Elastyczne listwy przypodłogowe rozwiązaniem dla nowoczesnej architektury wnętrz

25.09.2023 3 min

Współczesna architektura wnętrz przynosi ze sobą wiele wyzwań. W nowoczesnych projektach, stawiających na modę i obecne trendy często pojawiają się wszelkiego rodzaju obłości — zaokrąglone ściany, nietypowe kształty, oraz płynne przejścia między pomieszczeniami. To wszystko sprawia, że tradycyjne, proste listwy przypodłogowe o sztywnej budowie stają się problematyczne w montażu. Instalacja na powierzchniach o nieregularnych kształtach jest trudna i czasochłonna, a efekt często pozostawia wiele do życzenia. Dlatego właśnie elastyczne listwy przypodłogowe zyskują na dużym znaczeniu we współczesnym budownictwie. To, co zdawało się niemożliwe dla tradycyjnej sztukaterii podłogowej, dla wersji elastycznej nie stanowiło problemu.

elastyczne listwy przypodłogowe
Listwa przypodłogowa elastyczna Flex w nowoczesnej aranżacji

Elastyczne listwy przyścienne oferują innowacyjne rozwiązanie dla nietuzinkowych lub problematycznych pomieszczeń. Wykonane z elastycznych i trwałych materiałów, pozwalają na dużą dowolność aranżacyjną i dopasowanie się nawet do nieregularnych konturów wnętrz. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z łukami, zaokrąglonymi rogami czy innymi nietypowymi detalami architektonicznymi, elastyczne listwy przypodłogowe sprawdzą się doskonale.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Listwa przypodłogowa elastyczna — gdzie się sprawdzi?

Listwa przypodłogowa elastyczna doskonale sprawdza się w nowoczesnych konstrukcjach, gdzie nowatorskie podejście do architektury często wiąże się z nietypowymi kształtami ścian i wykończeniami. Jednak listwa giętka to także remedium na problematyczne sytuacje, które mogą wystąpić w starszych budynkach z duszą.

W starych budowlach często występuje problem nierównych ścian, które wynikają z długotrwałego użytkowania, naturalnego procesu osiadania budynku lub … umiejętności i chęciami ówczesnych montażystów i specjalistów budowniczych. 😉 W takich przypadkach montaż tradycyjnych listew przypodłogowych może stanowić problem, a efekt końcowy może być daleki od ideału. Elastyczne listwy przypodłogowe, dzięki swojej zdolności do dostosowywania się do nieregularnych powierzchni, stanowią idealne rozwiązanie, które pozwala skutecznie ukryć te nierówności i nadać wnętrzu estetyczny i schludny wygląd.

Dlatego też elastyczne listwy przyścienne stanowią doskonałą alternatywę zarówno dla nowoczesnych, wymagających projektów, jak i dla starych budynków, które potrzebują odświeżenia i wygładzenia powierzchni. To wszechstronne i praktyczne rozwiązanie, które znacząco ułatwia proces dekoracji wnętrz, eliminując wiele trudności, jakie mogą pojawić się podczas montażu tradycyjnych listew przypodłogowych.

Przekonaj się sam o jakości naszych produktów!

Zamów bezpłatne próbki

Warto również podkreślić, że elastyczne listwy przypodłogowe elastyczne są dostępne w różnych wersjach kształtów, stylów i kolorów, co pozwala na pełną swobodę w aranżacji każdego pomieszczenia. Nie tylko spełniają one swoją funkcję dekoracyjną, ale również chronią ściany i narożniki przed uszkodzeniami, w tym eliminują urazy mechaniczne spowodowane codziennym odkurzaniem, uderzeniami nogami mebli czy użytkowaniem mokrego mopa. To rozwiązanie idealne dla nowoczesnych projektów wnętrz, które stawiają na innowację i wygodę, jednocześnie nie rezygnując z estetycznego aspektu dekoracyjnego. Elastyczne listwy przypodłogowe stanowią więc doskonały sposób na podkreślenie charakteru nowoczesnej architektury wnętrz i nadanie jej niepowtarzalnego wyrazu.

Elastyczna listwa przypodłogowa Flex Mardom Decor

Przypodłogowe Flex, czyli elastyczne listwy przyścienne Mardom Decor, to rozwiązanie, które wykracza poza standardowe możliwości tradycyjnej sztukaterii o sztywnej budowie. Dzięki specjalnej mieszance polimerów, z której są wykonane, listwy przypodłogowe elastyczne Mardom Decor można swobodnie wyginać i dopasowywać do zaokrągleń wnętrza. Profil można nagiąć nawet do promienia o wymiarach 10 cm. To oznacza, że bez względu na kształt i nieregularności ścian, można je łatwo dostosować, zapewniając perfekcyjne wykończenie.

Uwaga!

W przypadku wielu, niewielkich zaokrągleń na krótkim odcinku ściany lub mocnych łukach listwy elastyczne można zamontować, stosując dodatkowe mechaniczne mocowanie, takie jak gwoździe czy wkręty.

Wilgoć czy intensywne promieniowanie UV również nie stanowią żadnego problemu. Listwy przypodłogowe elastyczne Mardom Decor zachowują swoją trwałość i estetyczny wygląd, dzięki czemu stanowią doskonałą ozdobę nawet w pomieszczeniach o trudnych warunkach. Całkowita wodoodporność umożliwia nawet bezpośredni kontakt z wodą, umożliwiając montaż nawet w kuchni czy łazienkach. To idealne rozwiązanie zarówno dla nowoczesnych przestrzeni, gdzie dba się o każdy detal, jak i dla starych budynków, gdzie historyczne uroki często idą w parze z nieregularnymi ścianami. Elastyczne listwy przypodłogowe Mardom Decor to doskonałe połączenie funkcjonalności, estetyki i trwałości, które pozwalają na stworzenie niebanalnych aranżacji wnętrz.

Listwy elastyczne — o czym pamiętać podczas montażu?

Elastyczna listwa przypodłogowa Mardom Decor instalowana jest według tych samych zasad co tradycyjna sztukateria podłogowa o sztywnej budowie. Zachęcamy do sprawdzenia naszego artykułu, z którego dowiecie się, w jaki sposób dobrać oraz zamontować listwy przypodłogowe, tak by nie tylko idealnie pasowały do wnętrza, ale również były praktyczne i w pełni spełniały swoje funkcje ochronne.

Metraż i montaż listew przypodłogowych

Poradnik Mardom Decor

Jednak listwa przypodłogowa elastyczna nieco różni się od swojej standardowej wersji, dlatego podczas instalacji warto pamiętać o tych trzech punktach!

  1. Do montażu zastosowuj produkt o dużej silne wiązania — listwy elastyczne, aby zachowały swój kształt, muszą zostać natychmiastowo przymocowane do płaszczyzny. Tradycyjny klej montażowy schnie nawet do 8 godzin — w tym czasie listwy mogłyby się odgiąć od nierównej lub zaokrąglonej powierzchni. Klej Mardom Max to wyjątkowo silny produkt, którego czas schnięcia wynosi zaledwie 8 sekund. Pozwala to na bardzo szybki i łatwy montaż produktów o giętkiej budowie.
  2. Przy bardzo dużych zaokrągleniach można podczas montażu zastosować mechaniczne mocowanie jak wkręty czy gwoździe. Wystarczy po tym zamaskować wszelkie niedoskonałości i nierówności powierzchni masą szpachlową Mardom Decor, wygładzić papierem ściernym po wyschnięciu i gotowe.
  3. Ostatnim etapem instalacji jest pomalowanie sztukaterii. Listwy elastyczne muszą zostać pokryte barwnikiem dopiero po zamocowaniu do powierzchni, nigdy nie należy ich malować przed przyklejeniem, wówczas farba mogłaby popękać i zacząć się nieestetycznie łuszczyć.

Jak dobrać elastyczne listwy przypodłogowe?

Dobór odpowiednich elastycznych listew przypodłogowych to kluczowy krok w procesie aranżacji wnętrza. Istnieje kilka istotnych czynników, które warto wziąć pod uwagę, aby wybrać listwę idealnie dopasowaną do konkretnej przestrzeni.

listwy podłogowe w nowoczesnym wnętrzu
Elastyczna listwa przypodłogowa Flex w aranżacji w bieli

Pierwszym aspektem do rozważenia jest wysokość wnętrza. Listwa przypodłogowa elastyczna powinna być dostosowana pod względem wysokości do konkretnego pomieszczenia. To istotne, aby zachować harmonię i równowagę między elementami dekoracyjnymi a całym wnętrzem.

Odpowiednia wysokości listew podłogowych do rozmiaru wnętrza

Poradnik Mardom Decor

Kolejnym czynnikiem jest grubość listwy, która powinna być odpowiednio dobrana do szerokości szczeliny dylatacyjnej. Jest to szczególnie istotne w przypadku nowoczesnej architektury, gdzie każdy detal ma znaczenie.

Warto również zastanowić się, czy listwa elastyczna ma mieć dodatkową przestrzeń na zamaskowanie kabli lub instalację paska LED. To funkcjonalne rozwiązanie, które pozwala na estetyczne ukrycie przewodów, co wpływa na czysty i schludny wygląd wnętrza.

Wszystko o listwach podłogowych LED

Poradnik Mardom Decor

Ostatnim, ale równie ważnym elementem jest aspekt aranżacyjny oraz jej design. Dobierając listwę przypodłogową elastyczną, warto uwzględnić stylistykę wnętrza. Listwy dostępne na rynku różnią się kształtem i wzornictwem, co pozwala dopasować je do konkretnego stylu architektonicznego. Przykładowo, w klasycznych wnętrzach sprawdzą się listwy o bardziej tradycyjnych wzorach, podczas gdy w nowoczesnych przestrzeniach minimalistyczne i proste formy będą doskonałym wyborem.

Jakie listwy przypodłogowe do jasnej podłogi?

Wybierając listwy przypodłogowe do jasnej podłogi, warto zastanowić się nad możliwościami personalizacji. Listwy Mardom Decor to sztukateria z możliwością pomalowania na dowolnie wybrany kolor. To otwiera szerokie pole do eksperymentów aranżacyjnych, pozwalając dostosować listwy do konkretnego stylu architektonicznego oraz kolorystyki wnętrza.

Uwaga!

Elastyczna listwa przypodłogowa może zostać pomalowana na dowolny kolor pod warunkiem, że farba jest na bazie wody!

Jeśli mamy do czynienia z jasnymi podłogami i chcielibyśmy stworzyć subtelny kontrast, białe listwy przypodłogowe stanowią doskonały wybór. Biały kolor jest uniwersalny i pasuje do wielu różnych stylów wnętrz. W przypadku nowoczesnej architektury, gdzie dominują jasne i minimalistyczne przestrzenie, białe listwy podkreślą czystość i elegancję wnętrza. Natomiast w klasycznych aranżacjach, gdzie tradycja i elegancja odgrywają główną rolę, białe listwy przypodłogowe dodadzą subtelnej finezji.

Jeśli z kolei zależy nam na stworzeniu bardziej wyrazistej i kontrastowej aranżacji, można rozważyć malowanie listew w innym kolorze. Na przykład, ciepłe odcienie, takie jak delikatny beż lub kremowy, doskonale współgrają z jasnymi podłogami, tworząc harmonijną kompozycję w stylu skandynawskim lub minimalistycznym.

Ostatecznie wybór koloru listew przypodłogowych zależy od naszych preferencji i stylu aranżacji, który chcemy osiągnąć. Dzięki elastycznym listwom Mardom Decor mamy pełną swobodę w dostosowywaniu ich do konkretnych potrzeb i wizji estetycznych naszego wnętrza.

Zobacz więcej inspiracji na naszym Instagramie!

Instagram Mardom Decor
Wpisz np. rodzaj, styl, kolor lub skorzystaj z podpowiedzi poniżej

Wystąpił błąd podczas zmiany ilości, prosimy spróbować ponownie.

Powiadom mnie o dostępności tego produktu

Zapisaliśmy Twój adres.
Jesteśmy w kontakcie!

Dziękujemy za Twój czas!

Twoja odpowiedź jest dla nas bardzo cenna.