Szybki kontakt

Dekoracyjne listwy w kolorze ścian, czyli o tym jak wprowadzić do swojego wnętrza kolor

10.10.2023 5 min

Łączenie różnorodnych elementów dekoracyjnych jest sztuką, która, gdy jest dobrze wykonana, potrafi przemienić przestrzeń, nadając jej wyjątkowy charakter i styl. Jednym z najbardziej efektownych, a zarazem subtelnych sposobów dekoracji są listwy w kolorze ścian. Mając na uwadze dynamikę barw oraz sztukaterii, możemy stworzyć wnętrza, które są nie tylko estetyczne, ale również niezwykle komfortowe dla użytkownika. Odpowiednie połączenie tych elementów pozwala na kreowanie przestrzeni, w której każdy z nas będzie się czuł dobrze i bezpiecznie.

Sztukateria wewnętrzna aranżacje listwy w kolorze ścian z wykorzystaniem koloru Mardom Decor
Sztukateria wewnętrzna aranżacje listwy w kolorze ścian

W tym artykule zbadamy, w jaki sposób różne kolory i techniki łączenia ze sobą sztukaterii mogą wpłynąć na atmosferę w naszym wnętrzu, oraz pokażemy, że dekoracje w postaci ornamentacyjnych listew i dodatków, mogą być spójne, harmonijne i dostosowane do indywidualnych potrzeb. Wiedza ta okaże się szczególnie przydatna dla osób, które pragną wprowadzić do swojego otoczenia więcej koloru, nie tracąc przy tym spójności i elegancji.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Jaki kolor do sztukaterii?

Kolory odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu atmosfery każdego wnętrza, jednak wielu ludzi boi się ich używać, stawiając na achromatyczne barwy, takie jak czerń, biel i odcienie szarości. Zupełnie niepotrzebnie! Kolory mogą wpływać na nasze samopoczucie i odzwierciedlać nasz indywidualny charakter. Aby urządzić spójne, modne i eleganckie pomieszczenie, wystarczy poznać zasady łączenia kolorów.

Kiedy zdecydujemy się na kolory monochromatyczne, możemy wybrać sztukaterię w kolorze ściany, dzięki czemu dodajemy aranżacji spójności. Identyczny kolor na elementach ozdobnych jak i ścianie to świetne rozwiązanie dla początkujących, którzy chcą dodać do swojego wnętrza trochę pikanterii, jednak nadal obawiają się zbyt dużego przesycenia kolorem. Sztukaterii nie trzeba jednak ograniczać do jednego, monotematycznego odcienia – można eksperymentować z różnymi odcieniami tej samej palety kolorów. To pozwala wprowadzić głębię i zróżnicowanie, zachowując harmonię i elegancję.

Sztukateria na ścianach inspiracje w do salonu Mardom Decor
Sztukateria na ścianach inspiracje w systemie kolorów monochromatycznych

W przypadku systemu kolorów pokrewnych kluczowe jest połączenie barw, które są obok siebie na kole barw, jak na przykład niebieski, fioletowy i różowy. Dekoracyjną sztukaterię możemy pokryć dowolnym kolorem z tej palety, aby stworzyć płynne i spójne przejścia kolorystyczne, co sprawi, że wnętrze będzie wyglądało estetycznie i nowocześnie.

Sztukateria sufitowa inspiracje do sypialni Mradom Decor
Sztukateria sufitowa inspiracje na aranżację ściany w systemie kolorów pokrewnych

Natomiast system kolorów dopełniających (kontrastujących) polega na łączeniu kolorów leżących naprzeciwko siebie na kole barw, co tworzy dynamiczny i energetyzujący efekt. W tym przypadku sztukaterię można pokryć kolorem kontrastującym w stosunku do ściany, co z pewnością przyciągnie wzrok i stanie się ciekawym elementem dekoracyjnym wnętrza.

Sztukateria ścienna inspiracje do pokoju dziecięcego Marsom Decor w kontrastach
Sztukateria ścienna inspiracje do pokoju dziecięcego w kolorach dopełniających

Wybór odpowiedniego koloru do sztukaterii jest kluczowym elementem w procesie projektowania wnętrz i może w dużej mierze wpływać na ogólną atmosferę w pomieszczeniu. Znajomość zasad łączenia kolorów pozwoli Ci eksperymentować i tworzyć przestrzenie, które będą nie tylko piękne, ale również odzwierciedlać będą Twoją osobowość.

Możesz zdecydować który sposób i metoda kolorystyczna najbardziej odpowiada do Twojego wnętrza, jednak zanim przejdziesz do wybierania wymarzonego odcienia, warto wybrać sztukaterię, która nadaje się do malowania na dowolny kolor. Listwy Mardom Decor pokryte są fabrycznie specjalnym primerem, który wygładza powierzchnię i ułatwia pokrycie jej barwnikiem. Dzięki temu nic Cię nie ogranicza — identyczny kolor sztukaterii, dopasowany do ścian, czy wręcz przeciwnie kontrasty, wszystko zależy od Ciebie!

Jak wykorzystać sztukaterie w aranżacji?

Sztukaterie są doskonałym sposobem na dodanie wnętrzom charakteru i indywidualności. Ich użycie może wizualnie zmieniać percepcję przestrzeni i podkreślać wybrane elementy dekoracyjne. Na przykład, listwy przysufitowe i przypodłogowe w odcieniu ściany mogą optycznie powiększyć pokój, podczas gdy te w intensywnych lub kontrastowych kolorach mogą sprawić, że przestrzeń będzie wydawać się mniejsza.

Sztukaterią możemy również tworzyć subtelne ramki wokół obrazów czy luster. Malując je na delikatne kolory lub kolor ściany, stają się one dyskretnym akcentem 3D, który może podkreślić wybrane elementy wnętrza. Szczególnie efektownie wyglądają wokół lustra lub jako element dekoracyjny nad wezgłowiem łóżka.

Dla tych, którzy pragną stworzyć bardziej wyraziste dekoracje, istnieje możliwość stworzenia całych aranżacji ściennych 3D. Rozety sufitowe, pilastry, połączenie różnorodnych ramek i ornamentacyjnych listew w żywych kolorach, może sprawić, że wnętrze zyska unikalny i oryginalny charakter. Zastosowanie różnych form i kształtów sztukaterii pozwala na kreowanie niepowtarzalnych kompozycji, które będą prawdziwą ozdobą każdego pomieszczenia.

Wybierając sztukaterię, warto zwrócić uwagę na jej kształt, aby idealnie komponowała się z resztą wystroju. Możemy także bawić się różnymi stylami, łącząc klasyczne rozety sufitowe z nowoczesnymi listwami, aby stworzyć unikatowy design. Zastosowanie sztukaterii w formie listew przysufitowych czy ram wokół lustra to sposób na to, by wnętrze nabrało głębi i zyskało dodatkowy, trójwymiarowy wymiar.

Sztukateria wzbogacona oświetleniem LED może zaskakująco odmienić wnętrze. Użycie listew oświetleniowych daje możliwość kreowania subtelnych, aczkolwiek efektownych efektów świetlnych, które wydobywają kształt sztukaterii i dodają wnętrzu nowoczesności. Możliwość dodania akcentów kolorystycznych dzięki różnorodnym barwom światła LED pozwala na dynamiczne i stylowe komponowanie przestrzeni, wprowadzając jednocześnie element elegancji i wyszukanej dekoracji.

Nie przegap inspirujących nowości na naszej stronie!

Zapisz się do newslettera Mardom Decor

Technologia LightGuard® Mardom Decor to innowacyjny sposób na listwy z oświetleniem LED, eliminujący problem punktowego przebijania diod przez powierzchnię sztukaterii. Dzięki specjalistycznym uszlachetniaczom i optymalizacji kształtu wewnętrznej strony listew światło jest pięknie rozproszone, dając subtelną poświatę i estetyczny efekt wizualny. Wykorzystanie tej technologii gwarantuje także szybki i łatwy montaż, bez konieczności dodatkowego stosowania taśmy aluminiowej.

Sztukateria ścienna do wnętrz w wielu stylach

Sztukateria ścienna jest prostym i przyjemnym elementem wykorzystywanym w projektowaniu wnętrz, który umożliwia tworzenie przestrzeni odzwierciedlających indywidualny styl i charakter danego użytkownika. Wnętrza klasyczne często zdobią ozdobne listwy, które elegancko komplementują bogactwo klasycznych wnętrz, a ich formy i kolory idealnie współgrają z tradycyjnymi meblami i dekoracjami. Biel jest też kolorem, którego nie powinniśmy lekceważyć, zdolnym do stworzenia efektu jasności i przestrzenności, stanowiącym zarazem idealne tło dla bardziej wyrazistych barw i akcentów dekoracyjnych.

Styl glamour charakteryzuje się użyciem sztukaterii w bogatych, złocistych odcieniach, które nadają wnętrzom blasku i luksusowego wyglądu. Tutaj sztukaterie mogą mieć zdobione, wyrafinowane kształty, aby podkreślić wyjątkowość i przepych stylu glamour. Natomiast styl industrialny preferuje surowe, proste formy sztukaterii, często z widocznymi elementami konstrukcyjnymi, jak metalowe łączniki, co odzwierciedla surowy i nieskazitelny charakter tego stylu. W aranżacjach industrialnych sztukaterie mogą pozostawać w naturalnym, surowym kolorze, lub być pomalowane na ciemne, matowe odcienie, podkreślając minimalistyczny i męski charakter wnętrza.

Styl modern classic jest harmonią między nowoczesnością a klasyką, pozwala na zabawę różnorodnymi formami i kolorami sztukaterii, oferując spójny, a zarazem wyrafinowany design wnętrza. Bez względu na wybrany styl, różne kształty i odcienie sztukaterii umożliwiają stworzenie wyjątkowych i zindywidualizowanych przestrzeni mieszkalnych, które odzwierciedlają osobowość i preferencje mieszkańców.

Zasada 60/30/10 aranżacji wnętrz

Zasada 60/30/10 to jedno z podstawowych wytycznych w aranżacji wnętrz, której stosowanie pozwala na osiągnięcie spójności i harmonii kolorystycznej w pomieszczeniu. Główny kolor powinien stanowić 60% palety, dodatkowy 30%, a akcent kolorystyczny 10%. W kontekście omawianych stylów, oto jak można zastosować tę zasadę:

 1. W klasycznych wnętrzach:
  • 60%: Biel lub inne jasne, neutralne tony na większości powierzchni, takich jak ściany, podłogi, i większe meble.
  • 30%: Średniotone kolory, jak np. szarości lub beże na mniejszych meblach, tkaninach, czy ozdobnych listwach.
  • 10%: Akcenty w głębszych kolorach, na przykład ciemne brązy lub złoto w detalach i dodatkach.
 2. Styl Glamour:
  • 60%: Bogate, złociste odcienie na ścianach i głównych elementach dekoracyjnych.
  • 30%: Neutralne tony w meblach i tkaninach.
  • 10%: Kryształowe lub metaliczne akcenty w dodatkach i dekoracjach.
 3. Modern Classic:
  • 60%: Eleganckie, spokojne kolory bazowe na ścianach i dużych meblach.
  • 30%: Kontrastujące, ale harmonijne kolory na mniejszych meblach, sztukaterii i tekstyliach.
  • 10%: Wyraziste akcenty kolorystyczne w dodatkach i detalach dekoracyjnych.

Zastosowanie zasady 60/30/10 umożliwia osiągnięcie zrównoważonej palety kolorów, co jest kluczowe dla stworzenia harmonijnego i spójnego wnętrza w każdym stylu.

Dlaczego warto postawić na sztukaterię?

Sztukateria jest elementem, który może wpłynąć na odczucie proporcji pomieszczenia, nadając mu charakteru i podkreślając jego unikatowość. Wybierając sztukaterię, mamy możliwość wpływać na proporcje pomieszczenia, , a co za tym idzie, możemy wpłynąć na odczucie przestrzeni, dodając efekt przytulności lub powiększając optycznie dane wnętrze. Staranny dobór elementów sztukaterskich pozwala na osiągnięcie harmonii i równowagi, co sprawia, że przestrzeń staje się bardziej spójna i przyjemna dla oka. Warto postawić na sztukaterię, aby w pełni wydobyć potencjał danego pomieszczenia, zachowując jednocześnie jego unikalne proporcje i charakter.

Sztukateria aranżacje w pokoju dziecięcym: listwy w kolorze ścian Mardom Decor
Sztukateria aranżacje w pokoju dziecięcym: listwy w kolorze ścian

Kolejnym aspektem, który warto mieć na uwadze przy wyborze sztukaterii, jest złota trójca kolorów. To zasada, która pozwala na uzyskanie harmonii kolorystycznej w danym pomieszczeniu, poprzez umiejętne połączenie trzech różnych odcieni. Stosowanie tej zasady w połączeniu z odpowiednio dobraną sztukaterią pozwala na osiągnięcie spójnego i estetycznego wyglądu wnętrza, co dodatkowo potęguje efekt przytulności i harmonii.

W jakich pomieszczeniach wykorzystać sztukaterię ścienną?

Współczesne wnętrza coraz częściej sięgają po elementy dekoracyjne znane z przeszłości, jednak prezentujące się w nowoczesnym wydaniu. Jednym z takich elementów jest sztukateria. O ile dawniej dominującym materiałem były sztukaterie gipsowe, o tyle dzisiaj technologia i postęp pozwoliły na stworzenie produktów, które wyróżniają się nie tylko estetyką, ale również funkcjonalnością. Właśnie takim produktem jest sztukateria Mardom Decor.

Większość listew Mardom Decor wykonana jest z tworzywa polimerowego PolyForce®. Jest ono wodoodporne, co sprawia, że świetnie sprawdzi się w miejscach narażonych na wilgoć, takich jak kuchnie czy łazienki. Dzięki zastosowaniu specjalnych uszlachetniaczy, tworzywo zachowuje swoją gęstość i trwałość na lata. Dlatego też listwy nie ulegają pęcznieniu, ani odkształcaniu, nawet w warunkach bezpośredniego kontaktu z wodą. To doskonała opcja do kuchni czy łazienek.

Nie można również zapomnieć o produktach wykonanych z pianki poliuretanowej ProFoam®, która umożliwia tworzenie precyzyjnych zdobień. Jej lekkość sprawia, że duże dekoracje mogą być montowane na wysokościach np. w wysokich kamienicach, bez obaw o ich trwałość. I tu ponownie, tworzywo w pełni wodoodporne sprawdzi się nawet w najbardziej wymagających przestrzeniach.

Jednak to, co szczególnie wyróżnia produkty Mardom Decor, to technologia ScratchShield®. Listwy przypodłogowe są narażone na liczne uszkodzenia mechaniczne w naszych domach, a właśnie ta technologia chroni je przed zarysowaniami czy odpryskami. Dzięki specjalistycznym utwardzaczom polimerowym, listwy z tą technologią są o 40% twardsze w porównaniu do innych produktów na rynku. To sprawia, że nawet przypadkowe uderzenia odkurzaczem czy mopem nie pozostawiają śladów.

Przekonaj sie o jakości naszej sztukaterii!

Zamów bezpłatne próbki

Sztukateria na ścianach inspiracje

Zobacz więcej inspiracji na naszym Instagramie!

Instagram Mardom Decor
Wpisz np. rodzaj, styl, kolor lub skorzystaj z podpowiedzi poniżej

Wystąpił błąd podczas zmiany ilości, prosimy spróbować ponownie.

Powiadom mnie o dostępności tego produktu

Zapisaliśmy Twój adres.
Jesteśmy w kontakcie!

Dziękujemy za Twój czas!

Twoja odpowiedź jest dla nas bardzo cenna.