Szybki kontakt

Jak prawidłowo dobrać rozmiar i ilość listew przypodłogowych

01.12.2023 5 min

Choć mogłoby się wydawać, że listwy przypodłogowe są tylko akcentem i dodatkiem wnętrza, ich prawidłowy dobór może całkowicie odmienić wygląd pomieszczenia. Aby móc w pełni wykorzystać ich piękno, warto zastosować się do kilku istotnych zasad kompozycji i proporcji pomieszczeń. Przydatną umiejętnością jest również wyliczanie prawidłowej ilości listew podczas zakupu. Dzięki temu remont przebiegnie błyskawicznie, a efekt finalny przewyższy Twoje oczekiwania. W tym praktycznym poradniku dowiesz się jak w łatwy sposób poradzić sobie ze wszystkimi trudnymi decyzjami dotyczącymi wyboru listew. Prawidłowy rozmiar i ilość listew przypodłogowych? Nic prostrzego!

Ile kupić listew przypodłogowych
Odpowiednio dobrane listwy przypodłogowe wpływają na wygląd całego wnętrza

W naszym poradniku znajdziesz szczegółowe wskazówki dotyczące wybierania listew, które idealnie wpasują się w wymiary i styl Twojego wnętrza, bez względu na to, czy urządzasz nowoczesne mieszkanie czy klasyczny dom. Pokażemy także, jak unikać typowych i w jaki sposób uzyskać harmonijny i spójny efekt. Ponadto, zapewniamy praktyczne porady dotyczące montażu, co pozwoli Ci osiągnąć profesjonalny wygląd nawet bez pomocy specjalistów. Zapraszamy do czytania.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Jak dobrać wysokość listew przypodłogowych?

Punktem wyjścia przy wyborze wysokości listew przypodłogowych jest dokonanie pomiaru wysokości ścian w naszym pomieszczeniu. Standardowa wysokość mieszkań w blokach waha się w granicy 250-270 cm. W przypadku domów jednorodzinnych sięga do 280 cm. Pomieszczenie w kamienicy może mierzyć między 300 a 500 cm. Wnętrza o różnej wysokości wymuszają elastyczne dostosowanie do nich pozostałych elementów wyposażenia. Znajomość wymiarów naszego pomieszczenia będzie więc pierwszym krokiem w wyborze listew przypodłogowych.

Jaka powinna być wysokość listwy przypodłogowej?

Co do zasady przyjmuje się, że warto montować listwy przypodłogowe, które swoją wysokością proporcjonalnie odpowiadają rozmiarowi ścian. W projektowaniu wnętrz istnieją pewne wytyczne, dzięki którym możesz mieć pewność, że nie zburzysz zasad kompozycji w pomieszczeniu. Umownie przyjmuje się następujące przedziały:

 • Mieszkania i domy o standardowej wysokości 250-270 cm -> wymiar listwy przypodłogowej w granicy 6-10 cm
 • Domy jednorodzinne o podwyższonej wysokości 270-280 cm -> wymiar listwy podłogowej w granicy 8-13 cm
 • Kamienice i wysokie wnętrza loftowe przekraczające wysokość 300 cm -> listwy przypodłogowe w granicy 14-20 cm

Od tej ogólnej zasady istnieje jednak kilka odstępstw.

Przekonaj się sam o jakości naszych listew przypodłogowych!

Zamów bezpłatne próbki

Wysokość listew dobieramy nie tylko do wysokości ścian, ale też do metrażu

Należy wziąć pod uwagę ogólną powierzchnię podłogi danego pomieszczenia. Jeśli pokój, w którym chcemy montować listwy przypodłogowe posiada bardzo wysokie ściany, ale niewielki metraż, wysokie listwy nie będą dobrym pomysłem. Do wysokich i małych pomieszczeń znacznie lepiej sprawdzą się listwy o średniej wysokości – około 10 cm/12 cm.

Minimalistyczny efekt a zachowane proporcje

Nie każdemu zależy na proporcjonalnym dobraniu listwy do wysokości ściany, a często na minimalistycznym efekcie. W takiej sytuacji wybierz listwy przypodłogowe o wysokości nieprzekraczającej 4 centymetrów. Taki subtelny profil zakryje szczeliny dylatacyjne powstałe podczas montażu podłogi, ale nie zasłoni znaczącej powierzchni ścian. Dzięki temu, listwy przypodłogowe nie będą rzucały się w oczy, a zamiast funkcji dekoracyjnej, spełnią funkcję praktyczną – wykańczając estetycznie podłogę.

Listwa przypodłogowa MD235
Listwa przypodłogowa MD235 – ćwierćwałek o wysokości 1,8 cm
Listwa przypodłogowa MD011
Listwa przypodłogowa MD011 – niewielki profil o wysokości 4 cm

Wysokość listwy przypodłogowej – praktyczne aspekty, które należy wziąć pod uwagę

Pomijając względy wizualne, warto wziąć pod uwagę również funkcje praktyczne, które mogą zadecydować o wyborze konkretnej wysokości i głębokości listwy przypodłogowej.

1. Listwa przypodłogowa do maskowania dylatacji


Podłogi drewniane, panele laminowane oraz wszelkie inne typy popularnych pokryć wymagają zastosowania dylatacji na styku między podłogą a ścianą. W zależności od użytego materiału szczelina dylatacyjna może wynosić nawet 15 mm. Przed wyborem danego modelu i typu listwy należy sprawdzić czy dylatacje w naszym wnętrzu są równe i ile mm dokładnie wynoszą. Podczas montażu podłóg montażyści starają się oczywiście przycinać panele równo – może się jednak zdarzyć, że w wybranych miejscach szczelina będzie znacznie większa niż w innych. W takiej sytuacji należy skupić się na listwach przypodłogowych, których głębokość jest równa lub większa niż największa szczelina dylatacyjna w naszym wnętrzu. Zbyt płytka listwa nie będzie dobrym wyborem, ponieważ może nie zakryć całego otworu między podłogą a ścianą.

Listwy przypodłogowe do zakrywania dylatacji
Listwa przypodłogowa powinna swobodnie w całości zakryć dylatację

2. Wysokość listwy przypodłogowej dostosowana do wysokości cokołów mebli

Wysokość listwy przypodłogowej często trzeba dostosować do cokołów zabudowy meblowej. Meble kuchenne, czy szafy, posiadają cokół cofnięty względem frontów. Aby uzyskać idealne dopasowanie pomiędzy meblami a listwami, należy pamiętać, aby listwa przypodłogowa miała wysokość nie większą niż wysokość cokołu. W przeciwnym razie narazimy się na kolizję pomiędzy listwą a meblem, a wykończenie ścian przy jej użyciu okaże się niemożliwe. Częstym wyborem są meble z popularnych sieciówek – w ich przypadku wysokość cokołów waha między 8 a 12 cm. Warto więc pamiętać, aby wybrana listwa podłogowa również mieściła się w tym przedziale wymiarowym.

Jak dobrać rozmiar listew przypodłogowych
Rozmiar listwy przypodłogowej musi być dostosowany do zabudowy meblowej

3. Jak schować kable w listwie przypodłogowej?

Listwy przypodłogowe zakrywają przewody, które zawsze w miarę możliwości staramy się maskować. Jednak nie wszystkie modele listew posiadają konstrukcję umożliwiającą taki zabieg. Co do zasady – im wyższą listwę wybierzemy, tym większe są szanse na ukrycie za nią kabli. Gabaryt listew często powoduje, że są one głębsze i posiadają z tyłu większą powierzchnię na ukrycie przewodów. Aby estetyczne wykończenie wnętrza i ukrycie przewodów było możliwe, sprawdź, czy dany model listwy posiada z tyłu specjalnie wyprofilowaną przestrzeń i jaki jest jej rozmiar.

Rozmiar i ilość listew przypodłogowych – czym kierować się przy obliczaniu ilości?

Każdy wie, że podczas remontu nie ma nic gorszego niż konieczność przerywania prac i domawianie brakujących materiałów. Naraża nas to na niepotrzebny stres oraz dodatkowe koszty wiążące się z wydłużeniem prac wykończeniowych. Precyzyjne obliczenie ilości listew podłogowych potrzebnych do Twojego wnętrza, uchroni Cię przed zakupem za dużej lub niewystarczającej ilości profili. Dzięki metodom, które przedstawimy, wyliczysz zapotrzebowanie na materiały niemal co do centymetra.

Jakiej długości są listwy przypodłogowe?

Zarówno białe listwy standardowe, jak i listwy lakierowane Mardom Decor Premium mają 200 cm długości. Jest to bardzo istotny parametr, który należy mieć na uwadze podczas obliczania zapotrzebowania na zakup listew. Warto dążyć do tego, aby w miarę możliwości przyklejać profile w całych odcinkach 200 cm, bez dorabiania dodatkowych docinków. Dzięki temu ograniczymy do niezbędnego minimum ilość widocznych łączeń między listwami.

Listwy przypodłogowe – jak wymierzyć potrzebną ilość?

Aby dobrać listwy przypodłogowe w odpowiedniej ilości, najlepiej jest analizować każde pomieszczenie oddzielnie. Dzięki temu będziemy w stanie dokładnie rozpisać każdy potrzebny profil, fragment po fragmencie, zaczynając od drzwi wejściowych do pomieszczenia.

Drugi sposób to rozpoczęcie od najdłuższych i najbardziej wyeksponowanych ścian w naszym wnętrzu. Sprawdźmy ile profili w jednym odcinku jesteśmy w stanie na nich zmieścić. Jeśli ściana ma np. 350 cm długości, z łatwością obliczymy, że umieścimy na niej jedną listwę całą (200 cm) i drugą przyciętą do długości 150 cm. Następnie do uzyskanego wyniku dodajemy wszystkie krótsze odcinki ścian, które widzimy w pomieszczeniu.

Czy montować listwy przypodłogowe za meblami?

Montaż listew za meblami jest częstym dylematem podczas wykańczania wnętrz. Jeśli zabudowa meblowa przylega ściśle do ściany, a jej konstrukcja nie zawiera otworu na cokół przypodłogowy, wówczas nie montujemy listew za meblami. W takiej sytuacji listwą przypodłogową dochodzimy tylko do boku zabudowy.

Montaż listew przypodłogowych zabudowach meblowych
W wielu wypadkach nie ma potrzeby montażu listwy za meblami. Wystarczy przyciąć ją na równo z zabudową.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku luźnych mebli, takich jak sofy czy komody. Nawet, jeśli mebel w całości zasłania dany fragment ściany i podłogi, zalecamy zamontować za nim listwę przypodłogową. W przypadku chęci drobnego przemeblowania nie będziemy niczym ograniczeni i da nam to pełną swobodę w szybkim przearanżowaniu wnętrza. W przeciwnym razie skazujemy się na konieczność ukrywania niewykończonych i nieestetycznie wyglądających fragmentów ściany. Doklejenie listew po czasie może nie zdać egzaminu, ponieważ gdy producent zmienia surowiec z jakiego wykonany jest profil lub udoskonala technologię, wpływa to na wygląd powierzchni listwy. Porównując obok siebie listwę starą z nową będzie można odnieść wrażenie, że są wykonane z różnych materiałów. Luźne meble to jednak doskonały sposób na ukrycie łączeń między listwami. Meble zasłonią szczeliny powstałe podczas montażu, a na odkrytych fragmentach ściany, listwa będzie pięknie i estetycznie prezentowała się w jednym odcinku.

Jak obliczyć ile potrzeba listew przypodłogowych?

Mając na uwadze wszystkie powyższe wskazówki, przygotowaliśmy praktyczny przykład, na podstawie którego będziesz w stanie precyzyjnie dobrać listwy przypodłogowe we właściwej ilości. Dla ułatwienia na czerwono oznaczyliśmy listwy, które wymagają docięcia, a na zielono te, które możemy zamontować w całości.

Listwa przypodłogowa czarna MD359B Mardom Decor w jadalni — nowoczesna aranżacja z lamelami
Listwa przypodłogowa czarna MD359B Mardom Decor w aranżacji z lamelami

 • Rozpoczynając od drzwi, tuż przy futrynie mamy 2 niewielkie odcinki listew o długości 26 i 10 cm.
 • Na ścianie o długości 416 cm zmieścimy 2 pełne listwy oraz niewielki docinek 16 cm. Jeśli na tej ścianie nie przewidujemy żadnych mebli, krótki fragment warto schować za drzwiami.
 • Ścianę z oknem (o całkowitej szerokości 376 cm) wykończymy 2 listwami – ich łączenie można wykonać w dowolnym miejscu, jednak najłatwiej będzie zamontować 1 listwę całą i drugą dociętą do wymiaru ściany.
 • Centralnym meblem jest łóżko, za którym zdecydowanie zalecamy zamontować listwę. Jest to krok dzięki któremu w przyszłości możemy dowolnie przestawiać meble. Na tej ścianie wykorzystamy 2 sztuki listwy przypodłogowej – jedną całą i drugą dociętą, dochodzącą do szafy.
 • Analizując powyższy rzut techniczny mieszkania od razu widać, że na jednej ścianie znajduje się zabudowa wykonana przez stolarza. W tym miejscu zastosowanie listew nie będzie konieczne.
 • Ostatni odcinek to fragment w okolicy drzwi, o szerokości 66 cm

Sumując krótsze odcinki listew uzyskujemy 394 cm (176 + 100 + 66 + 26 + 10 + 16). Można więc odnieść mylne wrażenie, że na docinki potrzebne będą 2 listwy podłogowe (każda o długości 200 cm). W praktyce, podział ten będzie wyglądał jednak inaczej:

 • Z pierwszej listwy uzyskamy: 176 + 16 = 192 cm
 • Drugą listwę wykorzystamy na: 100 + 66 + 10 = 176 cm
 • Trzecia listwa potrzebna będzie na: 26 cm


Wynika to z faktu, że listwy przypodłogowe mają 200 cm długości i to ten wymiar należy brać pod uwagę licząc szerokości odcinków. Po drugie, listwy łączymy zacinając je na brzegach pod kątem 45 stopni. Powoduje to skrócenie długości każdego profilu o kilka centymetrów – nie należy więc wyliczać sumy długości co do centymetra.

Nie przegap inspirujących nowości na naszej stronie!

Zapisz się do newslettera Mardom Decor

Ile zapasu listew przypodłogowych należy doliczyć?

Na wszelkie niespodziewane wypadki warto doliczyć zapas listew. Ile wynosi zapas listew? Zwyczajowo przyjmuje się 10% całkowitej długości potrzebnych listew. Taka rezerwa pozwoli na uzupełnienie ewentualnych braków oraz na poprawne zacinanie ich pod kątem 45 stopni na łączeniach i w narożnikach.

Uwaga!

Listwy mogą okazać się konieczne nawet w bardzo mało oczywistych miejscach, takich jak niewielkie odcinki ściany np. przy zabudowach kuchennych, czy futrynach drzwi.

Ile zakrywa listwa przypodłogowa?

Na rynku dostępne są również listwy drewniane, listwy styropianowe czy listwy ze stali nierdzewnej. Jednak wybór ich rozmiarów jest zdecydowanie mniejszy niż listew wykonanych z PolyForce. Takich listew nie dopasujemy również idealnie do koloru ścian. Listwy przypodłogowe Mardom Decor dają możliwość malowania na dowolny kolor, a więc jesteśmy w stanie posiadać listwę w identycznym kolorze lub w podobnym odcieniu co ściana.

Potrzebujesz inspiracji w wyborze listew?

Znajdziesz je na naszym Instagramie

Sprawdź, co wybierają inni nasi klienci
Wpisz np. rodzaj, styl, kolor lub skorzystaj z podpowiedzi poniżej

Wystąpił błąd podczas zmiany ilości, prosimy spróbować ponownie.

Powiadom mnie o dostępności tego produktu

Zapisaliśmy Twój adres.
Jesteśmy w kontakcie!

Dziękujemy za Twój czas!

Twoja odpowiedź jest dla nas bardzo cenna.