Przewodnik po montażu narożników ściennych Mardom Decor – niezbędne wskazówki

05.07.2024 4 min

Jak dodać elegancki naszemu wnętrzu? Stosując ramki ścienne z dekoracyjnymi narożnikami! Te stylowe dodatki podkreślą elegancki charakter naszej przestrzeni, dodając jej klasy i wyrafinowania. Narożniki jednak spełniają swoją funkcję dekoracyjną tylko wtedy gdy zostaną poprawnie zainstalowane. Właściwy montaż zapewni trwałe połączenie ze ścianą, które zachwyci wszystkich gości. Oto przewodnik po montażu narożników ściennych Mardom Decor, w którym znajdziesz niezbędne wskazówki, aby cieszyć się piękną i trwałą dekoracją.

Narożniki ozdobne MDC258-13 Mardom Decor

Montaż narożników ściennych może wydawać się skomplikowany, ale z pomocą przychodzą nasze sprawdzone metody i praktyczne porady. Dowiesz się, jakie narzędzia i materiały będą potrzebne oraz jakie kroki podjąć, aby montaż przebiegł sprawnie i bez problemów. Zapraszamy do lektury!

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Montaż narożników ściennych — informacje podstawowe

Narożniki ścienne to elementy dekoracyjne, które stosuje się w rogach sztukateryjnych ekranów. W ofercie Mardom Decor mamy wiele kształtów – od nowoczesnych, zaokrąglonych form, przez minimalistyczne łuki, aż po zdobione ornamenty we florystyczne wzory. Narożniki są elementem dodatkowym – ramki można tradycyjnie połączyć, zacinając listwy pod kątem 45 stopni, ale to właśnie narożniki są detalem, który odmienia aranżację, dodając jej uroku.

W Mardom Decor możemy wyróżnić dwa rodzaje narożników ścian: produkowane z ProFoam oraz PolyForce. Przed zakupem warto sprawdzić właściwości każdego z tych materiałów, ponieważ każdy z nich ma unikatowe cechy i właściwości np. ProFoam to lekki i plastyczny materiał, który pozwala na tworzenie bardzo szczegółowych i zdobnych dekorów o dużych rozmiarach, natomiast PolyForce to gęste tworzywo o zwiększonej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na naszej stronie internetowej w zakładce „O nas” i kolejno „Technologie”. Tworzywo, z którego zostały wykonane narożniki ma również kluczowe znaczenie na etapie mocowania do powierzchni, jednak ten element szczegółowo omówimy w dalszej części artykułu. Dzięki temu będziesz mógł wybrać odpowiednie narożniki ścian, które najlepiej sprawdzą się na Twojej ścianie.

Przygotowanie ścian przed instalacją narożników oraz niezbędne narzędzia

Przed instalacją jakiejkolwiek sztukaterii należy się upewnić, że powierzchnia jest sucha i gładka – nie ma na niej łuszczącej się farby czy odpadającego tynku. Jeśli na ścianach znajduje się tapeta, koniecznie należy sprawdzić jej przyczepność, ponieważ odpadająca warstwa może pociągnąć za sobą sztukaterię, niszcząc efekt wizualny i naszą ciężką pracę. Ściana powinna być stabilna, sucha i czysta – odkurzona oraz odtłuszczona. Powierzchnie lakierowane należy przed montażem przetrzeć papierem ściernym, a następnie dokładnie wyczyścić. W przypadku bardzo nierównej powierzchni ścian możliwe, że konieczne będzie ich wcześniejsze wyrównanie (np. za pomocą płyt GK). Pomoc mogą również narożniki aluminiowe, które wyrównają rogi ścian, zabezpieczając powierzchnię przed uszkodzeniami. To bardzo ważny etap, którego nie można pomijać. Zapewnienie gładkiej powierzchni, odpowiednio przygotowanej do mocowania sztukaterii klejenia będzie gwarancją długo i stabilnie trzymającej się aranżacji sztukateryjnej.

Narożniki ścienne MDC258-13 Mardom Decor w aranżacji nad kominkiem

Przed montażem właściwym należy również przygotować niezbędne narzędzia. Potrzebna będzie miarka, ołówek, poziomica do wyznaczenia linii i rysunku pomocniczego (zamiennie można również zastosować poziomicę laserową, polecamy taką z kilkoma liniami, które pomogą stworzyć obrys naszej ramki). Niezbędna będzie również skrzynka uciosowa i piła ręczna lub zamiennie ukośnica czy piła elektryczna, a także papier ścierny o granulacji 150 lub mniejszej oraz oczywiście odpowiednio dobrany klej. Dzięki tym narzędziom proces montażu w narożnikach przebiegnie sprawnie, a efekt końcowy będzie zadowalający.

Uwaga!

W przypadku narzędzi elektrycznych do cięcia polecamy wybór ostrej tarczy o dużej ilości drobnych zębów. Należy ciąć na wolnych obrotach, żeby zachować jak najlepszy efekt cięcia.

Jak prawidłowo zamontować narożnik ścienny?

Pierwszym i najważniejszym etapem jest zaprojektowanie wymiarów naszych ramek ściennych. Należy wziąć pod uwagę nasze potrzeby i oczekiwania estetyczne, ale również wymiary wybranych narożników. Mają one określoną szerokość oraz wysokość i to właśnie te elementy będą definiować minimalne wymiary ekranów sztukateryjnych. Projektując ramki ścienne, polecamy również wziąć pod uwagę aspekty użytkowe – na jakiej wysokości planujemy zamontować ramki, czy będzie za nimi kanapa lub krzesła? Czy zastosowane listwy przypodłogowe będą pasować do ramek i nie będą się ze sobą stykać? A może warto zamontować je wyżej, aby uchronić listwy przed uszkodzeniami mechanicznymi? Te wszystkie elementy są bardzo indywidualne dla każdego użytkownika i należy je dopasować do danej aranżacji.

Uwaga!

Jeśli nie masz pewności, czy dany układ ramek sprawdzi się na Twojej ścianie, wykonaj projekt w skali na kartce, a następnie odwzoruj go na ścianie, stosując taśmę malarską. Na tym etapie będzie widać wszelkie niedoskonałości i bez żadnych strat będzie można nanieść poprawki w projekcie.

Jeśli mamy już projekt, należy nanieść go na ścianę. Przyda się tutaj miarka, poziomica, ołówek lub poziomica laserowa. Wyznaczamy linię klejenia, która pomoże zachować nam idealne kształty, proporcje i kąty. Kolejny krok to docięcie listew ściennych pod wyznaczone wymiary ramek ściennych do żądanej długości i oszlifowanie ich na brzegach za pomocą papieru ściernego.

Następnie przechodzimy do klejenia. Nie ma złotego środka ani jednej poprawnej metody montażu. To, co polecamy, to wyznaczenie punktu odniesienia, dzięki któremu klejenie kolejnych elementów będzie dużo prostsze. Może nim być górna lub dolna linia ramki. Następnie polecamy zamocować narożniki po obu stronach listwy ściennej. Jego położenie ułatwi nam klejenie kolejnych elementów ramki. Pamiętaj, aby nanieść klej nie tylko na wewnętrzną powierzchnię listwy oraz narożnika, ale również na linii łączenia – to miejsca, w których styka się dekor z listwą ścienną, gdzie szczególnie należy zadbać o precyzję klejenia.

Łączenia należy zamaskować klejem, a na większe ubytki można samodzielnie rozrobić gips szpachlowy lub zastosować gotowy produkt — masę szpachlową przy użyciu szpachelki. Nadmiar produktu z powierzchni należy zdjąć za pomocą ściereczki delikatnie zwilżonej w czystej wodzie. Po wyschnięciu ramek, elementy ubrudzone masą szpachlową lub klejem polecamy delikatnie przeszlifować papierem ściernym i wyrównać powierzchnię. Następnie można przejść do malowania. Pamiętaj, że gips szpachlowy można samodzielnie rozrobić lub zastosować gotowy produkt — masę szpachlową.

Porady dla początkujących- co robić, a czego unikać?

Jeśli jesteś początkujący w montażu narożników ściennych, mamy dla Ciebie kilka cennych wskazówek, które pomogą Ci uniknąć typowych błędów i sprawią, że efekt końcowy będzie satysfakcjonujący.

Sprawdź darmowy wizualizator wnętrz!

Zobacz, jak nasze produkty będą prezentować się w Twoim pokoju. To tylko trzy proste kroki – zrób zdjęcie telefonem, wgraj plik do wizualizatora i jednym kliknięciem nanieś sztukaterię na swoje ściany. Gotowe!

Przejdź do wizualizatora
Darmowy wizualizator wnętrz

 • Sprawdzenie, czy zakupione kleje są zgodne z materiałem, do którego będziemy go stosować (ProFoam lub PolyForce) – przed przystąpieniem do pracy upewnij się, że klej jest odpowiedni do wybranego rodzaju sztukaterii.
 • Naniesienie odpowiedniej ilości kleju – za duża ilość kleju wypłynie, marnując produkt, jednak zbyt mała ilość może negatywnie wpłynąć na trwałość aranżacji. Ważne jest, aby znaleźć złoty środek.
 • Należy pamiętać o zamaskowaniu łączeń – staranne zamaskowanie łączeń klejem zapewni, że powierzchnia będzie równa i estetyczna.
 • Sztukaterię można malować dopiero po pełnym wyschnięciu kleju i masy szpachlowej – bezwzględnie przestrzegaj czasu podanego na opakowaniu producenta, aby uniknąć problemów z późniejszym malowaniem.
 • Malowanie sztukaterii – farbę należy nakładać cienką warstwą, używając farb bezrozpuszczalnikowych (np. farb dyspersyjnych, lakierów akrylowych itp.). Jeśli masz wprawę, możesz pomalować sztukaterię wcześniej przed klejeniem.

Pamiętając o tych wskazówkach, montaż narożników na ścianę przebiegnie sprawnie, a końcowy efekt będzie satysfakcjonujący i trwały.

Zastosowanie kleju do narożników: najlepsze praktyki

Klej jest kluczowym elementem zapewniającym trwałość i estetykę montażu narożników ściennych. Do mocowania sztukaterii i narożników do ściany najlepiej użyć kleju Fix Pro, który doskonale sprawdza się na ścianach. Jednak w przypadku trudnych powierzchni, takich jak fronty szaf, zaleca się użycie kleju Mardom Max, który zapewnia mocne i trwałe mocowanie w zaledwie 8 sekund.

Do łączenia elementów wykonanych z PolyForce, idealnym wyborem jest klej Fix Pro. Zapewnia on solidne i estetyczne połączenie, które wytrzymuje długie lata. Natomiast do łączenia narożników wykonanych z ProFoam, rekomendowany jest klej Fix Extra.

Problemy podczas montażu narożników i jak ich unikać?

Podczas montażu narożników ściennych można napotkać różne problemy, które mogą wpłynąć na końcowy efekt estetyczny i trwałość aranżacji. Warto być świadomym potencjalnych trudności i odpowiednio się do nich przygotować, aby proces montażu przebiegł sprawnie i bezproblemowo.

 • Narożnik ma swoją szerokość – on definiuje, jakiej wielkości i pod jakim kątem będzie łączenie ramki. Dlatego należy dokładnie zmierzyć i zaplanować rozmieszczenie narożników.
 • Narożniki często dedykowane są do stosowania z określonym rodzajem listew ściennych – warto zaplanować to dużo wcześniej i upewnić się, że wszystkie elementy będą do siebie pasować.
 • Ramki można kleić na tapety ścienne lub lustra – jednak wykonanie tego w sposób estetyczny może być problematyczne dla niewprawionych użytkowników, a także niektórych specjalistów. Jeśli nie jest to konieczne, zrezygnujmy z instalacji na takich powierzchniach.
 • Niewłaściwe użycie kleju – upewnij się, że używasz odpowiedniego kleju do konkretnego materiału (np. ProFoam lub PolyForce) i nanosisz odpowiednią ilość kleju, aby uniknąć jego wypłynięcia lub niewystarczającego mocowania.
 • Brak maskowania łączeń – aby powierzchnia była równa i estetyczna, należy pamiętać o zamaskowaniu łączeń akrylem lub masą szpachlową.
 • Niewłaściwe malowanie – sztukaterię można malować dopiero po pełnym wyschnięciu kleju i masy szpachlowej. Używaj farb na bazie wody.

Przestrzeganie tych wskazówek pozwoli uniknąć wielu problemów podczas montażu narożników i zapewni trwały, estetyczny rezultat.

Zobacz więcej inspiracji na naszym Instagramie!

Instagram Mardom Decor
Wpisz np. rodzaj, styl, kolor lub skorzystaj z podpowiedzi poniżej

Wystąpił błąd podczas zmiany ilości, prosimy spróbować ponownie.

Powiadom mnie o dostępności tego produktu

Zapisaliśmy Twój adres.
Jesteśmy w kontakcie!

Dziękujemy za Twój czas!

Twoja odpowiedź jest dla nas bardzo cenna.