomiast ustawienie ekranów w poziomej linii na niższej części ścian może przynieść efekt poszerzenia pomieszczenia.

Sztukateria ścienna MD346 i MD325 Mardom Decor w formie podwójnych ekranów

Innym, dobrze znanym sposobem na modyfikowanie rozmiarów wnętrz jest umiejętne wykorzystanie barw. Malowanie przeciwnych ścian w ciemniejszych tonach może sprawić, że wnętrze optycznie się zwęzi, podczas gdy zastosowanie ciemniejszej farby na suficie oraz na jednej ze ścian może pomóc wydłużyć odbiór całego pomieszczenia. Trzeba jednak być ostrożnym z efektem „tramwaju”, który może uczynić długie i wąskie przestrzenie jeszcze bardziej klaustrofobicznymi. Z kolei zaakcentowanie jednej ściany za pomocą wyrazistego koloru lub efektownej tapety może „otworzyć” i wizualnie powiększyć przestrzeń. W ten sam sposób można skorzystać z lustra — zamontowane na całej szerokości ściany będzie odbijać światło i powiększać wizualnie pokój.

Sztukateria do połowy ściany – listwy MD346 i MD325 Mardom Decor jako dekoracyjne ramki

Skrócenie ścian i przywrócenie proporcji

W procesie aranżacyjnym często spotykamy się z wyzwaniem, jakim jest przywrócenie proporcji w pokojach o niewłaściwych wymiarach. Odpowiednie techniki mogą całkowicie odmienić odbiór przestrzeni, czyniąc ją bardziej harmonijną i przyjazną.

Lamperia

Aby optycznie skrócić długą ścianę, można zastosować podział kolorystyczny. Dolną część ściany można pokryć jasnym kolorem, natomiast górną bardziej nasyconym i wyrazistym. Takie działanie sprawi, że pomieszczenie będzie postrzegane jako niższe, a długie ściany wydadzą się krótsze, co sprzyja równowadze proporcji. W ten sam sposób można wykorzystać lamperię — we wnętrzach w klasycznym stylu wykonaną ze sztukaterii, a bardziej nowoczesnych aranżacjach z lameli lub paneli ściennych.

Sztukateria do połowy ściany – lamele L0101 Mardom Decor pomalowane na niebiesko autorstwa @golebiewscy_wnetrza

W procesie optycznego skracania przestrzeni sprawdzą się również listwy sufitowe i podłogowe, szczególnie w wysokich wnętrzach typu kamieniczki, co przyczynia się do przywrócenia właściwych proporcji pomieszczenia. Wysokie modele listew przysufitowych doskonale odnajdą się w takich przestrzeniach. Dla wzmocnienia efektu skrócenia ścian zaleca się wybór listew w kolorze sufitu, co optycznie podniesie sufity i skróci ściany, lub zdecydowanie na intensywne, wyraziste barwy, które przykuwają wzrok i dodatkowo modyfikują postrzeganie przestrzeni. Dzięki zastosowaniu tych elementów, takich jak wykonana ze sztukaterii lamperia, lameli, paneli ściennych czy listew przysufitowych, można w subtelny sposób wpłynąć na wygląd i proporcje wnętrza.

Dodatkowo optyczne skrócenie ścian można uzyskać przez zastosowanie odpowiednio dobranych listew sufitowych oraz podłogowych. W pomieszczeniach o wysokich sufitach, typowych dla starych kamienic, wykorzystanie wyższych modeli listew przyczyni się do zrównoważenia proporcji wnętrza. Efekt skrócenia ścian będzie jeszcze bardziej widoczny, gdy zdecydujemy się na listwy przysufitowe i przypodłogowe w intensywnych, wyrazistych barwach.

Podsumowanie

Podsumowując, odpowiednie zestawienie kolorów, kształtów i dodatków odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu proporcji oraz finalnego wyglądu naszego wnętrza. Dla tych, którzy pragną cieszyć się efektem swojej pracy przez wiele lat, kluczowe jest wybranie produktów wysokiej jakości. Choć sztukateria styropianowa może być atrakcyjna wizualnie, jej miękka struktura sprawia, że łatwo ulega deformacjom. W tym aspekcie wyróżnia się Mardom Decor, oferując nowoczesną sztukaterię wykonaną z wytrzymałego polimeru. Ten materiał nie tylko gwarantuje odporność na uszkodzenia mechaniczne, ale również przewyższa tradycyjne listwy ozdobne styropianowe pod względem trwałości i estetyki. Listwy styropianowe, choć łatwo dostępne, nie dorównują wytrzymałością i odpornością na wodę czy promieniowanie UV sztukaterii Mardom Decor. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych materiałów nasze listwy ozdobne stają się doskonałym wyborem dla osób szukających trwałych i estetycznych rozwiązań dekoracyjnych.

Zobacz więcej inspiracji na naszym Instagramie!

Instagram Mardom Decor
Wpisz np. rodzaj, styl, kolor lub skorzystaj z podpowiedzi poniżej

Wystąpił błąd podczas zmiany ilości, prosimy spróbować ponownie.

Powiadom mnie o dostępności tego produktu

Zapisaliśmy Twój adres.
Jesteśmy w kontakcie!

Dziękujemy za Twój czas!

Twoja odpowiedź jest dla nas bardzo cenna.